Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μούχλα σε εντοιχισμένη ντουλάπα


nikosnikole

Recommended Posts

όχι όχι δεν έχει τίποτα από πίσω ... θα ανεβάσω φωτογραφία σε λίγο  post-99129-0-22415800-1460976389_thumb.png

 

όπως βλέπετε είναι ο τοίχος που είναι στις σκάλες... δεν είναι εξωτερικός και η ντουλάπα ''είναι βιδωμένη'' στους τοίχους αριστερά και δεξιά

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω..

 

Έχεις πάρει μετρήσεις σχετικής υγρασίας?? Σε γενικές γραμμές τι υγρασία επικρατεί στον χώρο?

Edited by P.A.
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα αφυγραντήρα και δείχνει τον χειμώνα μέχρι και 82% αλλά την κατεβάζει στο 50-60 που είναι θεωρώ και το κανονικό ... Είμαστε τελευταίο όροφο και τα σχέδια είναι όπως και ο χάρτης Βορράς πάνω κρεβατοκάμαρα Νότος κάτω κουζίνα

Link to comment
Share on other sites

82% μέσα στο σπίτι είναι εκτός ορίων υγιεινής διαβίωσης μήπως να σκεφτείς κάποια μονιμότερη αφύγρανση.

 

Μέσα στην ντουλάπα θα είναι ελαφρώς υψηλότερη οπότε να και ο λόγος για την υγροποίησή σου.

Link to comment
Share on other sites

μένουμε Βάρνα Βουλγαρία και έχει ΑΠΕΙΡΗ υγρασία ... και το σπίτι είναι νέο (αν σκεφτεί κανείς ότι εδώ σε 1 χρόνο είναι έτοιμη μια πολυκατοικία 6 ορόφων) είναι λογικό να έχει ακόμα υγρασία από το μπετό και τα δομικά υλικά. Το θέμα είναι ότι ψέκασα με το αντιμουχλικό πάνω στο ξύλο και απλά περιμένω να δω τι θα γίνει ... Μακάρι να είναι όλα οκ γιατί είναι αρκετά δύσκολο να βγει όλη η ντουλάπα πάλι ......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γειά σας, επαναφέρω αυτό το thread. Στον κάτω χώρο της ντουλάπας μου που υπάρχουν τρία μεγάλα συρτάρια βλέπω υγρασία. Έχω λίγους μήνες που μπήκα στο σπίτι, είμαι σε ενοίκιο. Όταν μπήκα και καθάρισα βρήκα λεκέδες από μούχλα αλλά απλά καθάρισα και δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Μετέπειτα κατάλαβα ότι κάτι παίζει λόγω μυρωδιάς στα ρούχα..

Πίσω από την ντουλάπα είναι το μπάνιο, ακριβώς πίσω από τον χώρο που συγκεντρώνει υγρασία, το κάτω μέρος δλδ με τα συρτάρια, είναι το κιβώτιο με τους διακόπτες παροχής νερού. 

Τα κλασσικά προβλήματα υπάρχουν, δύσκολο να βγει η ντουλάπα, είμαι σε ενοίκιο και ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να ασχοληθεί κτλ κτλ.

Τί μπορώ να κάνω; Πέρα από τις παγίδες νερού που χρησιμοποιώ- και κάνουν περίπου ένα μήνα μέχρι να εμφανίσουν νερό- τί μπορώ να κάνω για να εκτιμήσω το μέγεθος του προβλήματος και ει δυνατόν να το εξαλείψω;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.