Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Chartered Engineer: Όλα όσα θέλατε να μάθετε αλλά φοβόσασταν να ρωτήσετε


Topap

Recommended Posts

Έπειτα από 4 μήνες αναμονής εκ των οποίων τις 4 τελευταίες ημέρες τις έζησα με αρκετό άγχος, έφτασε η σειρά μου μετά τον rootbreaker να ακούσω τα ευχάριστα:

 

“Dear Mr Earl,

 

Recognition of EU professional qualifications – Panel approval

 

It gives me great pleasure to welcome you as a Member of the Institution of Civil Engineers, following the Exemption and Recognition Panel’s approval of your application for CEng MICE. You may now use the designatory letters MICE after your name. “

 

Χάρηκα πολύ και έδωσα πολύ χαρά επίσης.. :)

 

Λίγα λόγια όμως για τη διαδικασία που ακολούθησα έτσι ώστε να ενημερώσω και τους υπόλοιπους συναδέλφους (κυρίως Τ.Ε.) μιας και την κατέχω πάρα πολύ καλά:

 

Βάση της Ευρωπαϊκής Οδηγίας (EU Directive) 2005/36 όσοι πολίτες χωρών ασκούν επάγγελμα σε ευρωπαϊκή χώρα και το επιθυμούν, μπορούν να μεταφέρουν τις επαγγελματικές τους δραστηριότητες σε άλλη ευρωπαϊκή μέσω της ελεύθερης διακίνησης προϊόντων και υπηρεσιών. Τη παρακάτω διαδικασία μπορούν να την ακολουθήσουν όλοι οι μηχανικοί που στοχεύουν είτε για CEng είτε για IEng και ζουν στη Βρετανία ή έχουν εργαστεί εκεί (μιας και η τοπική εμπειρία είναι βασική).

 

Academic Assessment:

1. Υπάρχουν πάρα πολλά πανεπιστήμια που απονέμουν πτυχία που είναι αδύνατον να γνωρίζει απ’ ακριβώς το Institution of Civil Engineers την ακαδημαϊκή τους επάρκεια. Για αυτό τον λόγο, αρχικά θα πρέπει να γίνει το λεγόμενο Academic Assessment:

 

Πτυχίο ΤΕΙ, ακαδημαϊκά επαρκές ως προς τη βάση του IEng (Incorporated Engineer).

Δίπλωμα Πολυτεχνείου ακαδημαϊκά επαρκές ως προς CEng (Chartered Engineer). 

Κάτοχοι Πτυχίου ΤΕΙ + Μεταπτυχιακού, επαρκείς ως προς CEng. 

 

Η διαδικασία περιλαμβάνει:

Α) Κατάθεση Πτυχίου (ή και Μεταπτυχιακού)

Β) Κατάθεση μαθημάτων και βαθμολογίας

C) Κατάθεση περίληψης της πτυχιακής (ή διπλωματικής)

D) CV που να παρουσιάζονται τα έργα που κάνατε ως μηχανικοί (όχι europass..)

 

Τα δύο πρώτα, υπογεγραμμένα από Chartered Engineer που να πιστοποιεί ότι είναι γνήσια αντίγραφα με συγκεκριμένη δήλωση και επίσημα μεταφρασμένα. Η όλη διαδικασία κοστίζει αν θυμάμαι καλά £180 και διαρκεί 2-2.5 μήνες. Ένα πάνελ συνεδριάζει και βγάζει την απόφαση κατάταξης.

 

EU Directive Route:

Η διαδικασία περιλαμβάνει την κατάθεση της εμπειρίας σας, του λεγόμενου Attribute Achievement Form, και μερικών δικαιολογητικών.

 

Το Attribute Achievement Form, περιλαμβάνει 9 attributes που το καθένα έχει sub-attributes. Οι IEng συμπληρώνουν λιγότερα sub-attributes. Οι CEng όλα. Αυτά είναι:

 

A) Knowledge Β.) Experience C) Ability  

1. Knowledge and Understanding of Engineering

2. Technical and Practical Application of Engineering

3. Management and Leadership

4. Independent Judgement and Responsibility 

5. Commercial Ability

6. Health, Safety and Welfare

7. Sustainable Development 

8. Interpersonal Skills and Communication

9. Professional Commitment.

 

Minimum 3 έργα στο καθένα και maximum 6. Προτείνω όμως να γράψετε 6. Δεν χρειάζεται να είναι τελείως ξεχωριστά έργα φυσικά. Αν μπορείτε, καλύπτετε διαφορετικά attributes με ένα έργο. Τοποθετείτε εικόνες, διαγράμματα, σχέδια, έγγραφα, κτλ.   

