Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Chartered Engineer: Όλα όσα θέλατε να μάθετε αλλά φοβόσασταν να ρωτήσετε


Topap

Recommended Posts

Τι σημαίνει το πανεπιστήμιο (ή το ΑΕΙ) συμπεριλαμβάνεται στην λίστα; Νομίζω βάζετε το λάθος ερώτημα. Το ερώτημα είναι αν ο ακαδημαϊκός τίτλος που πήρε κάποιος είναι accredited. Μπήκα πχ στην βάση και είδα για την Ελλάδα το Πανεπιστήμιο Πατρών είναι στην βάση του FEANI. Όμως όταν πάτησα το λινκ για την Πάτρα το μόνο accredited είναι οι χημικοί μηχανικοί. Και αυτοί ήταν ληγμένοι (expired)

Στο πανεπιστήμιο Κρήτης (εννοούν το πολυτεχνείο) είχε τρεις σχολές από τις πέντε (τα αντίστοιχα διπλώματα δηλαδή). Η μία μάλιστα έχει μετεξελιχθεί και αναφέρεται με το παλιό όνομα.

Το ερώτημα νομίζω είναι αν το (μετα)πτυχίο σας είναι στην λίστα. Πχ κοιτάζω το Άαχεν στην λίστα του ΦΕΑΝΙ. Έχει και κάποια μεταπτυχιακά στην λίστα. Τι νόημα θα είχε η συμπερίληψη μεταπτυχιακών αν «μέτραγαν» μόνο τα προπτυχιακά; Στο Imperial έχει δύο βασικά πτυχία (δηλαδή MEng) και καμιά εικοσαριά μάστερ (MSc). Προφανώς και τα μετράνε τα μάστερ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ότι το accreditation πάει στον ακαδημαϊκό τίτλο και όχι στο πανεπιστημιακό ίδρυμα, απλά στην προκειμένη περίπτωση φαίνεται ότι κανένας ακαδημαϊκός τίτλος που έχει χορηγηθεί από ΤΕΙ δε βρίσκεται στη λίστα, γι αυτό και εστιάσαμε στο ίδρυμα και όχι στον τίτλο!

Όσον αφορά τα μεταπτυχιακά, η αίτηση στο Section 2 Higher Education in Engineering έχει χώρο για μια μόνο καταχώρηση και ζητάει τις προπτυχιακές σπουδές. Οι οδηγίες του Engineering Council λένε για τη συμπλήρωση αυτού του πεδίου " Do not provide information about further education, as this information is not required". Το μόνο πεδίο που μπορείς να βάλεις αν έχεις MSc είναι ενδεχομένως το Section 3 Special Cases Technical Education Other Than Section 2. Ωστόσο αν αρχίσουμε να μιλάμε για Special Cases πάμε αυτομάτως στα 15 χρόνια εργασιακής εμπειρίας αν το έχω καταλάβει σωστά!

Από την άλλη, όπως ανέφερες, υπάρχουν και κάποια μεταπτυχιακά στο FEANI Index, τα οποία δε μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν μια και το Section 2 ζητάει μόνο προπτυχιακές  σπουδές. Άσε που στα περισσότερα λείπουν πληροφορίες όπως πχ διάρκεια, ECTS, και στο EUR-ACE λέει expired! Φοβερή λίστα :D

Ίσως στείλω ένα email στο ICE και στο FEANI για να το ξεκαθαρίσω.

Engineering Council FEANI Applicant Guidance Notes

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσεις το βρετανικό σου σύλλογο ή το βρετανικό ίδρυμα που τελείωσες αν είναι ΦΕΑΝΙ accredited ο συγκεκριμένος τίτλος που έχεις. Η διαδικασία του accreditation είναι κοστοβόρα και γραφειοκρατική και για τα ιδρύματα. Πιθανότατα το ΦΕΑΝΙ υιοθετεί τις λίστες των accredited courses από το MICE / Eng Council για την Βρετανία, του ΤΕΕ για την Ελλάδα κλπ. Βλέπεις από την κατάσταση της βάσης του ΦΕΑΝΙ, που είναι παρατημένη, ότι δεν είναι προτεραιότητα τους η συντήρηση της και λογικά δεν έχουν τους απαραίτητους πόρους για κάτι τέτοιο. Πόσο μάλλον να αναπτύξουν διαφορετική μεθοδολογία διαπίστευσης που να αποκλίνει από την εθνική και αντίστοιχους μηχανισμούς εφαρμογής της μεθοδολογίας τους.

