Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγραφή πληρωμής ενσήμων στο ΙΚΑ


Recommended Posts

ΦΕΚ 24-12-1997

Εγκυκλιος Αριθμός 20 Αρθρο 1 παραγραφος 8

 

Μπορείς να γράψεις το ακριβές ΦΕΚ ; (π.χ. ΦΕΚ αριθμός/γράμμα_που_δηλώνει_φορέα_έκδοσης/24.12.1997)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια,

αν και το εβλεπα γραμμένο στο χαρτάκι μου

δεν το εγραψα στην απαντησή μου.

 

τιμωρήστε με....;)

 

ΦΕΚ 270 / 24-12-1997

Εγκυκλιος Αριθμός 20 Αρθρο 1 παραγραφος 8

 

Χάρης

 

υ.γ δεν έχω το ίδιο το ΦΕΚ στα χέρια μου, διότι ο ιδιοκτήτης το είχε καταθέσει στο ΙΚΑ για να πάρει την παραγραφή ( όπου και πήρε)

ένα αντίγραφο είναι εύκολο να βρεθεί όμως

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μας μπέρδεψες :

 

Άλλο το ΦΕΚ, άλλο η εγκύκλιος. Το ΦΕΚ το βρήκα, αυτό με την εγκύκλιο με μπερδεύει όμως. Μήπως αναφέρεται στην εγκύκλιο και όχι στο αρχικό ΦΕΚ ; (γιατί απ' όσο βλέπω, το Φύλλο δεν αναφέρει κάτι / αναφέρεται στο ΙΚΑ κλπ αλλά προς το παρόν δεν μπορώ να εντοπίσω το θέμα της παραγραφής)

 

(Σε ευχαριστώ κιόλας για το ΦΕΚ)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι,

 

ευχαριστώ πολύ για τη μέχρι τώρα βοήθεια. Από τις παραπάνω απαντήσεις, βρήκα

 

α) τον Α.Ν. 1846/1951 που στη σελ. 1252, άρθρο 27 $ 7 λέει:

"7. Το δικαίωμα προς είσπραξιν των εισφορών, παραγραφεται μετά πενταετίαν από της λήξεως του οικονομικού έτους, καθ' ό αύται κατέστησαν απαιτηταί. Επί της τοιαύτης παραγραφής, εφαρμόζονται κατ' αναλογίαν αι διατάξεις περί βραχυπροθέσμων παραγραφών του Αστικού Κώδικος."

 

β) το ΦΕΚ 270/1997 που στη σελ. 9339, άρθρο 2 $ 8 λέει:

"8. Η παράγραφος 7 του άρθρου 27 του α.ν. 1946/1951, όπως ισχύει σήμερα, αντικαθίσταται και προστίθεται παράγραφος 7α ως εξής:

'7. Οι κάθε είδους χρηματικές απαιτήσεις του ΙΚΑ, που προέρχονται από εισφορές αναλογούντα οίκοθεν πρόσθετα τέλη,προσαυξήσεις, αυτοτελή πρόσθετα τέλη, πρόστιμα ακάλυπτων επιταγών, λοιπά πρόστιμα, τόκους, έξοδα διοικητικής εκτέλεσης, δικαστικά έξοδα κτλ., καθώς και των οργανισμών, ταμείων και λογαριασμών, των οποίων οι εισφορές συνεισπράττονται από το ΙΚΑ, παραγράφονται μετά δεκαετία.

Ειδικά για τις απαιτήσεις κατά του Δημοσίου, η ανωτέρη παραγραφή είναι πενταετής, σύμφωνα με το άρθρο 90 του ν. 2362/1985 (ΦΕΚ 247 Α').

Η κατά τα ανωτέρω παραγραφή, προκειμένου για τις εισφορές, τα οίκοθεν πρόσθετα τέλη, τις προσαυξήσεις και τα αυτοτελή πρόσθετα τέλη αρχίζει από την πρώτη ημέρα του επόμενου έτους από εκείνο μέσα στο οποίο παρασχέθηκε η ασφαλιστέα εργασία ή υπηρεσία, για δε τα πρόστιμα ακάλυπτων επιταγών, τόκους, δικαστικά έξοδα, έξοδα διοικητικής εκτέλεσης και τα λοιπά πρόστιμα αρχίζει από την πρώτη ημέρα του επόμενου έτους μέσα στο οποίο έγινε η ταμειακή βεβαίωσή τους.

