Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ή Μηχανικών Η/Υ ??


LordLothar

Recommended Posts

Τί γνωμη έχετε για το τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ και για το τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής??

Ποιες οι διαφορές τους και τέλος πάντων ποια να επιλέξω γιατί πρέπει να υποβάλω σήμερα το μηχανογραφικό μου και έχω μπερδεφτεί.

Ηλεκτρονικων Μηχανικων και Μηχανικων Υπολογιστων να δηλωσεις. Θα με θυμηθεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω που βασιζεται η (?) συναδελφος και λεει τα παραπανω αλλα η αληθεια ειναι οτι οι συλλογοι των μηχανικων η/υ φωναζουν απεγνωσμενα για την ελλειψη δικαιωματων στη αγορα εργσιας. Και ειναι πραγματικα κριμα γιατι οι περισσοτεροι εργαζονται ως απλοι πληροφορικαριοι και τιποτα παραπανω. Στην ουσια δηλαδη, ο αποφοιτος του τμηματος πληροφορικης με τον αποφοιτο μηχανικο η/υ (πατρα και βολο κυριως. στα χανια ειναι λιγο διαφορετικα στην αντιμετωπιση που εχουν λογω του οτι πλησιαζουν περισσοτερο σε ΗΜΜΥ αλλα επειδη δεν εχουν την ενεργεια μεσα, αρκετες φορες εχουν την ιδια αντιμετωπιση με τους αλλους 2) μπαινουν στο ιδιο τσουβαλι καταληγοντας ωρομισθιοι πληροφορικαριοι σε σχολεια και φροντιστηρια. Ειναι κριμα και αδικο. Το σιγουρο ειναι οτι καιγονται στην κυριολεξια για την αποκτηση καποιων πιο σαφων επαγγελματικων δικαιωματων που θα τους αναβαθμισει σαν σχολη. Ασε που στην πατρα, μαλλον θα συγχωνευτει με το ΗΜΤΥ στα πλαισια του Καλλικρατη. Κι εδω που τα λεμε ειναι λιγο ανουσιο να υπαρχουν 2 σχολες: η μια να ειναι κλασικη ΗΜΜΥ κ η αλλη να ειναι ενα αποσπασμα των ΗΜΜΥ...

 

 

Ειναι καιρος να καταλαβεις και εσυ αλλα και ολοι μας οτι μια σχολη δεν την κανει το ονομα! Το λες μονος σου αμα στο τμημα της Κρητης δεν υπαρχουν υποδομες (απο καθηγητες-μαθηματα-εργαστηρια) για τον τομεα της ενεργειας τι ηλεκτρολογος μπορεις να βγεις? Σκεψου το λιγο αμα το προγραμμα σπουδων σου εχει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΕΣ ελληψεις πως θες να γινεις ηλεκτρολογος οσα επαγγελματικα δικαιωματα και να δωσουν στο τμημα της Κρητης θα υστερει σε σχεση με τα αλλα τμηματα!

Επισεις αμα δεν ξερει καλο ειναι να μην μιλας ο κ. Τσακαλιδης (Προεδρος του τμηματος μηχ Η/Υ στην Πατρα) δεν εχει ζητησει αλλα προσπαθει οσο μπορει να μην γινει το τμημα ενα με τους ηλεκτρολογους και μαζι του ολοκληρη η σχολη, ναι δεν εχουν τα ιδια δικαιωματα με τους ηλεκτρολογους αλλα δεν υπαρχει και νοημα να εχουν αλλωστε το 99% των αποφοιτων δεν γραφονται ΚΑΝ στο ΤΕΕ, και το οτι αποσχολουνται σαν πληροφορικαριοι το λες απο εμπειρια η ετσι σου ηρθε, γιατι γνωριζω τον διευθυντη προσωπικου μεγαλης Τηλεπικοινωνιακης εταιριας στην Ελλαδα που δεν θα συμφωνησει μαζι σου!

Η σχολη της Κρητης και του Βολου εχει ζητησει εδω και καιρο και κυνηγα να γινουν ηλεκτρολογοι για τον λογο οτι ειναι υποδιεστερες απο την σχολη της Πατρας! Ολα αυτα μου τα ελεγε και τα εγραφα ενα παιδι που ειναι μεσα απο το τμημα της πατρας οποτε ΜΗΝ τα αμφισβητησεις γιατι δεν ξερεις ... Και τελος με ολα αυτα που γινονται με το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ σε εμας καλυτερα να μην υπηρχε το ΤΕΕ !!! και ναι η digia ειμαι

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστη η αποψη σου αλλα εχω τελειως διαφορετικη γνωμη απο προσωπικες και μη εμπειριες και απο καποιες γενικες αληθειες. Θεωρω οτι δεν εχει νοημα να απαντησω στην...εκθεση που μου γραψες πιο πανω προβαλλοντας τα αντιθετα επιχειρηματα. Εσυ πιστευεις αυτα, εγω πιστευω τα αντιθετα. Ο χρονος θα δειξει ποια πιστευω εναρμονιζονται καλυτερα με την πραγματικοτητα. εν αναμονη...

Link to comment
Share on other sites

Ρομαντικοί αντίλογοι φοιτητών για το ποιανού η σχολή είναι καλύτερη, με περισσότερα δικαιώματα και περισσότερα εργαστήρια και μετά βγαίνουν στην ανύπαρκτη αγορά εργασίας και μένουν εξ' ίσου άνεργοι...

