Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικό χρησικτησίας


Recommended Posts

Ένας πελάτης μου μου ζήτησε ένα τοπογραφικό μιας περιοχής που αυτός θα μου υποδείξει την οποία θα την διεκδικήσει ως χρησικτησία.

 

Πήγαμε για μια αυτοψία και είδα πως εκμεταλλεύεται μία έκταση γύρω στα 4 στρ (προέρχεται από συμβόλαια αποδοχής κληρονομιάς περιοχής περίπου 4 στρ!-έτσι γράφει το συμβόλαιο).

Αυτός θέλει να μου υποδείξει ένα ευρύτερο κομμάτι 8στρ σχεδόν. Η περιοχή είναι δυσβατη και είναι αδύνατον να μετρήσω με το οργανο.Αυτός θέλει απλά να διεκδικήσει και άλλα 4 στρ.

Σε αυτά που ήδη κατέχει λειτουργεί μαγαζί-ταβέρνα με νόμιμη άδεια(απόσταση τοιχίου από θάλασσα 10μ και κτίσματος 20μ)

Ρωτώ:

Το τοπογραφικό χρησικτησίας τι περιλαμβάνει (αναλυτικά)?

Μπορεί να γίνει με την χρήση GPS χειρός και μετροταινία αφού ούτως ή άλλως τα ορια ακριβώς δεν πρόκεται να μου τα υποδείξει?

Δηλαδή να δείξω απλά μια συνολική έκταση 8 στρ (αποστάσεις)?

 

Βοηθήστε με όποιος γνωρίζει γιατί έχω μπερδευτεί (λόγω αγνοιας).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θεωρώ οτι θα έπρεπε να του εξηγήσεις πως έχει το πράγμα αφού έτσι κι αλλιως δεν υπάρχουν όρια και βασίζεσαι στις υποδείξεις του. Ούτως ή άλλως στην ουσία τα όρια θα τα συμφωνήσετε επί χάρτου και ανάλογα με το πόσο εμβαδόν θέλει να διεκδικήσει.

Τώρα, όσον αφορά το τοπογραφικό, δεν νομίζω ότι έχει κάποια συγκεκριμένη προδιαγραφή πέραν του ότι πρέπει να αναγράφει κορυφές με τις ονομασίες τους, διαστάσεις, εμβαδόν κλπ. ώστε να αναγράφονται στην απόφαση της χρησικτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δικαιο Δημήτρη ότι έπρεπε να του εξηγήσω απλά δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο και δεν μπορουσα να απαντήσω με σιγουριά. Γιαυτο προσπαθω να μάθω κάποια πράγματα επί της διαδικασίας.

Είμαι αρκετά ευθυνόφοβος και θέλω να είμαι βέβαιος πως δεν θα κάνω κατι λάθος ειδικά τωρα που είμαι στην αρχή.

Επειδή λοιπόν θέλω να είμαι καλυμένος μήπως γνωρίζεις (ή όποιος άλλος ) τι πρέπει να γράψω στο υπόμνημα?

Προφανώς αν γίνει επί χάρτου δεν θα γράψω συντεταγμένες.

Επίσης έχω καμιά συνέπεια αν ο ίδιος δηλώνει πως το εκμεταλλέυεται και το φροντίζει ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για δύσβατη παραμελημένη περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα κληθείς στο δικαστήριο ως μάρτυρας τι θα δηλώσεις, ότι μέτρησες υποδεικνυόμενα όρια με ακρίβεια εως +-20μ (gps χειρός)?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπου συντεταγμενες,απλά αποστάσεις και εμβαδόν.εξάλλου μπορείς να μετρήσεις με gps χειρός και να το γράψεις στο υπόμνημα για να είσαι καλυμένος

