Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεγίστη απόσταση Εγκαταστάσεως Μετασχηματιστή Μ.Τ-Χ.Τ από το κέντρο βάρους του φορτίο


Parios1

Recommended Posts

Μεγίστη απόσταση Εγκαταστάσεως Μετασχηματιστή Μ.Τ-Χ.Τ από το κέντρο βάρους του φορτίο

________________________________________

Αγαπητοί συνάδελφοι,

είμαι Μηχ-Μηχ και οι γνώσεις μου στους μετασχηματιστές είναι ανύπαρκτες.

Θέλω τη βοήθεια σας:

Στο χωριό μου που έχει γύρω στους 400 κατοίκους υπάρχει ένας μετασχηματιστής Μ.Τ/Χ.Τ έξω από το χωριό.

Τα φορτία που τροφοδοτεί είναι προς το κέντρο του χωριού.

Υπάρχει ανάγκη εγκαταστάσεως ενός Compact μετασχηματιστού στην κεντρική πλατεία ενός παραδοσιακού/διατηρητέου οικισμού επειδή και ο εναέριος μετασχηματιστής είναι μέσα στην πλατεία αυτή με σκοπό να υπογειωθεί το δίκτυο, όπως γίνεται σε πολλούς παραδοσιακούς οικισμούς .

Το θέαμα ενός οικίσκου 3χ2χ1,8 μέτρων είναι αποκρουστικό για το μέγεθος της πλατείας και αποτελεί σημείο στο οποίο κολλώνται κάθε είδους ανακοινώσεις και αφίσες .

Η μέγιστη απόσταση από την υπάρχουσα θέση που θα επιθυμούσε η ΔΕΗ είναι 50 μέτρα που πάλι βρίσκεται εντός της πλατείας.

Υπάρχει δημοσιάς χώρος έξω από την πλατεία στα 100 μέτρα που δεν δημιουργεί πρόβλημα στην εμφάνιση της μικρής πλατείας.

Ερωτώ μπορεί ο μετασχηματιστής να εγκατασταθεί στα 100 μέτρα και τι πρόβλημα στη ΔΕΗ δημιουργεί αυτό;

Παρακαλώ η απάντηση να λάβει υπόψη ότι το χωριό είναι συμπαγής οικισμός που κτίστηκε το 1600 και είναι ένα τυπικό νησιώτικο χωριό.

Μέσα στο χωριό δεν μπαίνουν αυτοκίνητα και δεν υπάρχει περίπτωση να εγκατασταθεί Μ/Τ στο εσωτερικό του χωριού.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι οποια αντιριση εχουν εχει να κανει με το κοστος απο την μεγαλυτερη αποσταση που θα εχουν τα δικτυα χαμηλης και την αυξηση τις διατομης .

σε βεβαιωνω οτι μπορει για 100 μ να τους κοστισει τα τριπλασια χρηματα απο οτι ο οικισκος Μ/Σ .

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη υπογειο υποσταθμο?

σαν κοστος σε σχεση με τα μεγαλυτερα δικτυα χαμηλης εκτιμω οτι ειναι φτηνοτερη αλλα απο θεμα ασφαλειας ?????

επιτρεπεται ?

και πως ? κανουμε δηλαδη ενα υπογειο ( κτηριακο κτλπ ) και το στηνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ (χωρίς να είμαι και πολύ σίγουρη μιας και έχω ασχοληθεί πολύ λίγο με τα υπόγεια δίκτυα) ότι τα υπόγεια δίκτυα είναι πολύ πιο ασφαλή, αρκεί να έχουν εγκατεστηθεί σωστά (να μην έχουν γειτνιάσεις σοβαρές με τα άλλα δίκτυα ύδρευσης, ΟΤΕ, αποχέτευσης κτλ). Πιο φθηνά δεν είναι αλλά σε παραδοσιακούς οικισμούς που ζητείται να κρατηθεί η παραδοσιακή φυσιογνωμία του τόπου προτιμάται σα λύση. Βέβαια τα σκαψίματα που θα γίνουν θέλουν άδειες από την Αρχαιολογική Υπηρεσία της Περιοχής και φυσικά από το Δήμο. Και αν βρούν κανά αρχαίο, σταματούν τα πάντα.

 

Τώρα στο πρόβλημα αυτό, τα 50 μέτρα παραπάνω από τη προβλεπόμενη μετακίνηση του Υ/Σ μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα πτώσης τάσης αλά και της σωστής ακτίνωσης του δικτύου διανομής. Και φυσικά το κόστος θα αυξηθεί.

 

Μιλήστε με τους μελετητές δικτύου και αν είναι ανάγκη και με τον τομεάρχη δικτύου και προσπαθήστε να του πείτε τους προβληματισμούς σας. Οι περισσότεροι είναι ανοιχτοί σε προτάσεις, πόσο μάλλον από συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

Parios1, στα κεντρικά γραφεία της ΔΕΗ στην περιοχή που είσαι. Μπορεί σε σένα που είσαι στην Πάρο, ο τομεάρχη να είναι στα γραφεία της ΔΕΗ στην Σύρο, αλλά αυτό το ξέρεις εσύ καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι.

 

"Τώρα στο πρόβλημα αυτό, τα 50 μέτρα παραπάνω από τη προβλεπόμενη μετακίνηση του Υ/Σ μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα πτώσης τάσης αλά και της σωστής ακτίνωσης του δικτύου διανομής. Και φυσικά το κόστος θα αυξηθεί."

Θα ήθελα πριν απευθυνθώ να έχω κάποια τάξη μεγέθους επί % αύξησης του κόστους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι.

 

"Τώρα στο πρόβλημα αυτό, τα 50 μέτρα παραπάνω από τη προβλεπόμενη μετακίνηση του Υ/Σ μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα πτώσης τάσης αλά και της σωστής ακτίνωσης του δικτύου διανομής. Και φυσικά το κόστος θα αυξηθεί."

Θα ήθελα πριν απευθυνθώ να έχω κάποια τάξη μεγέθους επί % αύξησης του κόστους.

 

πχ: αγωγος (400 Α εδαφος )

3χ185+95 ΝΥΥ 50 μ.μηκους =50μ χ 74 ευρω / μ= 3.700 ευρω

να γινει (400Α ΓΙΑ 135 Μ )

3χ240+120 ΝΥΥ 135μ.μηκους = 135μ χ 95 ευρω / μ= 12.825 ευρω

ενας οικισκος Μ/Σ 800 kva με κυψελη+πεδιο διανομης χαμηλης 22-28.000 ευρω

αν υποθεσουμε οτι θα διωξουμε 3 παροχες 3Χ240+120 36.000 +/-

οι τιμες ειναι με βαση την τρεχουσα τιμη χαλκου και υλικων .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.