7α. Οι διατάξεις των άρθρων 1 και 4 του άρθρου 87 του ν. 2362/1995 περί αναστολής παραγραφής των απαιτήσεων του Δημοσίου, καθώς και των άρθρων 88 και 89 του ίδιου νόμου, περί διακοπής παραγραφής των απαιτήσεων του Δημοσίου και συνεπειών παραγραφής αυτών αντίστοιχα, εφαρμόζονται ανάλογα και στο ΙΚΑ.

Όπου στις παραπάνω διατάξεις αναφέρεται Προϊστάμενος της αρμόδιας Δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας ή Υπουργός Οικονομικών, νοούνται αντίστοιχα Διευθυντής Ταμείου Είσπραξης Εσόδων ΙΚΑ ή Διευθυντής Ταμειακής Υπηρεσίας Περιφερειακού ή Τοπικού Υποκαταστήματος ΙΚΑ ή Διοικητής ΙΚΑ, από τους οποίους ασκούνται οι αντίστοιχες αρμοδιότητες. "

 

Δεν βρήκα το "Εγκυκλιος Αριθμός 20 Αρθρο 1 παραγραφος 8". Θα σας παρακαλούσα αν το έχετε να το παραθέσετε με κάποιο τρόπο, πιστεύοντας από τις απαντήσεις σας ότι είναι σχετικό.

 

 

Επίσης, επανερχόμενος στο αρχικό ερώτημα/πρόβλημα, έκανα το εξής: πήγα σ' ένα τυχαίο υποκατάστημα του ΙΚΑ (προφανώς διαφορετικό από αυτό στο οποίο υπάγεται το εν λόγω έργο) και ρώτησα την αρμόδια υπάλληλο τι πρέπει να κάνω για να κλείσει το έργο, αναφέροντας τα χαρακτηριστικά του (ότι δηλ. υπολείπονται κάποια ένσημα αλλά έχουν περάσει περισσότερα από 10 χρόνια από τότε και μάλλον έχει παραγραφεί η υποχρέωση). Αγνοώντας το σχόλιο μου για παραγραφή :), μου έδωσε ένα έντυπο (τη "Δήλωση Μεταβολών Οικοδομοτεχνικού Έργου") για να αιτηθώ την ολοκλήρωση του έργου (ενότητα "Μεταβολές Στοιχείων Έργου", επιλογή "Αποπεράτωση Ιδιωτ. Έργου") και να πληρώσω τα εναπομείναντα ένσημα. Τότε της αναφέρω ευγενικά ότι γνωρίζω για τις διατάξεις της παραγραφής και θέλω να μου βεβαιώσουν οριστικά ότι δεν οφείλουμε να πληρώσουμε τα εναπομείναντα ένσημα. Οπότε, γυρίζει προς τον παραδίπλα συνάδελφο της και του λέει ότι "ο κύριος γνωρίζει ότι υπάρχει η διάταξη για την παραγραφή" (!) και αφού τον συμβουλεύεται "με τα μάτια" μου λέει απλά ότι συμπληρώνω το ίδιο έντυπο και τυπικά μπαίνει στο αρχείο η υπόθεση.

Να αναφέρω, επίσης, ότι ποτέ το ΙΚΑ δε μας έχει στείλει κάποια ειδοποίηση να πάμε να πληρώσουμε τα ένσημα που υπολείπονται.

 

Ωστόσο, μιλώντας νωρίτερα με τον πατέρα μου (ιδιοκτήτης του κτιρίου) μου είπε ότι γύρω στο 2007 χρειάστηκε ασφαλιστική ενημερότητα για τη δουλειά του και επειδή τότε βρήκαν τα ένσημα που υπολείπονται, τον βάλανε και υπέγραψε υπεύθυνη δήλωση που έλεγε ότι θα πληρώσει τα υπολειπόμενα ένσημα όταν στο μέλλον γίνουν εργασίες διαμόρφωσης στην πυλωτή. Προφανώς, δεν το δήλωσε επειδή υπήρχαν εργασίες για να γίνουν, αλλά γιατί έτσι τον συμβούλεψαν ότι θα πάρει την ενημερότητα άμεσα.

