Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Chartered Engineer: Όλα όσα θέλατε να μάθετε αλλά φοβόσασταν να ρωτήσετε


Topap

Recommended Posts

To MICE μπορείς να το αποκτήσεις ακόμα απο φοιτητής.Όσοι έχουν σπουδάσει Αγγλία έκαναν εγγραφή στο ICE με υπογραφή καθηγητή, πήραμε το membership ,για να πάρουμε δωρεάν το STEEL DESIGN MANUAL μαζί με τίς διατομές.Συνεπώς το membership μπορεί να υφίσταται απο διαφορετικό λόγο.Δηλαδή MICE ΄δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είσαι κάτι, απλά αν πληρώνεις τη συνδρομή σου έρχεταο το ICEmagazine.Ομοίως και για το MIStrEng

Link to comment
Share on other sites

McRaster,

 

Το MICE δεν σημαίνει απλά οτι εισαι member of ICE... MICE γίνεσαι μόνο και μόνο όταν γίνεις Chartered Engineer, με βάση τη διαδικασία που εξηγείται στο παρόν θέμα, οπότε τότε είσαι CEng MICE ή CEng MIStructE, ανάλογα σε ποιο ινστιτούτο έχεις δώσει τις εξετάσεις.

Αν γράφτηκες όσο ήσουν φοιτητής, τότε γράφτηκες σαν graduate member of ICE και επ'ουδενί αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να αποκαλείσαι MICE, να το βάλεις στην κάρτα σου ή στο email σου. Μάλιστα, διώκεται ποινικά απο το ICE η λάθος ή η παράνομη χρήση του τίτλου αν κάποιος σε αναφέρει στο ινστιτούτο. Εδώ, τη συνδρομή να μην πληρώσεις ένα χρόνο, σου αφαιρούν το Chartership και πρέπει να ξαναδώσεις τις εξετάσεις.

Edited by Topap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε; διαφωνώ topap, δέν έχειςκανένα θέμα να αποκαλείσαι Member, έχεις όμως αν δέν πληρωσεις τη συνδρομή σου για το CEng .Είπα να το αναφέρω γιατι έχουμε αρκετοι κάρτα membership απο το ICE, έκανα λάθος;

 

Όταν λές διώκεται ποινικά στη Αγγλία, μίας και το νομικό σύστημα δέν είναι σαν το δικό μας εννοείς υπάρχει απο House of Lords αντιστοιχη απόφαση.Επειδή το είχαμε ρωτήσει τότε, δέν έχεις πρόβλημα να λές οτι είσαι member of ICE,απλά τα δικαιώματα σου είναι μόνο σε επίπεδο 'Βιβλιοθήκης".Άρα είσαι απλά κουτός αν νομίζεις οτι είσαι MICE

 

Φυσικά δέν έχουν σχεση αυτά με τα όσα πολύ σωστά έγραψες και μάλιστα ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ!!!.Μια διευκρίνηση είπα να κάνω

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ κάρτα μέλους του ICE και του IStructE, απο το 2003. Και στις δυο graduate member λέει, στο βιογραφικό μου graduate member γράφω, τσέκαρε και εσύ τη δικιά σου για να το δεις.

Το να αποκαλούμαι member of ICE (ή IStructE) σημαίνει οτί είμαι CEng, το οποιο δεν ισχύει. Άρα, το να νομίζεις ότι εφόσον έχεις γραφτεί στο ICE (ή IStructE) έχεις το δικαίωμα να αποκαλείσαι MICE (ή MIStructE) είναι λάθος.-

 

Τίτλο απο το ICE που μπορείς να το χρησιμοποιείς στην υπογραφή σου, στη επαγγελματική σου κάρτα, το email σου, κτλ, παίρνεις μόνο σαν Associate Member of ICE (AMICE), σαν Technician Member of ICE (TMICE), σαν Member of ICE (MICE) και σαν Fellow of ICE (FICE). Σαν Graduate Member of ICE δεν έχεις τέτοιο δικαίωμα. Πρόσεξε, άλλο το "membership of ICE" και άλλο το "Member of ICE"...