Στο έγγραφο που λίνκαρες σελ. 2 περίπτωση c) αναφέρονται μέχρι και τίτλοι μαθηματικών ή επιστημών συναφών με την μηχανική για να γραφτείς στο κουτί 2. Αν δεν σπούδασες ζαχαροπλάστης κατά την γνώμη μου είσαι eligible. (To ζαχαροπλάστης το είπα για πλάκα)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μετά από τεσσεράμισι χρόνια δουλειάς κατάφερα και εγώ να πάρω τον τίτλο του Chartered Civil Engineer, MICE.

Αν και η πρώτη μου επιλογή δεν είναι να γυρίσω στην Ελλάδα, θα ήθελα αν κάποιος έχει εμπειρία να με κατατοπίσει στο αν μπορώ τώρα να γραφτώ στο ΤΕΕ χρησιμοποιώντας την παραπάνω επαγγελματική κατάρτιση.

Έχω είδη αναγνώριση το δίπλωμα μου ως ισότιμο με τα Ελληνικά Πολυτεχνεία και μου είχαν βγάλει δυο μαθήματα για να κάνω την αντιστοιχία. Οπότε θα ήθελα να ξέρω αν ακόμα χιάζετε να τα δώσω ή αν μπορώ να αποκτήσω όλα τα δικαιώματα του ΠΜ στην Ελλάδα χρησιμοποιώντας τον προαναφερόμενο τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

H Mutual agreement ως route για το chartership στο ICE ισχύει ακόμα ή έχει καταργηθεί λόγω ΒΡΕΧΙΤ?

Μπορεί με λίγα λόγια να περιγράψει κανείς τα βήματα (πλέον) για chartership ICE? 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Γιάννης said:

H Mutual agreement ως route για το chartership στο ICE ισχύει ακόμα ή έχει καταργηθεί λόγω ΒΡΕΧΙΤ?

Μπορεί με λίγα λόγια να περιγράψει κανείς τα βήματα (πλέον) για chartership ICE? 

Κανονικά δεν ισχύει μετά το Brexit, αλλά το ICE έχει μια φόρμα που μπορείς να συμπληρώσεις και να το κάνεις

https://www.ice.org.uk/membership/my-membership/recognition-of-eea-and-swiss-qualifications/

 

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/1/2022 at 9:14 PM, rootbreaker said:

Κανονικά δεν ισχύει μετά το Brexit, αλλά το ICE έχει μια φόρμα που μπορείς να συμπληρώσεις και να το κάνεις

https://www.ice.org.uk/membership/my-membership/recognition-of-eea-and-swiss-qualifications/

 

Σ'ευχαριστώ, αν και το είδα αργά...

Ναι, το είδα αυτό, και μετά από επικοινωνία με το ICE. Απλά με αυτή την διαδικασία έχεις συνέντευξη και απαιτούνται "σπόνσορες" μέλη του ICE ή άλλοι chartered engineers και αυτό περιπλέκει λίγο τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Γιάννης said:

Σ'ευχαριστώ, αν και το είδα αργά...

Ναι, το είδα αυτό, και μετά από επικοινωνία με το ICE. Απλά με αυτή την διαδικασία έχεις συνέντευξη και απαιτούνται "σπόνσορες" μέλη του ICE ή άλλοι chartered engineers και αυτό περιπλέκει λίγο τα πράγματα...

Που θα είσαι? To ICE έχει ελληνικό σύλλογο οπότε μάλλον θα μπορέσεις να βρεις μέλη του στην Ελλάδα να σε σπονσοράρουν και να κάνεις τη συνέντευξη εδώ.

https://www.ice.org.uk/about-us/what-we-do/ice-near-you/international/ice-europe/

Το IMechE κάνει τις συνεντεύξεις online πλέον, δεν πιστεύω το ICE να μην κάνει, και η συνέντευξη πραγματικά δεν είναι τίποτα τρομακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι Ελλάδα, μπορώ να βρω άτομα να με σπονσοράρουν...αλλά δεν απαιτείται να είναι "προϊστάμενοι" σου στην τωρινή ή σε κάποια προηγούμενη δουλειά??

*και το ICE κάνει ονλινε συνεντέυξεις

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Γιάννης said:

αλλά δεν απαιτείται να είναι "προϊστάμενοι" σου στην τωρινή ή σε κάποια προηγούμενη δουλειά??

Όχι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.