Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πίνακας χιλιοστών και αβέβαιη μελλοντική δόμηση


dada

Recommended Posts

Καταρχήν αυτή είναι η βούληση του δωρεοδόχου. Ξαναδιάβασε το αρχικό ποστ.

Γιατί επιμένεις ότι δεν μπορεί. Αφού σου λέω ότι έχω διαβάσει πολλά τέτοια συμβόλαια.

Ειδικά στην περίπτωση εκτός σχεδίου, είναι εύλογο να περιμένει κάποιος ότι μπορεί να μπεί κάποια στιγμή στο σχέδιο, οπότε θα έχει περισσότερη δόμηση.

Σε εντός σχεδίου πράγματι είναι όνειρο θερινής νυκτός, αλλά πάντα ο Έλληνας κάνει τέτοια όνειρα.

Δε σου φαίνεται περίεργο που είμαστε ίσως η μόνη χώρα στην Ευρώπη όπου (ειδικά στην επαρχία) οι περισσότερες κατασκευές έχουν αναμονές?

Link to comment
Share on other sites

Η βουληση του δωρεοδοχου ειναι να αφησει 2 σπιτια των προδιαγραφων ως εχουν σημερα.

 

Αν εσυ δωσεις χιλιοστα στο υψουν, καθοριζεις-δεσμευεις μελλοντικη δομηση.

Σε περιπτωση γκρεμισματος και εκ νεου ανοικοδομησης, θα μπορουν να οικοδομηθουν αναλογα με τα σημερινα;

 

Δεν ξερω αν εγινα αντιληπτος...

Link to comment
Share on other sites

Η βουληση του δωρεοδοχου ειναι να αφησει 2 σπιτια των προδιαγραφων ως εχουν σημερα.

 

Δωρεοδόχοί είναι τα παιδιά, τα οποία έχουν δεχτεί τη μοιρασιά της περιουσίας.

Δωρητής είναι ο πατέρας ο οποίος έτσια αποφάσισε να τα μοιράσει.

 

Σε περιπτωση γκρεμισματος και εκ νεου ανοικοδομησης, θα μπορουν να οικοδομηθουν αναλογα με τα σημερινα;

 

Όχι γιατί θα έχουμε νέα σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών, αφού θα έχουμε νέες ιδιοκτησίες.

 

Εγώ έγινα αντιληπτός?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την διορθωση. Δωρητης ειναι το σωστο.

 

και ναι, το εψαξα λιγο κι εχεις δικιο.

 

Κατεδαφιση = λυση οριζοντιου = εκ νεου συσταση.

 

Thanx a bunch.

 

Επιμενω μονο στο εξης:

Μπορει να δωσε χιλιοστα στο υψουν οταν εχει εξαντληθει ο ΣΔ;

Κι αν ναι, για ποιο λογο να το κανει;

Link to comment
Share on other sites

...Επιμενω μονο στο εξης:

Μπορει να δωσε χιλιοστα στο υψουν οταν εχει εξαντληθει ο ΣΔ;

Κι αν ναι, για ποιο λογο να το κανει;

Ναι μπορεί

Με βάση το δίκαιο περί ιδιοκτησίας (δηλαδή τις συμβολαιογραφικές πράξεις) μπορεί και είναι αρκετά διαδομένη πρακτική ειδικά στις κατασκευές δεκαετίας 60 70 και 80 με τις αντιπαροχές.

Συχνά θα βρεις με εξαντλημένο συντελεστή Δόμησης χιλιοστά για δικαίωμα υψουν στον πρώτο μελλοντικό όροφο και επιπλέον δικαίωμα υψουν υπεράνω του πρώτου μελλοντικού ορόφου κ.λ.π..

 

****

 

Το γιατί είναι κουβέντα αρκετά μεγάλη που άπτεται της κατασκευαστικής ιστορίας της μεταπολεμικής Ελλάδας και αξίζει ένα πλήρες νέο θέμα αν το κρίνεις σκόπιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να δωσε χιλιοστα στο υψουν οταν εχει εξαντληθει ο ΣΔ;

 

Μην περδεύεις τα χιλιοστά με τον συντελεστή δόμησης, τα χιλιοστά είναι η αναλογία που έχει κάποιος στο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

το δικαιωμα υψούν τελικά δημιουργεί φορολογικ'ες δεσμέυσεις;

----

πάντως συμφωνώ με saltapidas μια τέτοια μοιρασιά μόνο προβλήματα θα επιφέρει

 

αν ο πατέρας θέλει τα παιδιά να μην τσακωθούν ποτέ επι του θέματος καλό θα ήταν να διαχωρίσει πλήρως την περιουσία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα συνάδελφοι,

 

οφείλω να ζητήσω συγγνώμη εξαρχής για το αφελές της ερώτησης μου:

θέλω να συντάξω πίνακα χιλιοστών για πρώτη φορά και ύστερα από συζήτηση με άλλους μηχανικούς κατέληξα στο να δείξω στις κατόψεις την πραγματική κατάσταση και να γράψω "αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης",

 

α) έχω υπόλοιπο δόμησης οπότε πρέπει να δώσω χιλιοστά σε μελλοντικό όροφο

όμως τι εμβαδό υπολογίζω ως υπόλοιπο δόμησης;

αφαιρώ από όλη την επιτρεπόμενη δόμηση το πραγματοποιημένο εμβαδό ή το εμβαδόν που προκύπτει από τα σχέδια της πολεοδομίας ότι έγινε;

 

β) επιπλέον επειδή στη τελευταία άδεια που είχε γίνει για προσθήκη είχε γίνει πλυσταριό στο δώμα 12τ.μ. και δεν είχε υπολογιστεί στη δόμηση-δεν ξέρω γιατί ,ίσως επειδή η άδεια εκδόθηκε Ιανουάριο του '85 ή επειδή θεωρείται βοηθητικός χώρος-εγώ σκέφτομαι να το αφαιρέσω από την επιτρεπόμενη δόμηση γιατί χρησιμοποιείται κανονικά σαν υπνοδωμάτιο με λουτρό, τι λέτε;

 

γ) εν τω μεταξύ να αφαιρέσω από την επιτρεπόμενη δόμηση το εμβαδό του λεβητοστασίου που είναι στον ακάλυπτο και κάτω από τη σκάλα-Νομιμότατο λεβητοστάσιο;

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

α) Στο μελλοντικο οροφο θα δωσεις μονο χιλιοστα επι του οικπεδου.Δεν χρειαζεται η πληροφορια των μ2.

β)Μαλλον θα εχεις προβλημα νομιμοτητας αυτου του χωρου σαν υπνοδωματιο.

γ)τι σκαλα ειναι αυτη στον ακαλυπτο και που παει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.