 

Guidelines for making a complaint about the conduct of a member of the Institution of Civil Engineers

You may complain about anyone who is a member of the ICE of whatever class. Usually they will have the letters Eng Tech ICE, or AMICE, or MICE, or FICE after their name on their note-paper or bills or in advertisements. There are also other classes of membership, such as Students and Graduates, who do not have any letters after their names to show that they are members of the ICE Institution. But if you want to be sure, you should contact Paul Taylor, the Clerk to the Professional Conduct Panel at the ICE (telephone: 020 7665 2064) who will be able to tell you if the person is a member of the Institution.

 

Σε συμβουλεύω να ρίξεις μια ματιά στο Royal Charter, By-laws, Regulations and Rules του ICE...

Edited by Topap
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

:smile: Δεν διαφωνώ Topap, καταρχάς σαν ομοιδεάτης αλλοδαπός φοιτητής κάνε ένα accept στο friend request.Τα υπόλοιπα τα λέμε απο π.μ , ας μη τα γράφουμε εδώ και σου χαλάσει το πολύ κατατοπιστικό post σου.Εγώ το μόνο γράφω πλέον στην κάρτα μου είναι το Ονοματεπώνυμο μου, ούτε κάν αριθμο ΤΕΕ.

 

Και ναι όντως δέν έχεις τέτοιο δικαίωμα σαν graduate member.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αν γράφτηκες όσο ήσουν φοιτητής, τότε γράφτηκες σαν graduate member of ICE και...

Σαν Student Member γράφτηκε και δωρεάν μάλιστα.  Το Graduate Member έρχεται με την αποφοίτηση (Bachelor ή Master) και θέλει χρήματα. 

 

Έχω και εγώ κάρτα μέλους του ICE και του IStructE, απο το 2003. Και στις δυο graduate member λέει, στο βιογραφικό μου graduate member γράφω, τσέκαρε και εσύ τη δικιά σου για να το δεις.

Το να αποκαλούμαι member of ICE (ή IStructE) σημαίνει οτί είμαι CEng, το οποιο δεν ισχύει. Άρα, το να νομίζεις ότι εφόσον έχεις γραφτεί στο ICE (ή IStructE) έχεις το δικαίωμα να αποκαλείσαι MICE (ή MIStructE) είναι λάθος.

Ό,τι αναφέρει ο συμπαθής Topap είναι σωστό, πράγματι έτσι έχουν τα πράγματα και εκνευρίζομαι πολύ που κάποιοι δεν αναφέρουν τη βαθμίδα τού membership!

Link to comment
Share on other sites

Ο σωστός τίτλος είναι CEng(MICE) εαν είσαι fellow τότε CEng (FICE) και διώκεται αστικά!!!! Ποινικό είναι μόνο για το Royal Academy of Engineering, FREng. 

 

To ICE είναι ιδιωτικό το FREng είσαι εντεταλμένος της Βασίλισσας (royal charter)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σε όλους! Είπα να γράψω εδώ που είναι μόνο για θέματα Αγγλίας αν και δεν έχει να κάνει με το θέμα του Chartership η ερωτησή μου. Είμαι πολιτικός μηχανικός, με πτυχία απο Αθήνα και Birmingham και τώρα στο Λονδίνο για αναζήτηση δουλειάς, το οποίο αποδεικνύεται δυσκολότερο απ' όσο νόμιζα. Για να βελτιώσω λοιπόν τις πιθανότητες μου έκανα αίτηση για Graduate CSCS card, όμως τελικά προκύπτει ότι χρειάζεται να την υπογράψει προηγούμενος εργοδότης (είναι στη Κύπρο, αρα αδύνατο) ή κάποιος με Gold, PQP, Platinum ή Black CSCS κάρτα. Δυστυχώς δεν ξέρω κανένα και κινδυνέυω να χάσω τα λεφτά που έδωσα. Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει ή να προτείνει κάτι ;;

Edited by Pavlos3
Link to comment
Share on other sites

Αν και σε τελείως λάθος θέμα το post σου, εγώ έχω Black CSCS card. Στείλε μου pm για να μου πεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σε ολους, συγνωμη για το θεμα που γραγω εδω αλλα εχω κανει αιτηση στο imech για engineering technician και ο σπονσορ που υπεγραψε την αιτηση μου δεν ειναι πλεον μελος στο CE, μηπως θα μπορουσε καποιος να γινει σπονσορ στην αιτηση μου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.