Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Chartered Engineer: Όλα όσα θέλατε να μάθετε αλλά φοβόσασταν να ρωτήσετε


Topap

Recommended Posts

8 ώρες πριν, GiorgosCivil said:

Θα με ενδιέφερε να μπορώ να βάλω το CEng MICE διπλα στο όνομα μου παντού στο κόσμο, και μιας και έχω τι δυνατότητα να γραφτώ στο ice και με διαφορετικό route, θα ήθελα να είμαι σίγουρος.

@GiorgosCivilΑν γίνεις, φυσικά και μπορείς να το βάλεις μετά το όνομά σου αν εννοείς αυτό (μέχρι και στο διαβατήριο μπαίνει). Αλλά αν δεν σου προσδίδει ΕΔ σε άλλη χώρα πέραν του UK και τέλος. Έχω δει μέχρι και  Μ-TEE GR σε υπογραφή οπότε...... 

Κάπου αναφέρει στο site του ICE για εργασία στην Αμερική ότι το γράφεις ως CEng MICE (UK) αν θέλεις να το αναφέρεις τέλος πάντων. Από εκεί και έπειτα υπάρχουν τα mutual agreements σε άλλες χώρες, όπως και τα affiliated institutions για τη Βρετανία. Και στις δύο περιπτώσεις μπορεί να υπάρχουν ή να μην υπάρχουν περιορισμοί. Τα γράφει στο site του. Τα γράφουν στα site τους αν θέλεις να το ψάξεις (γιατί όμως; )

Πχ, αν γίνεις στο ICE Chartered μέσω EU Directive, στο IStructE νομίζω πως δεν μπορείς να καθίσεις για το Part III άμεσα. Θα πρέπει να καταθέσεις πτυχία, την εμπειρία (ίδια με το ICE είναι), να τα εξετάσουν, και να σου πουν τώρα κάτσε. Αλλιώς αν πήγαινες με το Training Agreement, κάθεσαι κατευθείαν για την 7ωρη. 

Γενικά δεν υπάρχει νόημα να κάνει κάποιος τη διαδικασία εάν δεν θέλει να δουλέψει στο UK. Επίσης δεν υπάρχει νόημα να γίνει κάποιος μέλος του ICE για να γραφτεί σε άλλα ινστιτούτα, όπως επίσης και να γραφτεί για να γίνει με μία αίτηση Chartered ως ΠΜ της Δημοκρατίας της Ιρλανδίας για παράδειγμα (mutual recognition). 

Όταν με το καλό γίνεις, τότε συζητάς με το ινστιτούτο της χώρας που θέλεις απευθείας το πως μπορείς να γίνεις μέλος βάση της άδειας ασκήσεως σου, και της επαγγελματικής σου εμπειρίας.

 

@peterpan 1. To επάγγελμα του ΠΜ στο ΗΒ είναι "ανοικτό". Σε εισαγωγικά, μιας και μόνο οι CEng ή ΙΕng υπογράφουν επομένως.... 2. Η ιστορία μου λίγο πολύ ΕΔΩ. Από την Ελλάδα έφυγα με το Πτυχίο μου από το ΤΕΙ Σερρών, και το Μεταπτυχιακό μου από το Μάντσεστερ. Εργασιακή εμπειρία είχα από Ελλάδα, εμπειρία πήρα και από εδώ, και μετά από 2 χρόνια αφού το ICE έκρινε τα ακαδημαϊκά μου προσόντα για CEng level, έκανα την αίτησή μου όταν έμαθα κατά τύχη για το EU Directive σε μία pub. Tόσο απλά, και τόσο πολύπλοκα. 3. Κάποιος CEng MICE σημαίνει αυτόματα ότι είναι Chartered Civil Engineer - Είναι το μοναδικό Ινστιτούτο Πολιτικών Μηχανικών που έχουμε από το 1818 AD. 5. O υποφαινόμενος ασκεί καθήκοντα SCE εδώ και λίγο καιρό (δεν θα ξέρει κάτι; ). 5. Είσαι Chartered Engineer;  

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται αν κάποιος είναι EUR ING εγγεγραμένος στο FEANI? Μπορεί να κάνει εγγραφή στο Engineering Council και να θεωρείτε Chartered ή είναι γνωστός ο τίτλος οπότε αναγνωρίζεσαι αυτόματα?

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, panos2080 said:

Τι γίνεται αν κάποιος είναι EUR ING εγγεγραμένος στο FEANI? Μπορεί να κάνει εγγραφή στο Engineering Council και να θεωρείτε Chartered ή είναι γνωστός ο τίτλος οπότε αναγνωρίζεσαι αυτόματα?

Καλημέρα,

Τίποτα δεν γίνεται. Πρέπει κανονικά να γραφτεί στο ICE με κάποιον από τους τρόπους.

Το FEANI δεν δίδει ΕΔ. Στην ουσία είναι ένας σύλλογος. Είχε ξεκινήσει ως ιδέα για ελεύθερη πρόσβαση των μηχανικών στο επάγγελμα στην ΕΕ από μία χώρα στην άλλη, αλλά το πρόλαβαν οι ευρωπαϊκές οδηγίες οπότε...  

