Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός παροχές ΙΚΑ


civilengtotz

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Μέχρι τώρα εργαζόμουνα με απόδειξη παροχής υπηρέσιων και τώρα θα με κάνει πρόσληψη μια εταιρεία. Μήπως μπορεί να μου απαντήσει κάποιος συνάδελφος τι γίνεται με την ασφάλιση μου ? Ο εργοδότης θα μου πλρώνει απευθείας το ΤΣΜΕΔΕ μου, αλλά και κάποιο ποσό στο ΙΚΑ ? Θα πρέπει να βγάλω και βιβλιάριο ΙΚΑ ?

Από τον μικτό μου μισθό πόσες θα είναι οι κρατήσεις ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

http://el.lmgtfy.com/?q=%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%99%CE%9A%CE%91+site%3Ahttp%3A%2F%2Fwww.michanikos.gr

εχει πολλα σχετικα θεματα ριξε μια ματια και αν δεν βγαλεις ακρη εδω ειμαστε.

καλως ηρθες στην παρεα

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πληρώνει όλες τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ μόνο ασθενείας.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να βγάλεις βιβλιάριο υγείας στο ΙΚΑ εφόσον έχεις του ΤΣΜΕΔΕ να σε καλύπτει για τις ιατροφαρμακευτικές σου ανάγκες. Θα σου χρειαστεί μόνο σε περίπτωση κάποιας χειρουργικής επέμβασης ή άλλης μεγάλης νοσηλείας προκειμένου να πληρώσει το ΙΚΑ την άδεια ασθένειάς σου (αχρείαστο να σου είναι!)

Αυτά από προσωπική πείρα.

 

Και εφόσον είσαι ασφαλισμένος προ του '93. Για τους μετά του '93 νομίζω πως υπάρχει η δυνατότητα να μην πληρώνεις καθόλου ΙΚΑ. Αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη. Αυτά όμως θα πρέπει να τα ξέρει το Τμήμα Προσωπικού της εταιρείας σου.

Link to comment
Share on other sites

Και εφόσον είσαι ασφαλισμένος προ του '93. Για τους μετά του '93 νομίζω πως υπάρχει η δυνατότητα να μην πληρώνεις καθόλου ΙΚΑ. Αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη. Αυτά όμως θα πρέπει να τα ξέρει το Τμήμα Προσωπικού της εταιρείας σου.

 

Όχι. Υποχρεούνται σε πληρωμή εισφορών και στο ΙΚΑ οι εργοδότες και για τους ασφαλισμένους μετά το '93. Επίσης έχουν και επιπλέον (του ΤΣΜΕΔΕ) βιβλιάριο ΙΚΑ αυτοί (το έχω δει με τα μάτια μου, δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο με το κανονικό υγείας των ασφαλισμένων του ΙΚΑ πάντως υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

Για το Βιβλιάριο Υγείας μου κάνει μεγάλη εντύπωση .

Διότι όταν έβγαλα και εγώ Βιβλιάριο στο ΙΚΑ παλαιότερα μου ζήτησαν βεβαίωση να δούνε ότι έχω ξεγραφτεί από το Βιβλιάριο της ΔΕΗ που ήμουν τότε στου Πατέρα μου .

Δεν ξέρω λοιπόν κατά πόσο είναι νόμιμο να έχει κάποιος δυο διαφορετικά Βιβλιάρια Υγείας από δύο διαφορετικά Ταμεία ασφάλισης .

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις την παροχή σε χρήμα, σε περίπτωση ασθένειας, που δικαιολογεί το ΙΚΑ (και για αυτό γίνονται και οι κρατήσεις υπέρ ΙΚΑ), πρέπει να εξεταστείς από γιατρό του ΙΚΑ. Για αυτό το λόγο σου δίνουν και κανονικό βιβλιάριο ΙΚΑ. Δεν το χρησιμοποιείς κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Υποχρεούνται σε πληρωμή εισφορών και στο ΙΚΑ οι εργοδότες και για τους ασφαλισμένους μετά το '93. Επίσης έχουν και επιπλέον (του ΤΣΜΕΔΕ) βιβλιάριο ΙΚΑ αυτοί (το έχω δει με τα μάτια μου, δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο με το κανονικό υγείας των ασφαλισμένων του ΙΚΑ πάντως υπάρχει).

 

Φυσικά και υπάρχει! Απλά εγώ δεν το θεώρησα σκόπιμο να πάω να το εκδώσω μέχρι που χρειάστηκε να λείψω από την εργασία μου λόγω χειρουργείου. Μέχρι τότε, χρησιμοποιούσα αποκλειστικά και μόνο την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη του ΤΣΜΕΔΕ. Δεν έβρισκα κανέναν απολύτως λόγο να εμπλακώ στις συνήθειες του ΙΚΑ απ' τη στιγμή που πλήρωνα ΚΑΙ την ιατροφαρμακευτική κάλυψη ΤΣΜΕΔΕ που μου δίνει την ελευθερία επιλογής του γιατρού μου. ;)

 

Αυτό εννοούσα προηγουμένως.

 

Υ.Γ. Ειλικρινά, ποτέ μου δεν κατάλαβα για ποιον λόγο ήμουνα υποχρεωμένη να πληρώνω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε 2 διαφορετικούς φορείς ως μισθωτή υπάλληλος. Πάντα θα τα θεωρώ πεταμένα άσκοπα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις την παροχή σε χρήμα, σε περίπτωση ασθένειας, που δικαιολογεί το ΙΚΑ (και για αυτό γίνονται και οι κρατήσεις υπέρ ΙΚΑ), πρέπει να εξεταστείς από γιατρό του ΙΚΑ. Για αυτό το λόγο σου δίνουν και κανονικό βιβλιάριο ΙΚΑ. Δεν το χρησιμοποιείς κάπου αλλού.

 

Σ'ευχαριστώ γιατί σήμερα τύχαια εκεί που συμάζευα τα χαρτιά μου, έπεσε στα χέρια μου το βιβλιάριο ΙΚΑ που είχα καταχωνιασμένο 4 χρόνια τώεα και έλεγα να το πετάξω...

Link to comment
Share on other sites

Όπως το 'πε ο συνάδελφος παραπάνω, εισφορά σε χρήμα (στο γράφουν και στη θεώρηση, στην 1η σελίδα - τουλάχιστον το δικό μου που το κοιτάζω τώρα, έτσι το 'χει).

 

Έχει και τα καλά του το ΙΚΑ : στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε και με το πενιχρό εισόδημα που "κουμπώνουμε", παίρνουμε κ κανα κουπόνι κοινωνικού τουρισμού (και τσάμπα θεατρικές παραστάσεις).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.