 

Γενικά δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος παρουσίασης, ή μέγεθος. Εμένα ήταν περίπου 100 σελίδες και σας προτρέπω να χρησιμοποιείτε bullet points για να μην κουράζετε αυτόν που το διαβάζει. Επίσης θυμηθείτε ότι θα κριθεί η επάρκειά σας από τους reviewers μόνο αυτό το βιβλιαράκι που θα γράψετε γι αυτό να συνεργάζεστε στενά με τον Supervisor Engineer που καλό είναι να έχετε.  

 

Έπειτα τα απλά, για το επάγγελμα του μηχανικού που στην Ελλάδα είναι ρυθμισμένο:

2. Αίτηση για τη διαδικασία που θα βρείτε στο site

3. Άδεια άσκησης επαγγέλματος από την ΕΕΤΕΜ. Στέκομαι σε αυτό:

 

Θα επικοινωνήσετε με τα κεντρικά, και θα ζητήσετε μία απλή βεβαίωση στα Αγγλικά που να γράφει:

 

Α) Από πότε είσαστε μέλη, τον αριθμό, και τον επαγγελματικό σας τίτλο.

Β) Ότι δεν έχετε πειθαρχικό παράπτωμα

Γ) Ότι ψηφίσατε Δημόπουλ. Ότι έχετε το δικαίωμα εγγραφής στο ICE βάση της Ευρωπαϊκής Οδηγίας 2005/36 και σε πιο level. Το level δεν έχει ιδιαίτερη σημασία μιας και θα έχετε ήδη περάσει από academic assessment.

 

Η ΕΕΤΕΜ με εξυπηρέτησε άψογα και άμεσα (αφού πλήρωσα τις συνδρομές μου).

Η βεβαίωση αυτή έχει ισχύ 3 μήνες με βάση το ICE. Οπότε καλό είναι να τη ζητήσετε λίγο πριν τελειώσετε με το Attribute Achievement Form. 

 

4. Κάρτα Μέλους της ΕΕΤΕΜ (με γνήσιο υπογραφής από CEng)

5. Πτυχίο – Πτυχία, Απόφαση Academic Assessment  (με γνήσιο…..)

6. CV Έργων (πολλών έργων που να δείχνουν εμπειρία). Μαζί και δημοσιεύσεις αν έχετε. 

7. CPD (Continuous Professional Development) όπου παρουσιάζεται εκπαίδευση τουλάχιστον 30+ ωρών το χρόνο για τα τελευταία 5 έτη.

8. Action Plan – Παρουσιάζετε το πρόγραμμα που σκοπεύετε να ακολουθήσετε τον επόμενο χρόνο ως προς την εκπαίδευσή σας.

9. Συστατική επιστολή. (από CEng)

10. Διαβατήριο (με γνήσιο…..)

11. Απόδειξη ότι έχετε πληρώσει για την αίτησή σας. Το κόστος είναι περίπου £250.

 

Έπειτα:

Έπειτα αποφασίζει το Panel και εντός 4ων μηνών σας κοινοποιεί την απόφασή του.

Πληρώνετε τις καινούριες εισφορές ως CEng στο ICE και στο Engineering Council (ΤΕΕ) και σας γράφουν αυτομάτως στο δεύτερο.

Σας στέλνουν την κάρτα μέλους σας και ένα πακέτο καλωσορίσματος

 

Έπειτα:

Εγγραφή στο FEANI ως Eur. Ing.

 

Καλή σας τύχη και δύναμη! Η επιτυχία έρχεται με τη προσπάθεια..

Για ο,τιδήποτε πέρα των παραπάνω ρωτήστε. Αυτή είναι η ουσία του νήματος άλλωστε 

 

Τα προσωπικά μου συγχαρητήρια. Το τίτλος FEng είναι περισσότερο τιμητικός. Το επόμενο βήμα είναι RAE και από εδώ αρχίζουν άλλα κόλπα το οποία ήδη ξέρεις.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Earl καλώς ήρθες στο ICE. Συγχαρητήρια για την αναγνώριση σου. Το επίτευγμα σου έχει παγκόσμια αναγνώριση και θα το διαπιστώσεις κάθε φορά που θα χρειαστεί να έχεις οποιαδήποτε συνναλαγή με τον τεχνικό κόσμο. Τουλάχιστον στο εξωτερικό... Ελπίζω σύντομα και στην Ελλάδα.