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Earl said:

 

@peterpan 1. To επάγγελμα του ΠΜ στο ΗΒ είναι "ανοικτό". Σε εισαγωγικά, μιας και μόνο οι CEng ή ΙΕng υπογράφουν επομένως.... 2. Η ιστορία μου λίγο πολύ ΕΔΩ. Από την Ελλάδα έφυγα με το Πτυχίο μου από το ΤΕΙ Σερρών, και το Μεταπτυχιακό μου από το Μάντσεστερ. Εργασιακή εμπειρία είχα από Ελλάδα, εμπειρία πήρα και από εδώ, και μετά από 2 χρόνια αφού το ICE έκρινε τα ακαδημαϊκά μου προσόντα για CEng level, έκανα την αίτησή μου όταν έμαθα κατά τύχη για το EU Directive σε μία pub. Tόσο απλά, και τόσο πολύπλοκα. 3. Κάποιος CEng MICE σημαίνει αυτόματα ότι είναι Chartered Civil Engineer - Είναι το μοναδικό Ινστιτούτο Πολιτικών Μηχανικών που έχουμε από το 1818 AD. 5. O υποφαινόμενος ασκεί καθήκοντα SCE εδώ και λίγο καιρό (δεν θα ξέρει κάτι; ). 5. Είσαι Chartered Engineer;  

 

13 ώρες πριν, Earl said:

 

@peterpan 1. To επάγγελμα του ΠΜ στο ΗΒ είναι "ανοικτό". Σε εισαγωγικά, μιας και μόνο οι CEng ή ΙΕng υπογράφουν επομένως.... 2. Η ιστορία μου λίγο πολύ ΕΔΩ. Από την Ελλάδα έφυγα με το Πτυχίο μου από το ΤΕΙ Σερρών, και το Μεταπτυχιακό μου από το Μάντσεστερ. Εργασιακή εμπειρία είχα από Ελλάδα, εμπειρία πήρα και από εδώ, και μετά από 2 χρόνια αφού το ICE έκρινε τα ακαδημαϊκά μου προσόντα για CEng level, έκανα την αίτησή μου όταν έμαθα κατά τύχη για το EU Directive σε μία pub. Tόσο απλά, και τόσο πολύπλοκα. 3. Κάποιος CEng MICE σημαίνει αυτόματα ότι είναι Chartered Civil Engineer - Είναι το μοναδικό Ινστιτούτο Πολιτικών Μηχανικών που έχουμε από το 1818 AD. 5. O υποφαινόμενος ασκεί καθήκοντα SCE εδώ και λίγο καιρό (δεν θα ξέρει κάτι; ). 5. Είσαι Chartered Engineer;  

@Earl Από το 2010 είμαι CEng MICE, MCMI μέσω Career Appraisal 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2018 at 2:04 ΜΜ, subrosaval said:

Ένα μεγάλο πρόβλημα είναι να βρούμε και ένα μέλος του ICE που θα συνυπογράψει την αίτηση μας ! Που θα τον βρούμε στην Ελλάδα ;

καλημέρα.

 

Αν μου επιτρέπεις, να σε ρωτήσω, που ακριβώς έψαξες και δεν βρήκες μέλη του ICE στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, peterpan said:

καλημέρα.

 

Αν μου επιτρέπεις, να σε ρωτήσω, που ακριβώς έψαξες και δεν βρήκες μέλη του ICE στην Ελλάδα?

Καλησπέρα !

στο site του ICE έχει ένα ψαχτήρι και μου έβγαλε 10 αποτελέσματα . Βέβαια δεν έχει στοιχεία επικοινωνίας . Αλλά είναι δυνατόν να είναι μόνο 10 ;

[EDIT] Μετά από επικοινωνία με μέλος του ICE , είδα ότι υπάρχει μεγάλη προθυμία για να συνεισφέρουν στην αίτηση μου . Πραγματικά είμαι εντυπωσιασμένος και δεν το περίμενα !!! Τώρα ρίχνω διάβασμα για το πως θα συμπληρώσω την attribute achievement form ! Αν υπάρχει κάποιο link με tips ευπρόσδεκτο !

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/6/2018 at 3:49 ΜΜ, subrosaval said:

Καλησπέρα !

στο site του ICE έχει ένα ψαχτήρι και μου έβγαλε 10 αποτελέσματα . Βέβαια δεν έχει στοιχεία επικοινωνίας . Αλλά είναι δυνατόν να είναι μόνο 10 ;

[EDIT] Μετά από επικοινωνία με μέλος του ICE , είδα ότι υπάρχει μεγάλη προθυμία για να συνεισφέρουν στην αίτηση μου . Πραγματικά είμαι εντυπωσιασμένος και δεν το περίμενα !!! Τώρα ρίχνω διάβασμα για το πως θα συμπληρώσω την attribute achievement form ! Αν υπάρχει κάποιο link με tips ευπρόσδεκτο !

Καλημέρα,

έχω γράψει και σε παλιότερο μήνυμα ότι λειτουργεί Local Association του ICE εδώ στην Ελλάδα με σημαντική ενεργή δράση. Προφανώς για να μη λαμβάνεις σχετικές ενημερώσεις σημαίνει ότι δεν είσαι εγγεγραμένός στο ICE ούτε ως Graduate Member. 

Στο site του ICE θα βρείς την ενότητα Near You τα στοιχεία επικοινωνίας του Local Association οι οποίοι θα σε βοηθήσουν με την αίτηση σου και θα σε καθοδηγήσουν σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση για τους γνωρίζοντες .  Το chartership από το RICS είναι αναγνωρισμένο στο UK όπως και του ICE ? Είδα ότι μέσω των οδων που προσφέρει το RICS μπορεί κάποιος να γίνει chartered valuator , project manager , building surveyor κλπ . 

Επειδη το μεταπτυχιακό μου είναι rics accredited σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.