Μετάβαση στο περιεχόμενο

Chartered Engineer: Όλα όσα θέλατε να μάθετε αλλά φοβόσασταν να ρωτήσετε


Topap

Recommended Posts

Rootbreaker νομίζω πλήρωσα 45 λίρες για να συγκληθεί το συμβούλιο που κάνει το academic assessment αν θυμάμαι καλά

Μάλλον δεν θυμάσαι καλά ή το άλλαξαν. Το assessment είναι δωρεάν για τα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνω πως το ICE έχει Παράρτημα εδώ στην Ελλάδα με representative και Local Association το οποίο έχει ενεργή δράση και διοργανώνει CPD events με ενημέρωση προς όλα τα μέλη στην Ελλάδα. Μπορείτε να βρείτε λεπτομέρειες στο παρακάτω link.

 

https://www.ice.org.uk/near-you/europe/greece

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πέρασα χθες το academic qualification και έλαβα το εξης mail.CyxfPts.png?1

 

αυτό σημαίνει πως πλέον μπορώ να γράφω ότι είμαι IEng ? ή θα πρέπει να ολοκληρώσω τα βήματα που λέει. Προσοχή δεν λέω να γράφω IEng MICE αλλά σκέτο IEng

Link to comment
Share on other sites

OXI

 

Σημαίνει ότι ακαδημαϊκά έχεις την επάρκεια να προχωρήσεις και να γίνεις IEng. Αν διαβάσεις τα Step 1 και Step 2 σίγουρα τα εξηγεί

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου,

 

Σωστά υποθέτεις έχω MEng 2.1 in Mech Eng. Σκέφτομαι να υποβάλλω τα χαρτιά μου στο IMechE για Associate Membership, αλλά από αρχές του νέου έτους 2016, για να μην πληρώσω 147GBP για το υπόλοιπο του 2015.

Θα γραφτώ γιατί θέλω να ψαχτώ για δουλειά και στην Αγγλία κι εκεί θεωρώ πώς τα abbreviations τα κοιτάνε. Απλά είναι δύσκολο να ψαχτείς για δουλειά στην Αγγλία ενώ διαμένεις σε ελληνική διεύθυνση.

Έγινα μέλος τον Οκτώβρη του 2015 στο ICE και όχι μόνο μου χάρισαν τους 3 μήνες του 2015 αλλά πλήρωσα μειωμένο τέλος 62.5 Στερλίνες.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιά είναι η διαδικασία αναγνώρισης ?

 

Εφόσον εγγραφείς σε κάποιο επιμελητήριο και στείλεις το πτυχίο σου καθώς και την αναλυτική κατάσταση μαθημάτων, γίνεται το academic review το οποίο ουσιαστικά αναγνωρίζει το πτυχίο σου στην Αγγλία. Μόνο έτσι μπορείς να γίνεις Member και στην συνέχεια Incorporated ή Chartered Engineer. Εντελώς πληροφοριακά, σπάνια θα σου ζητήσουν το πτυχίο όταν πας για δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον εγγραφείς σε κάποιο επιμελητήριο και στείλεις το πτυχίο σου καθώς και την αναλυτική κατάσταση μαθημάτων, γίνεται το academic review το οποίο ουσιαστικά αναγνωρίζει το πτυχίο σου στην Αγγλία. Μόνο έτσι μπορείς να γίνεις Member και στην συνέχεια Incorporated ή Chartered Engineer. Εντελώς πληροφοριακά, σπάνια θα σου ζητήσουν το πτυχίο όταν πας για δουλειά.

Το ICE για να κάνει academic review ζητάει κοντά στις 100 λίρες. Ορισμένα επιμελητήρια ζητάνε την ισοτιμία από το NARIC.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.