Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικό χρησικτησίας


Recommended Posts

Αγιε η δηλωση του μηχανικου είναι υποχρεωτική ή μπορω να την παραλείψω?

Η μορφολογία και η βλάστηση μου αποτρέπει την χρηση οργάνου.

Εξάλλου τα όρια που θα μου υποδείξει δεν είναι ξεκάθαρα,θα με πάει μέχρι εκεί που είναι δυνατόν.Οπότε η μικρή ακριβεια του gps δεν δημιουργεί πρόβλημα την στιγμή που μπορεί να με πάει όπου θέλει και μπορεί. Εξάλλου δεν υπάρχει πουθενά όμορη εκμεταλλεύσιμη περιοχή.

Όσο για το τοπογραφικό θεωρώ πως θα έχει βέβαι διαστάσεις και εμβαδό.

 

Αν θες να παραλείψεις την δήλωση, να μην το μετρήσεις με όργανο, και να μην εξαρτήσεις τις συντεταγμένες, πες του να το κάνει μόνος του. Δεν χρειάζεται μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λυση είναι να βρείς κάποιον συνάδελφο με gps μονόσυχνο ή διπλόσυχνο να μετρήσεις κανονικά μια έκταση πέραν των 8 στρ. και να κόψεις επι χάρτου αυτό που θέλεις.

Για την δήλωση έγω γράφω σε περίπτωση χρησικτησίας: "είναι ιδιοκτησίας giorgosps το οποίο κατέχει με χρησικτησία" τα όρια και οι όμοροι του γηπέδου υποδείχθηκαν απο τον ιδιοκτήτη.

Επίσης στην δήλωση ιδιοκτήτη γράφω: "Ο κάτωθι υπογεγραμμένος giorgosps δηλώνω υπεύθυνα οτι τα όρια του γηπέδου που κατέχω με χρησικτησία και φένονται στο τοπογραφικό διάγραμμα υποδείχθηκαν απο εμένα και είναι ορθά".

Εσένα η υποχρέωση σου είναι αυτό που θα σου υποδείξει να το μετρήσεις σωστά και φέρεις την ευθήνη και αυτός να σου υποδείξει σωστά τα όρια και φέρει την ευθύνη.

Έστι θα πληρωθείς κανονικά και θα έχεις και το κεφάλι σου ύσηχο.

Καλή δύναμη σε όλους!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, το τοπογραφικό προφανώς προορίζεται για την έκδοση της απόφασης του δικαστηρίου για χρησικτησία όποτε δεν νομίζω οτί μπορεί να αναφερθεί στην δήλωση ο όρος χρησικτησία από την στιγμή που δεν υπάρχει τίτλος (στην προκειμένη περίπτωση δικαστική απόφαση). Εγω θα ανέφερα οτι η έκταση είναι ιδιοκτησίας ....., δεν έγινε εφαρμογη τίτλων ιδιοκτησίας και τα όρια υποδείχθηκαν από τον ιδιοκτήτη. Συν μια δήλωση του ιδιοκτήτη οτι τα όρια αποτυπώθηκαν ορθά και σύμφωνα με τις υποδειξεις του.

Link to comment
Share on other sites

A.

νομέας της έκτασης

B.

είναι ιδιοκτησίας giorgosps το οποίο κατέχει με χρησικτησία

Γ.

η έκταση είναι ιδιοκτησίας ....., δεν έγινε εφαρμογη τίτλων ιδιοκτησίας και τα όρια υποδείχθηκαν από τον ιδιοκτήτη

Διαβάζοντας τα προηγούμενα διαπίστωσα πως υπάρχουν (τουλάχιστον) τρεις (3) διαφορετικές απόψεις σχετικά με τη δήλωση τοπογραφικού... :lol:

Ποια θεωρείτε ως την καλύτερη ή σωστή???

Εγώ προσωπικά θα επέλεγα είτε Α. είτε Γ.

Καμιά άλλη άποψη???

Link to comment
Share on other sites

Σε κατι τετοιες περιπτωσεις το καλυτερο ειναι να αναγραφεις τα απολυτως απαραιτητα μονο.

 

Αν δεν προκειται να γινει καποια μεταβιβαση δεν χρειαζεται ουτε η δηλωση του Ν.651/77.

 

Αν χρειαζεται δηλωση , να γραψεις οτι δεν προσκομιστηκαν τιτλοι ιδοικτησιας για ελεγχο και τα ορια υποδειχθηκαν απο τον ιδιοκτητη για τα οποια δεν φερεις ουδεμια ευθυνη και αν εχεις αμφιβολια σχετικα με Δασαρχειο θα γραψεις οτι απαιτειται βεβαιωση Δασαρχειου.

 

Σε καθε περιπτωση ομως θα βαλεις δηλωση ιδιοκτητη (και να την υπογραψει) οπου θα λεει οτι αυτος σου υπεδειξε τα ορια και φερει την πληρη και αποκλειστικη ευθυνη γι'αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.