Μετάβαση στο περιεχόμενο

Chartered Engineer: Όλα όσα θέλατε να μάθετε αλλά φοβόσασταν να ρωτήσετε


Topap

Recommended Posts

Καλησπέρα και μπράβο για το ποστ!

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς γνώμη/εμπειρία σχετικά με το Chartered Institute of Building (CIOB), το οποίο απονέμει τίτλο Chartered Builder ή Chartered Construction Manager. Θα εχω να διαλέξω ανάμεσα σε αυτο και το ICE λίγο καιρό. Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο το contruction project management και δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με μελέτες, οπότε μου φαίνεται πιο κατάλληλο για την καριέρα μου. 

 

Ξέρετε συγκριτικά πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα μεταξύ των δύο ή τουλάχιστον κάποιον που να είναι μέλος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Θα έλεγα ότι όλα όσα ειπώθηκαν ως τώρα κάλυπτουν το θέμα σε τεράστιο βαθμό. Ειδικά για τους Structural Engineers μου τα έλεγε μια φίλη και είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό. Μέχρι και το ταπεράκι μου είχε πει!

 

Η δική μου ιστορία ξεκίνησε μέσα από μια συνέντευξη που με ρώτησαν αν είμαι Chartered. Είπα ότι είμαι στη Ελλάδα Chartered και τώρα που το σκέφτομαι γελάω! Εκεί άρχισα να ψάχνομαι. Είδα ότι δε το χρειάζομαι γιατί στο web site τους έλεγαν για building confidence και global recognition. Στη πορεία όμως με ζάλιζε ο κάθε άσχετος ατζέντης για το αν είμαι ή όχι και μια μέρα που νευρίασα πήρα την απόφαση. Επίσης, μια εταιρεία μου έχει πει ότι αν γίνω θα πάρω και αύξηση στο προσφερόμενο συμβόλαιο οπότε επίθεση (http://www.icheme.org/)

 

Πρώτα γίνεσαι Associate Member μόνο με το πτυχίο. Μετα, θέλεις 3 ή 5 αν θυμαμαι καλα χρόνια εμπειρία για να κανείς αίτηση για Chartered. Κάποιοι έχουν πει ότι και με 3 χρόνια γίνεσαι, αλλά δε το πιστεύω. Συμπληρωνεις αίτηση που σου ζητάει να απαντήσεις συγκεκριμένα παραδείγματα πάνω σε εμπειρίες στη δουλειά (προτείνω STAR- Situation Task Action Result structure γιατί η παρλαπιπα παραμονεύει) και ένα design technical report πάνω σε παλαιότερο project (3,000 λέξεις αν θυμάμαι καλα). Και 150 λίρες.... Μετα τα πληρωνει η εταιρεια. Επίσης την αίτηση θα την υπογράψουν οι 3 τελευταίοι μάνατζερ. Και θα δώσεις 3 ονόματα για συστάσεις, που να είναι chartered.

 

Τα έκανα όλα αυτά και οι συστάσεις μου δεν ήταν κανένας chartered. Αφου με ζαλισαν στην αναμονή και τους κυνηγούσα κάθε βδομάδα, με κάλεσαν για συνέντευξη... Πήγα με βιογραφικό, PowerPoint του βιογραφικου μου και ενός δυνατού προτζεκτ που ετρεχα, development plan, recommendation letters, μόνο μπαζουκας δε πήρα. Και τελικά μου είπαν ότι εμείς θελουμε να δούμε απλά αν λες αλήθεια!! Και το κορυφαίο: το προτζεκτ μου αφορούσε extruder, εγώ του έλεγα τι έκανα εδώ και εκεί ώσπου κάνει την κομβική ερώτηση: το extruder τι είναι;;;;

 

Τελικά με τα πολλά έγινα Chartered. Αποτελέσματα μετρήσιμα:

 

1. Αύξηση κατακόρυφη συνεντεύξεων.

2. Μόλις έδινα κάρτα ή έλεγα ότι είμαι Chartered, έβλεπα ότι άλλαζε κάτι στην έκφραση των συνομιλητών.

3. Αύξηση δε πήρα.

4. Είμαι υπάλληλος, οπότε δε μου έχει χρειαστεί για ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Ξέρω ότι εταιρίες όπως η GSK, AstraZeneca και η δική μου βγάζουν προγράμματα σε βάθος πενταετίας για να γίνεις chartered τα οποία είναι εγκεκριμένα απο το icheme. Το βρίσκω ανευ νόηματος γιατί το δικό μου πλάνο ανάπτυξης ήταν εγκεκριμένο απο εμένα (lol) και έγινα chartered τελικά. Δηλαδή ένας συνάδελφος μου τωρα νεος που βελτιώνει το performance ενός dryer και μετα θα σχεδιάσει reactor δε θα γίνει chartered αν δε ρωτήσουμε το icheme?

