Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πατάρι καταστήματος εκτός συντελεστή


Recommended Posts

θα ήθελα τα φώτα σας για άλλη μια φορά

 

πρόκειται για ισόγειο κατάστημα με πατάρι με καθαρό ύψος 2,80 και πρόσβαση από το κατάστημα με μεταλλική σκάλα. η άδεια είναι του 79 και το πατάρι το 50% του ισογείου. Ως εδώ καλά.

το κατάστημα λειτουργούσε ως κατάστημα internet cafe αλλά για κάποιους λόγους εκδόθηκε νέα έδεια λειτουργίας απο τον καινούργιο ιδιοκτήτη με τίτλο "κατάστημα παροχής internet", και όχι internet cafe.

αφού πάρθηκαν οι εγκρίσεις από το Δήμο, ήρθε το υγειονομικό.

εδώ τίθεται η πρώτη μου απορία! αφού το κατάστημα δεν εμπίπτει στα υγειονομικού ενδιαφέροντος τι δουλεία έχει το υγειονομικό να κάνει αυτοψία???

τέλος, έθεσε θέμα για το πατάρι, το οποίο στα σχέδια της άδειας λειτουργίας ήταν χαρακτηρισμένο μόνο ως βοηθητικός χώρος καιοντως είναι αχρησιμοποίητος.

η υγειονομία απαιτεί να κλείστεί το πατάρι με αποτέλεσμα να υπάρχει θέμα μεταξύ ιδιοκτήτη κ ενοικιαστή ως προς το ενοίκιο!

μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει γιατί δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί το πατάρι ως βοηθητικός χώρος?

υπάρχει θέμα ενεργητικής πυροπροστασίας?

ευχαριστώ προκαταβολικά και sorry για το μεγάλο post

Link to comment
Share on other sites

1) το πατάρι υπάχρει στα σχέδια της άδειας;

 

2) μήπως ήρθαν από τη νομαρχία γενικότερα

 

3) η λέξη cafe δεν απαιτεί υγειονομικό

 

γενικά το πατάρι ως βοηθητικός χώρος μπορεί να χρησιμοποιηθεί εφόσον οικοδομήθηκε νόμιμα

για διάκριση χώρων κύρια χρήσης και βοηθιτικών διάβασε τον κτιριοδομικό

 

για την πυροπροστασία ως υφιστάμενο

http://www.firesecurity.gr/bibliothiki/nomplais.htm

Για τα υφιστάμενα προ της 17/2/89, ισχύει η Πυροσβεστική Διάταξη 8γ/2007

http://www.fireservice.gr/pyr/site/home/LC+Primary+Menu/Nomothesia/Piroprostasia/Ifistamena/Katastimata.csp

Link to comment
Share on other sites

1. το πατάρι είναι στην άδεια!

2. 90% ήταν από το υγειονομικό. Ποιά η διαφορά?

3. οκ.

 

ευχαριστώ πολύ για τα likns και τις παραπομπές, νομίζω ότι έβγαλα άκρη.

 

το πόρισμα λέει ότι εφόσον είναι βοηθητικός χώρος και μικρότερος των 250 τμ. απαιτείται μία μόνο όδευση διαφυγής των 45 μ. μαξιμουμ, που την έχω!

το ύψος δεν είναι απαγορευτικό, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο που να υπαγορεύει το κλείσιμο του παταριού.

ευχαριστώ κ πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Σε αναθεώρηση αδείας το 2007 καταστήματος με πατάρι (20τ.μ.) καταργήθηκε το κλιμακοστάσιο που οδηγούσε από το ισόγειο στο πατάρι κ τοποθετήθηκε ανελκυστήρας. Υπάρχει κάποια διάταξη που επιτρέπει την πρόσβαση σε πατάρι-βοηθητικό χώρο μόνο με ασανσέρ χωρίς σκάλα;;

Το κατάστημα χτίστηκε με άδεια του '78.

Link to comment
Share on other sites

xristina82

 

Το ίδιο ερώτημα έβαλες κι εδώ ως νέο θέμα.

 

http://www.michaniko...__fromsearch__1

 

Δεν είναι επιτρεπτό από τους κανόνες, πέραν του ότι κουράζει τους συμμετέχοντες στο φόρουμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω όμοια περίπτωση αδείας με ΓΟΚ του 73 όπου το πατάρι έχει ύψος 2,67μ. όπου σύμφωνα με το ΝΟΚ  θεωρείται χώρος κύριας χρήσης, επειδή όμως δεν έχει μετρήσει σαν δόμηση κατά την έκδοση της οικοδομικής άδειας τελικά εγώ μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν Κ.Χ. ή πρέπει να το νομιμοποιήσω ή να το αφήσω όπως είναι ή θα έχω κάποιο θέμα αν θέλω να πάρω βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης αργότερα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομίζω δεν αρκεί το 2,65 για ΚΧ. Θα πρέπει να είναι και χώρος παραμονής εκτεταμένης. Εφόσον είναι στην άδεια όπως το βλέπεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν θες να το κάνεις ΚΧ ίσως χρειαστείς να κάνεις αναθεώρηση για αυτό ή ότι άλλη διαδικασία (μπορεί να είναι ενημέρωση, θα σου πούνε στην ΥΔΟΜ υποθέτω). 

Θες να κάνεις αλλαγή χρήσης ή μιλάς για έλεγχο νομιμότητας για βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Παίδες ερώτηση.......5όροφη οικοδομή με 2 ισόγεια καταστήματα κ όροφο μεσοπατώματος (2 χώροι) σαν παρακολουθήματα των καταστημάτων και Ο.Α. με ΓΟΚ 73.

 

Ο μηχανικός δεν μέτρησε στο Δ.Κ. καθόλου τον όροφο του μεσοπατώματος και σωστά καθότι ηταν 50% της υποκείμενης έκτασης των καταστημάτων....το θέμα είναι οτι δεν μέτρησε

 

ΟΥΤΕ το κλιμακοστάσιο κ τον ανελκυστήρα....γενικά εξαφάνισε όλο τον όροφο....είναι σωστό?

 

Αν πούμε οτι είναι,δεν θα έπρεπε τουλάχιστο να μετρήσει τα τ.μ. της εξωτερικής τοιχοποιίας κ να αφαιρέσει τα καθαρά?Γενικά τι γίνεται με την τοιχοποιία και το Σ.Δ. στο ΓΟΚ 73?

Link to comment
Share on other sites

μηπως ο όλο το μεσοπάτωμα είναι πατάρια???που έως το 50% δεν μετρούσε...και κατασκευαστικά....έγινε κάτι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.