Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Chartered Engineer: Όλα όσα θέλατε να μάθετε αλλά φοβόσασταν να ρωτήσετε


Topap

Recommended Posts

Στα χρόνια των σπουδών αυτό που με ενδιέφερε ήταν να πάρω το πτυχίο και να γυρίσω πίσω όποτε δεν ασχολουμουν με τέτοια..

Στο θέμα μας τώρα έκανα απλά μια ερώτηση εκτός του προφανούς που καταλαβαίνει ο οποισδήπτε αν υπάρχει κάτι που έχουν καταλάβει οι άμεσα εμπλεκόμενοι και τους είναι χρήσιμο.. όχι για μένα αλλα για όσους σκέφτονται και μπορούν να εξελίξουν την καριέρα τους και αν αξίζει

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση σου - για το αν αξίζει ή όχι και με απαντήσεις από άμεσα εμπλεκόμενους - νομίζω έχει απαντηθεί σε πολλά ποστ πιο πριν...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κερδίζεις κάτι παραπάνω σε χρήματα η είναι για μόστρα μόνο; Φαντάζομαι ότι τουλάχιστον θα μπορεί κανεις να πουλήσει τον εαυτό του καλύτερα σε μια εταιρεία αλλιώς πιο το νόημα όλων αυτών των τίτλων;

 

Μια μελέτη για να ολοκληρωθεί θέλει μία υπογραφή (εδώ δεν έχουμε σφραγίδες). Υπογράφει μόνο όποιος φέρει τους τίτλους αυτούς, που έχει και τα επαγγελματικά δικαιώματα. 

 

  • Η αναλογία λίγο πολύ είναι 2 chartered ανά 10 μηχανικούς στη Βρετανία. 
  • Η πολιτική είναι να στηρίζει η εταιρεία τους εργαζομένους τους έτσι ώστε να γίνουν registered στο engineering council (TEE). Γιατί; 
  • Επειδή πολύ συγκεκριμένα, η εύρεση ενώς chartered μέσω recruiting agencies κοστίζει περίπου £7.000 τον χρόνο. Το έμαθα πρόσφατα και έπαθα πλάκα.
  • Επειδή όταν καταθέτεις προσφορά για ένα έργο όσο περισσότεροι chartered υπάρχουν, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να κερδίσεις την προσφορά.
  • Επίσης ως προς το προηγούμενο, ακόμα και με 25 χρόνια εμπειρία, αν δεν είναι κάποιος chartered οι δημόσιοι φορείς θεωρούν ότι δεν είναι μηχανικός αλλά... technician. 
  • Επομένως η εταιρεία δεν μπορεί να χρεώσει εμπειρία μηχανικού 25 χρόνων παρά experienced technician, άρα και ο μισθός είναι πολύ μικρότερος, όπως μικρότερο είναι και το κέρδος για αυτή!
  • Η πολιτική της εταιρείας που εργάζομαι ως προς τον μισθό: άμεση προαγωγή, + £10.000 το χρόνο.
  • Αν δεν γίνεις registered, προάγεσαι μέχρι senior engineer το πολύ και αυτό όταν ασπρίσεις. 
  • Ηγείσαι ομάδας, με ό,τι δυσκολία αυτό συνεπάγεται.
  • Υπογράφεις ό,τι βγαίνει από το γραφείο, με ό,τι ευθύνη αυτό συνεπάγεται.
  • Επιστημονικό κύρος (και σέβας :D ) αφού υπάρχει διεθνής αναγνώριση των ινστιτούτων αυτών. 
  • Έπειτα βρίσκεις πάρα πολύ εύκολα νέα εταιρεία για όλους τους παραπάνω λόγους.

 

Αυτό είναι λοιπόν το νόημα, και μόνο κέρδος έχει. 

Νομίζω πως σε κάλυψα.

 

Καλή μας εβδομάδα, και να μη ξεχάσετε τα ρολόγια! :)

Edited by Earl
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από 4 μήνες αναμονής εκ των οποίων τις 4 τελευταίες ημέρες τις έζησα με αρκετό άγχος, έφτασε η σειρά μου μετά τον rootbreaker να ακούσω τα ευχάριστα:

 

“Dear Mr Earl,

 

Recognition of EU professional qualifications – Panel approval

 

It gives me great pleasure to welcome you as a Member of the Institution of Civil Engineers, following the Exemption and Recognition Panel’s approval of your application for CEng MICE. You may now use the designatory letters MICE after your name. “

 

Χάρηκα πολύ και έδωσα πολύ χαρά επίσης.. :)

 

Μπράβο και συγχαρητήρια!