 

Σύντομα θα συμπεριλάβει το ICE το e-mail σου στην mailing list  και θα αρχίσεις να λαμβάνεις τις ενημερώσεις του παραρτήματος του ICE  που υπάρχει εδώ στην Ελλάδα με όλα τα CPD events καθώς και τα Site Visit που διοργανώνει ο σύλλογος σε μηνιαία βάση. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να συμπληρώνεις το υποχρεωτικό Continuing Professional Development που πρέπει να έχεις για τουλάχιστον 5 ημέρες ετησίως.

 

Αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες μπορείς μέσα από το site του ΙCE και την σελίδα near you να μάθεις περισσότερα για τη δράση του παραρτήματος του ICE.

 

καλή αρχή!

 

Στη Βρετανία ζω. Μόνιμα πια.. Το πιο near μου είναι το Bolton :D

 

Σας ευχαριστώ όμως όλους σας για τα πολύ για τα καλά σας λόγια! Το εκτιμώ ιδιαίτερα, και να είστε καλά.

Ως προς τα CPD, καλύπτουμε όλοι οι μηχανικοί της εταιρείας που εργάζομαι τουλάχιστον 80+ ώρες κάθε χρόνο. Μπορεί να λέω και λίγες (Σήμερα λχ είχα 5 ώρες training σε FEA (pre-tensioned rc bridges))

Έπειτα.. ε το κέρασμα.. :)

 

Τα προσωπικά μου συγχαρητήρια. Το τίτλος FEng είναι περισσότερο τιμητικός. Το επόμενο βήμα είναι RAE και από εδώ αρχίζουν άλλα κόλπα το οποία ήδη ξέρεις.   

 

Το επόμενό μου βήμα είναι Eur. Ing. για καλό και για κακό ένεκα Brexit. CEng FICE. το δυσκολότερο του οποίου είναι να βρεις 3 FICE να σε προτείνουν :D

Τέτοιες βλέψεις από τώρα; Έχει 3 χρόνια min από τώρα.. Πιθανότερο να καθήσω για το Part 3 του IStructE κάποια στιγμή. (το RAE δεν το γνωρίζω είναι η αλήθεια) 

 

Τι πιστεύετε είναι καλύτερο να κάνω μεταπτυχιακό παράλληλα με την δουλειά ή να πάω πρώτα για Ieng κ μετά με  για Ceng? 

 

Εσύ ξέρεις. Το μεταπτυχιακό το κάνεις για να μάθεις 5-10 πράγματα.

Τι δρόμο ακολουθείς; Αν πας με το EU Directive τότε, αν τα καταφέρεις έπειτα από IEng -νομίζω- μπορείς να καταθέσεις μόνο τα υπόλοιπα sub-attributes για CEng αφού τα καλύψεις. 

O τίτλος IEng είναι επίσης μεγάλη τιμή. Είσαι Member. 

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά που πιστοποιήθηκαν πρόσφατα.

Είναι ιδιαίτερα αισιόδοξο το να βλέπεις ενδιαφερον και μεράκι εξέλιξης :)

Παρακολουθώ το νήμα απο το ξεκίνημα του, αλλά μετά τα τελευταία μηνύματα μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

Είμαι Διπλωματούχος ΠΜ απο Ελλάδα (αποφ. 2010), και μέσω ΤΕΕ έχω λάβει τον τίτλο Eur Ing της FEANI. Λόγω του οτι πρόκειται απλά για μια τυπική/γραφειοκρατική διαδικασία, τουλάχιστον για τους αποφοίτους ελληνικών πολυτεχνείων, δεν έδωσα ποτέ κάποια παραπάνω αξία. ΒΛέπω όμως οτι το αναφέρετε στα τελευταία σας μηνύματα. Υπάρχει κάποια σύνδεση/συσχέτιση με τη διαδικασία του CEng; Σκοπεύω άμεσα να βάλω πλώρη για Chartership, εργάζομαι στο εξωτερικό και η εταιρία μου έχει δείξει ενδιαφέρον να στηρίξει τους μηχανικούς της προς αυτή τη κατεύθυνση. 

Τι θα μου προτείνατε; Ενδείκνυται να ακολουθήσω τον κλασσικό δρόμο; Ο τίτλος Eur Ing της FEANI θα μου φανεί κάπου χρήσιμος στο ταξίδι προς το CENg;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά που πιστοποιήθηκαν πρόσφατα.

