Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πατάρι καταστήματος εκτός συντελεστή


Recommended Posts

  • 1 year later...

Καλησπέρα, 

 

Σε νόμιμα υφιστάμενο πατάρι καταστήματος (άδεια 1973) έχω καθαρό ύψος 2,20μ. Μπορώ να εγκαταστήσω το εργαστήριο που απαιτεί η άδεια καταστήματος οπτικών και τον χώρο των φακών επαφής χρησιμοποιώντας την Εγκύκλιο 8/1987, ΥΠΕΧΩΔΕ στην ανάρτηση #5 του θέματος για να πω ότι είναι κύριοι χώροι; 

Γνωρίζω ότι θέλω χώρο ΚΧ για τους χώρους αυτούς αλλά το κτίσμα είναι παλιό και τότε επιτρέπονταν διαφορετικά ύψη (δηλ. 2,20μ.). Άλλωστε κατά ΓΟΚ 73 (άρθρο 84) τα πατάρια παίρνουν τη χρήση από υφιστάμενο κύριο χώρο του καταστήματος.

 

Ευχαριστώ.

Edited by themis_z
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα

Σε πατάρι καταστήματος, το οποίο δε μετράει στη δόμηση (παλιά άδεια-προ 1985) μπορεί να γίνει παράθυρο στον τοίχο στα πλαίσια μιας γενικής ανακαίνισης? Εννοείται ο τοίχος είναι σε σημείο που είναι σε επαφή με ακάλυπτο του οικοπέδου και όχι σε κάποιο όριο. Υπάρχει κανένας περιορισμός ως προς τα ανοίγματα σε τέτοιου είδους πατάρια που μπορεί να μου διαφεύγει

Επίσης με τα  WC σ αυτά τα πατάρια γνωρίζει κάποιος; Έχω μπροστά μου τα σχέδια της άδειας που δείχνουν ένα μικρό WC στο πατάρι

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.