 

Βάλε πλώρη για Fellow

 

Βλέπω ότι έχει κάποιες διαφορές το ICE από το IMechE ως προς τις απαιτήσεις για το academic assessment. Εμένα π.χ. δεν ήθελαν τις μεταφράσεις σφραγισμένες από CEng, απλά επίσημες μεταφράσεις (λίστα με τους αναγνωρισμένους μεταφραστές υπάρχει στην ιστοσελίδα της ελληνικής πρεσβείας). Ίσως να έπρεπε να κάνουμε μια αναλυτική λίστα με το τι θέλει το κάθε institution.

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και συγχαρητήρια!

 

Βάλε πλώρη για Fellow

 

Βλέπω ότι έχει κάποιες διαφορές το ICE από το IMechE ως προς τις απαιτήσεις για το academic assessment. Εμένα π.χ. δεν ήθελαν τις μεταφράσεις σφραγισμένες από CEng, απλά επίσημες μεταφράσεις (λίστα με τους αναγνωρισμένους μεταφραστές υπάρχει στην ιστοσελίδα της ελληνικής πρεσβείας). Ίσως να έπρεπε να κάνουμε μια αναλυτική λίστα με το τι θέλει το κάθε institution.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε rootbreaker, και στα δικά σου. Για Fellow έχει δουλειά και χρόνια μπροστά, αλλά σίγουρα γιατί όχι; Τεράστια μου τιμή. 

Οι μεταφράσεις είναι απλά η λεπτομέρεια νομίζω. Η ουσία είναι η εμπειρία και ένα πάρα πολύ δυνατό Attribute Achievement Form. Που να το διαβάζει ο reviewer και να λέει αυτός ο μηχανικός είναι καλός. 

 

Επίσης, ότι έγραψα στο #123 έγινε με το καλημέρα. 

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Earl καλώς ήρθες στο ICE. Συγχαρητήρια για την αναγνώριση σου. Το επίτευγμα σου έχει παγκόσμια αναγνώριση και θα το διαπιστώσεις κάθε φορά που θα χρειαστεί να έχεις οποιαδήποτε συνναλαγή με τον τεχνικό κόσμο. Τουλάχιστον στο εξωτερικό... Ελπίζω σύντομα και στην Ελλάδα.

 

Σύντομα θα συμπεριλάβει το ICE το e-mail σου στην mailing list  και θα αρχίσεις να λαμβάνεις τις ενημερώσεις του παραρτήματος του ICE  που υπάρχει εδώ στην Ελλάδα με όλα τα CPD events καθώς και τα Site Visit που διοργανώνει ο σύλλογος σε μηνιαία βάση. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να συμπληρώνεις το υποχρεωτικό Continuing Professional Development που πρέπει να έχεις για τουλάχιστον 5 ημέρες ετησίως.

 

Αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες μπορείς μέσα από το site του ΙCE και την σελίδα near you να μάθεις περισσότερα για τη δράση του παραρτήματος του ICE.

 

καλή αρχή!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Earl καλώς ήρθες στο ICE. Συγχαρητήρια για την αναγνώριση σου. Το επίτευγμα σου έχει παγκόσμια αναγνώριση και θα το διαπιστώσεις κάθε φορά που θα χρειαστεί να έχεις οποιαδήποτε συνναλαγή με τον τεχνικό κόσμο. Τουλάχιστον στο εξωτερικό... Ελπίζω σύντομα και στην Ελλάδα.

 

Σύντομα θα συμπεριλάβει το ICE το e-mail σου στην mailing list  και θα αρχίσεις να λαμβάνεις τις ενημερώσεις του παραρτήματος του ICE  που υπάρχει εδώ στην Ελλάδα με όλα τα CPD events καθώς και τα Site Visit που διοργανώνει ο σύλλογος σε μηνιαία βάση. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να συμπληρώνεις το υποχρεωτικό Continuing Professional Development που πρέπει να έχεις για τουλάχιστον 5 ημέρες ετησίως.

 

Αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες μπορείς μέσα από το site του ΙCE και την σελίδα near you να μάθεις περισσότερα για τη δράση του παραρτήματος του ICE.

 

καλή αρχή!

 

Στα CPD βοηθάω και εγώ που το ξέρω το άθλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.