Είναι ιδιαίτερα αισιόδοξο το να βλέπεις ενδιαφερον και μεράκι εξέλιξης :)

Παρακολουθώ το νήμα απο το ξεκίνημα του, αλλά μετά τα τελευταία μηνύματα μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

Είμαι Διπλωματούχος ΠΜ απο Ελλάδα (αποφ. 2010), και μέσω ΤΕΕ έχω λάβει τον τίτλο Eur Ing της FEANI. Λόγω του οτι πρόκειται απλά για μια τυπική/γραφειοκρατική διαδικασία, τουλάχιστον για τους αποφοίτους ελληνικών πολυτεχνείων, δεν έδωσα ποτέ κάποια παραπάνω αξία. ΒΛέπω όμως οτι το αναφέρετε στα τελευταία σας μηνύματα. Υπάρχει κάποια σύνδεση/συσχέτιση με τη διαδικασία του CEng; Σκοπεύω άμεσα να βάλω πλώρη για Chartership, εργάζομαι στο εξωτερικό και η εταιρία μου έχει δείξει ενδιαφέρον να στηρίξει τους μηχανικούς της προς αυτή τη κατεύθυνση. 

Τι θα μου προτείνατε; Ενδείκνυται να ακολουθήσω τον κλασσικό δρόμο; Ο τίτλος Eur Ing της FEANI θα μου φανεί κάπου χρήσιμος στο ταξίδι προς το CENg;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εαν είσαι ήδη μέλος του ΤΕΕ και έχεις και τον τίτλο του Eur Ing, τότε μπορείς να πας μέσω του mutual recognition για CEng, αντι να κάνεις την αίτηση από την αρχή. Δες την απάντηση του Earl (#124 στο νήμα) για να δεις τι χρειάζεται, απλά όπου αναφέρει ΕΕΤΕΜ εσύ θα έχεις να κάνεις με το ΤΕΕ.

 

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Τι πιστεύετε είναι καλύτερο να κάνω μεταπτυχιακό παράλληλα με την δουλειά ή να πάω πρώτα για Ieng κ μετά με  για Ceng?

 

Θα σου πρότεινα να πας τώρα για IEng. Το να πας από IEng σε CEng είναι λίγο πιο εύκολο από το να πας για CEng απευθείας.

 

Επίσης με το που θα τελειώσεις το μεταπτυχιακό σου θα έχεις ήδη τον τίτλο του IEng και απλά θα πρέπει να μαζέψεις τη σχετική εμπειρία για CEng.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν είσαι ήδη μέλος του ΤΕΕ και έχεις και τον τίτλο του Eur Ing, τότε μπορείς να πας μέσω του mutual recognition για CEng, αντι να κάνεις την αίτηση από την αρχή. Δες την απάντηση του Earl (#124 στο νήμα) για να δεις τι χρειάζεται, απλά όπου αναφέρει ΕΕΤΕΜ εσύ θα έχεις να κάνεις με το ΤΕΕ.

 

Καλή επιτυχία

Σ'ευχαριστώ πολύ Rootbraker. Έχω διαβάσει αναλυτικά τα γραφόμενα του Earl. Αυτό που εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω, είναι εαν και κατα πόσο η πιστοποίηση Eur Ing της FEANI παίζει (ή μπορεί να παίξει) κάποιο ρόλο στη διαδικασία. Σύμφωνα με το μήνυμα του Earl, το Eur Ing ΕΠΕΤΑΙ της διαδικασίας CEng. Εαν προυπάρχει, μας χρησιμεύει κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα, όπως και σε κάποιες άλλες χώρες της ΕΕ, το επάγγελμα του Μηχανικού είναι regulated (θέλει δηλαδή άδεια ασκήσεως), οπότε το Eur Ing το παίρνεις όταν τα χρόνια σπουδών συν τα χρόνια εμπειρίας είναι πάνω από 7.

 

Στην Αγγλία για να κάνεις αίτηση για το Eur Ing πρέπει πρώτα να γίνεις Chartered, δηλαδή να γραφτείς στο Engineering Council UK (ECUK).

 

Το Eur Ing δεν είναι απαραίτητο για να κάνεις την αίτηση μέσω του European Directive, αλλά στην φόρμα της αίτησης υπάρχει ειδικό πεδίο για να βάλεις τον αριθμό μέλους του Eur Ing. Άρα, είναι ένα πλεονέκτημα όταν είσαι ήδη Eur Ing, όχι όμως και απαραίτητο. Φίλος Ιταλός (που το επάγγελμα στην Ιταλία είναι regulated) έγινε πριν μερικούς μήνες CEng χωρίς να είναι μέλος της FEANI (Eur Ing), έχει όμως δουλέψει με την εταιρία του σε διάφορα μεγάλα έργα εντός και εκτός Ευρώπης.

Edited by Topap
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.