Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

2 συνδέσεις adsl (οτε και ΤΕΕ) στο ίδιο pc γινεται?


electrical_salonika

Recommended Posts

Καλησπέρα. Εχω σύνδεση 2mbit otenet connex την οποια και θελω να διατηρησω. Αλλα θα ήθελα παράλληλα να βάλω και σύνδεση του ΤΕΕ adsl (τεχνικό επιμελητήριο ελλαδας), για εναν γνωστο μου που δεν εχει ιντερνετ adsl αλλα δορυφορικο ώστε να εχω προσβαση στις βιβλιοθηκες-προκυρηξεις εργων. Τεχνικα γινεται με μια γραμμη που ειναι adsl ΟΤΕΝΕΤ να εχω στην ιδια γραμμη και συνδεση αλλης εταιρειας? Θα υπάρχει καποιο πρόβλημα μηπως?

Επισης επειδη το ΤΕΕ διαθέτει συνδέσεις και dial-upκαι ειναι πολυ πιο φθηνες απο ADSL θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να εχω συνδεση ιντερνετ dial-up του ΤΕΕ και την ADSL του οτε προσθετωντας βεβαια ενα modem για dial-up.

Απο τον οτε που πηρα τηλ. δεν μπορεσα να βγαλω σιγουρη απαντηση. Μου ειπαν οτι 2 adsl δεν γινεται αλλα τι μπορω να διατηρησω το connex και να εχω μια dial-up του ΤΕΕ. Εσεις τι λετε? ευχαριστω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος για να έχεις πρόσβαση στο site του ΤΕΕ καθως και τα δεδομένα - προκυρήξεις κλπ, χρειάζεσαι τους κωδικούς που σου έχει δώσει το ΤΕΕ και όχι επιπλέον σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω σύνδεση 2mbit otenet connex την οποια και θελω να διατηρησω. Αλλα θα ήθελα παράλληλα να βάλω και σύνδεση του ΤΕΕ adsl (τεχνικό επιμελητήριο ελλαδας), για εναν γνωστο μου που δεν εχει ιντερνετ adsl αλλα δορυφορικο ώστε να εχω προσβαση στις βιβλιοθηκες-προκυρηξεις εργων. Τεχνικα γινεται με μια γραμμη που ειναι adsl ΟΤΕΝΕΤ να εχω στην ιδια γραμμη και συνδεση αλλης εταιρειας? Θα υπάρχει καποιο πρόβλημα μηπως?

Επισης επειδη το ΤΕΕ διαθέτει συνδέσεις και dial-upκαι ειναι πολυ πιο φθηνες απο ADSL θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να εχω συνδεση ιντερνετ dial-up του ΤΕΕ και την ADSL του οτε προσθετωντας βεβαια ενα modem για dial-up.

Απο τον οτε που πηρα τηλ. δεν μπορεσα να βγαλω σιγουρη απαντηση. Μου ειπαν οτι 2 adsl δεν γινεται αλλα τι μπορω να διατηρησω το connex και να εχω μια dial-up του ΤΕΕ. Εσεις τι λετε? ευχαριστω.

Ευχαριστω.

 

2 διαφορετικές συνδέσεις στο ίδιο PC και συγχρόνως, όχι, σαφώς και δεν μπορείς να έχεις.

Μπορείς να αλλάζεις σύνδεση αποσυνδέοντας από το PC σου το καλώδιο του router με τον ΟΤΕ και συνδέοντας το καλώδιο του router με το TEE. Δεν μπορεί η ίδια κάρτα δικτύου να συνδέεται συγχρόνως με δύο διαφορετικούς routers.

 

Δεν βρίσκω όμως κανέναν λόγο στα λεγόμενά σου για τον οποίο θα άξιζε να έχεις και να πληρώνεις 2 διαφορετικές συνδέσεις στον ίδιο χώρο. Σύγκρινέ τες και αποφάσισε ποια σε εξυπηρετεί καλύτερα. Και νομίζω κι εγώ πως το μόνο που χρειάζεσαι για το ΤΕΕ είναι τα παρακάτω:

 

αν δεν κανω λαθος για να έχεις πρόσβαση στο site του ΤΕΕ καθως και τα δεδομένα - προκυρήξεις κλπ, χρειάζεσαι τους κωδικούς που σου έχει δώσει το ΤΕΕ και όχι επιπλέον σύνδεση.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Βασικα ο γνωστος που θελει τους κωδικους ειναι υπεργολάβος λιμενικών έργων και θέλει να βρίσκει τις προκυρήξεις για;λιμενικά εργα. Αν κάνω μια απλή σύνδεση στο ΤΕΕ θα έχω κανονικά κωδικό για αυτές τις προκυρήξεις? αυτός θα πληρώνει την σύνδεση και απλα εγω θα κατεβάζω τις προκυρήξεις και θα του τις στέλνω. Αυτο φαντάζομαι μποριε μνα γίνει και με την σύνδεση οτε που εχω (για να μην χρησιμοποιω την dail-up) , απλά θα μου δωσει το τεε κωδικούς με την συνδρομή??

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρουν μόνον οι κωδικοί, κάνεις συνδρομή στο ΤΕΕ και τους παίρνεις. Μαζί βέβαια αγοράζεις υποχρεωτικά και την dial-up σύνδεση και το email [email protected] αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να τα χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για γενική πληροφόρηση πάντως, υπάρχουν routers που παίρνουν 2 adsl γραμμές πάνω τους και μοιράζουν το φόρτο στη συνέχεια. Η λύση αυτή βέβαια προϋποθέτει 2ο ζευγάρι τηλεφωνικά καλώδια στον χώρο και 2η τηλεφωνική γραμμή (που αν δεν κάνω λάθος δε δίνει το ΤΕΕ τηλεφωνία και άρα θα πρέπει να πάρεις ΟΤΕ). Αλλιώς η λύση είναι αυτή που σου πρότειναν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.