Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιος μπορεί να πάρει φάκελο εκδοθείσας αδείας απο την Πολεοδομία?


Recommended Posts

Συγκεκριμενα, πελατης μου θελει να πατω τους φακελους των αδειων που εχει εκδοσει ο ομορος, με τον οποιο εχει αντιδικια.

 

Μπορω να παω στο Πρωτοκολλο και να τους ζητησω? Εχω το δικαιωμα?

 

Και γενικοτερα ποιοι δικαιουνται, νομιμα, να αντλησουν εναν φακελο?

Link to comment
Share on other sites

Η μαγική λέξη είναι "αντιδικία"... Εφόσον επικαλείται νόμιμο συμφέρον ή ότι θίγεται από τη διπλανή κατασκευή νομίζω ότι μπορεί να πάρει τους φακέλους για να στοιχειοθετήσει και να τεκμηριώσει καταγγελία.

 

Τώρα, η γενική σου ερώτηση, δεν είναι εύκολο να απαντηθεί...

Link to comment
Share on other sites

όταν λες να "αντλήσεις" εννοείς να πάρεις τα σχέδια να δεις τι παίζει? Εάν έχει εκδοθεί η άδεια τότε πας κανονικά στο αρχείο και τα παίρνεις να τα φωτοτυπήσεις.

Link to comment
Share on other sites

...

Μπορω να παω στο Πρωτοκολλο και να τους ζητησω? Εχω το δικαιωμα?

...

 

Ναι μπορείς. Και ο πελάτης σου μπορεί. Όλοι μπορούν.

Αφου σου το αναθέτουν είναι εργασία που μπορείς να ζητήσεις και αμοιβή.

 

Οι μελέτες και το στελέχος της οικοδομικής άδειας έχουν την στρογγυλή σφραγίδα του κράτους. Άρα νοούνται ως δημόσια έγραφα.

Κάνεις αίτηση και δικαιούσαι να πάρεις επικυρωμένα αντίγραφα.

 

Υπάρχει ένα ζήτημα (από τον σύλλογο συμβολαιογράφων) για αντίγραφα των συνημμένων συμβολαίων που υπάρχουν στον φάκελο. Χάνουν δικαιώματα αρχείου που έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι μελέτες και το στελέχος της οικοδομικής άδειας έχουν την στρογγυλή σφραγίδα του κράτους. Άρα νοούνται ως δημόσια έγραφα.

 

Ναι, αλλά επειδή αφορούν ιδιωτικές υποθέσεις, μπορείς να τα πάρεις μόνο αν έχεις έννομο συμφέρον. Αν θέλουν δηλαδή σε βάζουν να τρέχεις να μαζέψεις δικαιολογητικά (να αποδείξεις ότι είσαι γείτονας κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάνεις λάθος. Για ποιο λόγο άλλωστε πλέον όλες οι οικοδομικές άδειες δημοσιεύονται στο ''διαύγεια''?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν μπορείς να σχέδια-μελέτες κλπ αλλουνού χωρίς να έχεις έννομο συμφέρον. Το ξέρω πολύ καλά αυτό από δική μου υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Οι οικοδομικές άδειες είναι διοικητικές αποφάσεις. Με βάση νόμο (μη μου ζητάτε ποιον) είναι προσβάσιμές σε όλους τους πολίτες, Δεν χρειάζεται οποιαδήποτε δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις ΜΟΝΟ την οικοδομική άδεια. Οσο αφορά τις μελέτες πρέπει να έχεις (Και να μπορείς να το αποδείξεις) έννομο συμφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά που σας έφεραν αντιρρήσεις για να πάρετε το οτιδήποτε από φάκελο οικοδομικής άδειας; Οτιδήποτε έχω χρειαστεί έως τώρα σε οποιαδήποτε Πολεοδομία το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.