Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιος μπορεί να πάρει φάκελο εκδοθείσας αδείας απο την Πολεοδομία?


Recommended Posts

Ναι αλλά δεν μπορείς να σχέδια-μελέτες κλπ αλλουνού χωρίς να έχεις έννομο συμφέρον. Το ξέρω πολύ καλά αυτό από δική μου υπόθεση.

τοτε στέλνεις ένα εξώδικο και ξεμπερδεύεις

Link to comment
Share on other sites

Αλλα βεβαια ο Μηχανικος δεν ειναι ο "καθενας"...

 

Σύμφωνοι, αλλά ούτε π.χ. Δικηγόρος περνάει το "γκισέ" και μπαίνει σε αρχείο Πολεοδομίας να ανακατέβει μόνος του φακέλους.

Link to comment
Share on other sites

Νομιμοποιείται μια Διοικητική Αρχή να χορηγεί ιδιωτικά έγγραφα με την επίκληση απλού ευλόγου ενδιαφέροντος, χωρίς να απαιτείται η ύπαρξη ειδικού έννομου συμφέροντος; (π.χ. σχέδια οικοδομικής άδειας;)

Σύμφωνα με την αριθμ. 243/2000 γνωμοδότηση του Β’ Τμήματος του Ν.Σ.Κ. «Διοικητικά έγγραφα, κατά την έννοια και το σκοπό του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας, θα πρέπει να θεωρηθούν και τα μη προερχόμενα μεν από δημόσιες Υπηρεσίες, αλλά χρησιμοποιηθέντα ή ληφθέντα υπόψη για τον καθορισμό της διοικητικής δράσης ή τη διαμόρφωση γνώμης ή κρίσεως διοικητικού οργάνου. Συνεπώς χορηγούνται με την επίκληση απλού ευλόγου ενδιαφέροντος, με την επιφύλαξη όσων ορίζονται στις παρ. 3 και 5 του Ν.2690/99. (σχετ. έγγραφο ΔΙΣΚΠΟ/Φ16/17175/12-10-2005)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα, πελατης μου θελει να πατω τους φακελους των αδειων που εχει εκδοσει ο ομορος, με τον οποιο εχει αντιδικια.

 

Μπορω να παω στο Πρωτοκολλο και να τους ζητησω? Εχω το δικαιωμα?

 

Και γενικοτερα ποιοι δικαιουνται, νομιμα, να αντλησουν εναν φακελο?

 

Πρεπει να επικαλεστεις ευλογο ενδιαφερον(αιτιολογημενο βεβαια).Δεν απαιτειται ειδικο εννομο συμφερον.Βλεπε πιο πανω αποφαση ΝΣΚ

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια ειναι πως στο έντυπο που ζητάμε αντιγραφα σχέδιων ζητείται ο λόγος που τα θες

 

ε, μπορεί αν κάποιος γράψει για πληροφοριακούς λόγους είμαι συλλέκτης, να φάει άκυρο :)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινεις οτι στην αιτιλογια γραφεις οτι θες..

Εστω "Προσθηκη κατ'επεκταση"

Ποιος θα το ψαξει..

 

Αλλα γενικα για να ζητας εγγραφα για καποιο σκοπο τα θες...Αρα εχεις και λογικη και "αληθινη" αιτιλογια...

 

 

@ KF

Για εγγραφα-σχεδια-συμβολαια κτλ μιλαγα...

Link to comment
Share on other sites

Και ο υπάλληλος σου δίνει ότι κρίνει ότι καλύπτει το εύλογο ενδιαφέρον σου, αν έχει ξυπνήσει σωστά και αν έχεις μαζί σου την παραπάνω γνωμοδότηση του ΝΣΚ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.