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να του εξηγήσεις τώρα την δυσκολία αποτύπωσης και το ότι αυτός θα σου υποδείξει τα όρια του τεμαχίου. Στο τοπογραφικό δεν χρειάζονται συντεταγμένες αλλά είναι απαραίτητο για την δική σου εξασφάλιση να σημειώσεις επάνω στο σώμα του τοπογραφικού ότι τα όρια τα υπέδειξε ο φαινόμενος ιδιοκτήτης (ή νομέας της έκτασης), ότι στο τοπογραφικό τα όρια αυτά εμφανίζονται όπως ακριβώς τα υπέδειξε και ότι όλη η μελέτη σου βασίστηκε, λόγω έλλειψης συμβολαίου ή άλλων στοιχείων, στην παραπάνω υπόδειξη. Την παραπάνω σημείωση πρέπει να την υπογράψει.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το τοπογραφικό που θα συντάξεις θα πρέπει να το συντάξεις σχεδόν σαν να πρόκειται για τοπογραφικό συμβολαίου. (εμβαδόν, διαστάσεις, όμοροι ιδιοκτήτες). Προφανώς η δήλωση μηχανικού δεν είναι απαραίτητη.

Από την άποψη των ορίων είσαι καλυμένος από το γνωστό "η υπόδειξη....".

Πρόσεχε όμως θα σε συμβούλευα να μη χρησιμοποιήσεις gps χειρός και φυσικά αν χρησιμοποιήσεις να μην το γράψεις στο υπόμνημα.

Το σφάλμα του gps χειρός είναι κάποια μέτρα αλλά δεν είναι ίδιο σε κάθε κορυφή. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχεις πολύ μεγάλο σφάλμα και στο σχήμα και στο εμβαδό.

Ξέρω περίπτωση ιδιώτη που πλήρωσε 10000€ για τοπογραφικό μετρημένο με gps χειρός το οποίο είναι άχρηστο.

Χίλιες φορές καλύτερο να βρείς τα όρια από ορθοφωτοχάρτη ή από χάρτη της ΓΥΣ έστω και αν δεν προβλέπεται από τις προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Αγιε η δηλωση του μηχανικου είναι υποχρεωτική ή μπορω να την παραλείψω?

Η μορφολογία και η βλάστηση μου αποτρέπει την χρηση οργάνου.

Εξάλλου τα όρια που θα μου υποδείξει δεν είναι ξεκάθαρα,θα με πάει μέχρι εκεί που είναι δυνατόν.Οπότε η μικρή ακριβεια του gps δεν δημιουργεί πρόβλημα την στιγμή που μπορεί να με πάει όπου θέλει και μπορεί. Εξάλλου δεν υπάρχει πουθενά όμορη εκμεταλλεύσιμη περιοχή.

Όσο για το τοπογραφικό θεωρώ πως θα έχει βέβαι διαστάσεις και εμβαδό.

Link to comment
Share on other sites

Δες τα πμ σου.

Όταν λες βλάστηση εννοείς κάποια θαμνάκια ή μήπως υπάρχει δασική έκταση? Μήπως χρειάζεται βεβαίωση δασαρχείου? Γενικά πρόσεχε τα θέματα δασαρχείου.

Link to comment
Share on other sites

Αγιε η δηλωση του μηχανικου είναι υποχρεωτική ή μπορω να την παραλείψω?

Η μορφολογία και η βλάστηση μου αποτρέπει την χρηση οργάνου.

Εξάλλου τα όρια που θα μου υποδείξει δεν είναι ξεκάθαρα,θα με πάει μέχρι εκεί που είναι δυνατόν.Οπότε η μικρή ακριβεια του gps δεν δημιουργεί πρόβλημα την στιγμή που μπορεί να με πάει όπου θέλει και μπορεί. Εξάλλου δεν υπάρχει πουθενά όμορη εκμεταλλεύσιμη περιοχή.

Όσο για το τοπογραφικό θεωρώ πως θα έχει βέβαι διαστάσεις και εμβαδό.

 

Αν θες να παραλείψεις την δήλωση, να μην το μετρήσεις με όργανο, και να μην εξαρτήσεις τις συντεταγμένες, πες του να το κάνει μόνος του. Δεν χρειάζεται μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.