 

Αυτή η υπεύθυνη δήλωση μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το ΙΚΑ για να αρνηθούν την παραγραφή;

 

 

Και πάλι, κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη,

 

Γιάννης

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

να ρωτήσω, ο πατέρας μου έχει πεθάνει 10 έτη. Τον Ιούνιο 2015 (πρίν κλείσει τα 10 έτη)  ήρθε ένα συστημέννο από ΙΚΑ (το έμαθα ρωτόντας στα ΕΛ¨ΤΑ). Δεν το πήρα, έτσι κι αλλιώς δεν τα δίνουν ευκολα αν ο άλλος έχει πεθάνει. Αυτό λογικά γύρισε στο ΙΚΑ.  Τότε μπήκα και στο ιντερνετ και το συνδίασα με αυτό που ήταν που έκαναν λέει σαφάρι.

http://www.michanikos.gr/topic/43357-%CE%99%CE%9A%CE%91-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1/

Τώρα ήρθε νέο συστημέννο στο ονομά μου και του αδελφού μου. Πιθανότατα να αφορά και το ίδιο. Ο πατέρας μου είχε τελευταία φορά κάποια δοσοληψία με το ΙΚΑ το 2005 ίσως και νωρίτερα. Κάποιο ακίνητα που είχε είχε καταθέσει δελτιο κλεισίματος- αποπεράτωσης.

1. Αν δεν το παραλάβω τι γίνεται? θεωρείται ότι έχω λάβει γνώση για κάτι?

2. θα μπορούσαν να βάλουν κάποιο πρόστιμο?

3. συνήθως τι λένε τα χαρτιά? σε καλούν σε κάποιο εύλογο διαστημα, και αν δεν πάς, ΕΝΏ ΤΟ ΈΧΕΙς ΠΑΡΑΛΆΒΕΙ?

4. Παραγραφή τελικά ισχύει η δεκαετία?

5. είχε κλείσει το 2013 έντυπο αποπεράτωσης. Το 2014 του έσετιλαν ένα χαρτί ότι σε μία ΑΠΔ του 2013 ένα ΑΜ εργαζομένου ήταν λάθος και δεν  έχουν χρεωθεί τα ένσημα τής ΑΠΔ παρόλο που τα είχε πληρώσει κανονικά ο πατέρας μου  (θεωρώ θα εννοούσαν στον  συγκεκριμένο εργαζόμενο και όχι σε όλους που περιείχε η ΑΠΔ) . Ομως δεν μπόρεσε να βρεί άλλον ΑΜ και οπότε δεν έκανε κάτι. Αυτο άλλαζε κάτι στην παραγραφή και τί? Μπορεί να είναι απλά για αυτό τώρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Αρχικά διάβασα το σχόλιο του auser που είναι κατατοπιστικό αλλά έγινε το 2011. Τώρα που είναι 2022 συνεχίζει να ισχύει η παραγραφή μετά τη 10ετία και τα υποκαταστήματα ΙΚΑ την αποδέχονται?

Θα αναφέρω παράλληλα και τη δική μου περίπτωση. Τη δεκαετία του '90 εκδόθηκε άδεια κτιρίου και έγινε απογραφή στο ΙΚΑ. Τα τελευταία ένσημα καταβλήθηκαν το 2012 (με προσαύξηση κιόλας γιατί λογικά έγιναν οι εργασίες χωρίς προηγουμένως να κατατεθούν ΑΠΔ και το ΙΚΑ με κάποιο τρόπο το εντόπισε αυτό). Το 2020 επισκέφθηκα το υποκατάστημα ΙΚΑ της περιοχής και ζήτησα την καρτέλα του έργου για να δω πόσα είναι τα υπολειπόμενα ένσημα. Όταν ρώτησα τον αρμόδιο υπάλληλο ποια είναι η διαδικασία για να δηλωθούν και τα υπόλοιπα ένσημα, μου ανέφερε ότι θα χρειαστεί πρώτα να κάνει αυτοψία γιατί είχε παρέλθει 10ετία (μάλλον από την απογραφή του έργου υποθέτω ότι εννοούσε). Αφού έλαβα αυτές τις πληροφορίες έφυγα. Πλέον από 1-1-23 θα έχει παρέλθει 10ετία από το 2012 όταν και κατατέθηκαν οι τελευταίες ΑΠΔ, πληρώθηκαν τα τελευταία ένσημα, έγιναν οι τελευταίες εργασίες και στο μεσοδιάστημα δεν απεστάλη κάποια ενημερωτική επιστολή από το ΙΚΑ για υπενθύμιση των οφειλών.

Συνεπώς για τα εναπομείναντα ένσημα χρωματισμών και λοιπών εργασιών μπορεί να παραλειφθεί η πληρωμή τους (μιας και αυτές οι εργασίες δεν έχουν ολοκληρωθεί πλήρως ούτως ή άλλως) και οι ιδιοκτήτες να επικαλεστούν την παραγραφή των οφειλών λόγω παρέλευσης 10ετίας?

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.