Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για υπολογισμό


gpadu99

Recommended Posts

Γεια σας, αν και έχω σπουδάσει μηχανολογία πριν από πολλά χρόνια, έχω ξεχάσει πολλά και βασικά (γιατί δεν εξάσκησα το επάγγελμα) και θα ήθελα μία βοήθεια στο εξής:

 

Έχω ένα συρματόσχοινο μήκους 100 μέτρων το οποίο κρέμεται με γωνία 45 μοιρών (εννοείται οι δύο άκρες του είναι δεμένες σε σταθερά σημεία).

 

Πως θα υπολογίσω το τόξο κάμψης για συγκεκριμένη τάση εφελκυσμού;

 

Πως θα υπολογίσω την τάση εφελκυσμού για δεδομένα χαρακτηριστικά (βάρος/διάμετρο,πλήθος ινών);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την καθοδήγηση..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα θεωρήσεις ότι έχεις ευθύγραμμη αμφιέρειστη δοκό. Θα βρεις την ροπή ανοίγματος ql/8. Θα βρεις τον μοχλοβραχίονα που απαιτείται για να παραληφθεί η ροπή αυτή μόνο με το αξονικό: d=M/N. Ο μοχλοβραχίονας αυτός είναι κάθετος στην χορδή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα έπρεπε να είσαστε λίγο πιο συγκεκριμένος. Αν θεωρήσουμε ότι το συρματόσχοινο μήκους 100μ προσαρμόζεται σε δύο στηρίξεις που απέχουν 100μ η μια από την άλλη, τότε θεωρητικά δεν υπάρχει βέλος κάμψης και ούτε πρόκειται όση εφελκυστική τάση να του εφαρμόσεις.

 

Αλέξη γιατί ql/8? Στο κέντρο του σχοινού δεν ασκείται το βάρος του? Ποιό είναι το q? Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

q είναι το κατανεμημένο φορτίο (ίδιον βάρος) του συρματόσχοινου (kN/m). l η οριζόντια προβολή του μήκους: l = L*cos45° (L=100m).

 

Το συρματόσχοινο λαμβάνει υπό την δράση της βαρύτητας σχήμα παραβολής, και σε κάθε θέση το βέλος ισούται με τον λόγο Μ/Ν.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεί ο άνθρωπος ότι ασκώντας μια δύναμη με διεύθυνση διαφορετική από του σχοινιού οκ. Εγώ όμως καταλαβαίνω ότι η δύναμη που θέλει να ασκήσει θα είναι εφελκυστική και στον άξονα του σχοινιού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα ανήκει στο ειδικό κεφάλαιο των εύκαμπτων φορέων της αντοχής υλικών.

Στο βιβλίο του Αιμ. Κανελλόπουλου "Αρχαί Στατικής" περιγράφεται ο τρόπος επίλυσης για εύκαμπτους φορείς με συγκεντρωμένα φορτία και με συνεχές φορτίο όταν τα σημεία ανάρτησης είναι ισοϋψή ή ανισοϋψή.

Στην περίπτωση των γραμμών μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας (συρματόσχοινα) ως κύρια φόρτιση θεωρείται το ίδιον βάρος του καλωδίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.