 

Αχ, πόσο μου λείπουν αυτά τα χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Ρομαντικοί αντίλογοι φοιτητών για το ποιανού η σχολή είναι καλύτερη, με περισσότερα δικαιώματα και περισσότερα εργαστήρια και μετά βγαίνουν στην ανύπαρκτη αγορά εργασίας και μένουν εξ' ίσου άνεργοι...

 

Αχ, πόσο μου λείπουν αυτά τα χρόνια...

 

Σου λειπουν ποια χρονια, τα φοιτητικα? Η ζωη κανει κυκλους. Και τα δικα μου τελειωσαν προσφατα... Μην κανεις ετσι! Σε περιπτωση που εισαι ανεργος, τα θερμα μου συλληπητηρια... Συμπασχω

Link to comment
Share on other sites

και μετά βγαίνουν στην ανύπαρκτη αγορά εργασίας και μένουν εξ' ίσου άνεργοι...

 

Στερνη μου γνωση να σ' ειχα πρωτα

Link to comment
Share on other sites

digia, επειδή ανέφερες την σχολή μου, Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών Τηλεπικοινωνιών και δικτύων ως κατώτερη από την αντίστοιχη της Πάτρας,μπορείς να μου πεις που το βασίζεις αυτή σου την άποψη??

Μιλάμε για την καλύτερη σχολή στον τομέα της στην Ελλάδα από άποψη προγράμματος σπουδών, διδακτικού προσώπικου(όλοι οι καθηγητές έχουν κάνει μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές στα μεγαλύτερα πανεπιστήμια της Αμερικής και ήταν διευθυντές σε εταιρίες μεγαθήρια, όπως Intel,Apple.

Ακόμη οι απόφοιτοι αυτής της σχολής θεωρούνται πιο καταρτισμένοι στην αγορά εργασίας από τους αποφοίτους των υπόλοιπων τμημάτων Μηχανικών Η/Υ.Μία σύντομη περιήγηση στο Internet θα επαληθεύσει του λόγου το αληθές.

Τώρα όσο αναφορά την επερχόμενη μετονομασία σε τμήμα ΗΜΜΥ,υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι για αυτό, πάντως κανένας απο αυτούς δεν αναφέρεται περί αδυναμίας της σχολής σε σχέση με τις υπόλοιπες αντιστοιχες...

Οπότε να προσέχεις την επόμενη φορά όταν αναφέρεσαι σε σχολές με τις οποίες ουδεμία σχέση έχεις..

Φιλικά Πάντα

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιους λογους τοτε μια σχολη να θελει να μετονομαστει και να εχει αλλο αντικειμενο αν οπως λες αν ειναι τοσο καλη ???? Στο μεταξυ αυτο που ειπες για διευθυντικα στελεχη της apple και της intel το αφηνω ασχολιαστο γιατι δεν θα εφευγαν απο τετοιες εταιρειες μεγαθυρια απλα και μονο για να διδαξουν στο πολυτεχνειο κρητης ... Και θα ηθελα να μου πεις ακριβως ποιες ειναι οι πηγες στο ιντερνετ που δειχνουν οτι οι αποφοιτοι απο την σχολη σου ειναι καλυτερα καταρτισμενοι στην αγορα εργασιας απο αλλους αποφοιτους των αλλων σχολων ???? ας μην μιλαμε με αοριστολογιες !! Και εγω ξαναλεω πως μπορει μια σχολη αν δεν εχει καταλληλες υποδομες ( μαθηματα εργαστηρια καθηγητες ) στο αντικειμενο του ηλεκτρολογου να γινουν ηλεκτρολογοι !!!

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιους λογους τοτε μια σχολη να θελει να μετονομαστει και να εχει αλλο αντικειμενο αν οπως λες αν ειναι τοσο καλη ???? Στο μεταξυ αυτο που ειπες για διευθυντικα στελεχη της apple και της intel το αφηνω ασχολιαστο γιατι δεν θα εφευγαν απο τετοιες εταιρειες μεγαθυρια απλα και μονο για να διδαξουν στο πολυτεχνειο κρητης ...

Εχεις χασει τ αυγα και τα πασχαλια!!! Στο Βολο ειναι η σχολη του Akis91!!! Ξυπνα! Κι εχει δικιο ο συναδελφος. Παψε ν ασχολεισαι με θεματα που δεν εχεις ουδεμια επαφη. Γινεσαι γραφικη και προκαλεις κυμα γελωτος...

Link to comment
Share on other sites

1) νομιζω οτι κανενας δεν απευθυνθηκε σε εσενα και το γυριζεις σε προσωπικο τονο πλεον

2) οκκ αυτο ηταν λαθος μου δεν ειδα σε ποια σχολη ειναι αλλα και παλι οι ερωτησεις μου ισχυουν !!! και δεν ειναι κακο να κανω καποιες ερωτησεις ενημερωτικα !!! θελω λοιπον να μου εξηγησει ο παραπανω συναδελφος ποιοι ειναι οι λογοι που ζητανε να μετονομαστει το τμημα τους !! και τις πηγες για να μπορεσω να ενημερωθω...

3) γραφικος γινεσαι εσυ που απαντας μονο και μονο για να μου την πεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.