 

Γενικα το ζητάνε παρα πολύ πάντως. Και εδώ οι πιστοποιήσεις παίζουν πρωτεύοντα ρόλο. Μέχρι τώρα, όλο αυτό στον δικό μου τομέα έχω δει μόνο εμπορικούς λόγους και όχι αληθινή ουσία. Αν διαψευστώ, θα ενημερώσω άμεσα.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 months later...

Καλησπέρα, να προσθέσω την εμπειρία μου.

 

Ρώτησα στο IMechE για το αν μπορώ να γίνω Incorporated Engineer (ένα βήμα πριν το Chartered). 

Η απάντηση τους ήταν ότι πολύ απλά θα πρέπει να τους δώσω μεταφρασμένο δίπλωμα και αναλυτική βαθμολογίας (transcript) για να δουν αν το πρόγραμμα σπουδών του ΤΕΙ συμβαδίζει με τις ελάχιστες απαιτήσεις που έχουν (Academic review το λένε)

Επίσης μου είπαν όμως ότι μπορώ να γίνω associate member όποτε θέλω.

 

Περισσότερες πληροφορίες για μηχανολόγους εδώ:

https://www.imeche.org/membership

 

Αν ασχολείστε με ενεργειακά για κτήρια (θέρμανση, κλιματισμός κλπ) τότε καλύτερα είναι το CIBSE. Εδώ τα λένε Building Services.

http://www.cibse.org/membership

 

Αν από την άλλη ασχολείστε με το σχεδιαστικό κομάτι σαν μηχανικός (product design κλπ) τότε εδώ

http://www.institution-engineering-designers.co.uk/Members

 

Όλα τα παραπάνω ιδρύματα είναι μέλη του Engineering Council.

Αναλυτικά η λίστα των ιδρυμάτων εδώ

http://www.engc.org.uk/about-us/our-partners/professional-engineering-institutions/

Link to comment
Share on other sites

Το Academic Review (ή όπως το λένε) θα το περάσεις.
Το Professional να δούμε... πες μας τι θα σου ζητήσουν, διαδικασία.

Μετά θα έχεις και άλλο Academic Review σαν requirement ΠΡΙΝ το CEng?
Και το IMechE δίνει και Incorporated; κάποτε τα είχαν χώρια. Το Associate καλύτερα άστο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα έχω και άλλο academic review πριν το CEng. Πάντως για CEng χρειάζομαι master (που δεν έχω) το οποίο αν το κάνεις και είναι accredited από τους ίδιους τότε δεν χρειάζεται academic review. Ενναλακτικά χρειάζομαι σοβαρή προϋπηρεσία και projects (που πάλι δεν έχω αλλά τώρα φτιάχνω ή έτσι θέλω να πιστεύω) αν δεν έχω master.

 

 

 

Ζήτησα βοήθεια από τον εργοδότη μου πάνω σε αυτό μιας και είναι chartered και αυτός αλλά και ο αδερφός του και θα με κατατοπίσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το Academic Review (ή όπως το λένε) θα το περάσεις.

Το Professional να δούμε... πες μας τι θα σου ζητήσουν, διαδικασία.

 

Μετά θα έχεις και άλλο Academic Review σαν requirement ΠΡΙΝ το CEng?

Και το IMechE δίνει και Incorporated; κάποτε τα είχαν χώρια. Το Associate καλύτερα άστο.

 

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας πεις λίγα λόγια παραπάνω για αυτό που έγραψες στο post σου (in Bold) ;

Εγώ έχω αποφοιτήσει στην Αγγλία ως Mechanical Engineer (MEng) και τώρα ψάχνομαι με το IMechE σχετικά τα membership options. Τους έστειλα ένα email και μου είπαν ότι μπορώ να γίνω Associate Membership.

Δε μετράει καθόλου το Associate (AMIMechE​) στην αγορά εργασίας της Αγγλίας;

 

 

Συγχαρητήρια Top​ap για τη συνεισφορά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας πεις λίγα λόγια παραπάνω για αυτό που έγραψες στο post σου (in Bold) ;

Εγώ έχω αποφοιτήσει στην Αγγλία ως Mechanical Engineer (MEng) και τώρα ψάχνομαι με το IMechE σχετικά τα membership options. Τους έστειλα ένα email και μου είπαν ότι μπορώ να γίνω Associate Membership.

Δε μετράει καθόλου το Associate (AMIMechE​) στην αγορά εργασίας της Αγγλίας;

 

 

Συγχαρητήρια Top​ap για τη συνεισφορά σου.

Μπορείς να γίνεις Chartered αφού έχεις Master αλλά θα πρέπει να έχεις προυπηρεσία. Βασικό είναι να γίνεις πρώτα associate.

 

Από τη σελίδα του ImechE:

 

If you have a Bachelor’s degree

You could register as an Incorporated Engineer. To start the registration process, you’ll need:

  • To complete your degree or an HND with further learning
  • Three years’ work experience after graduation to become an Incorporated Engineer
  • To find a company to gain experience with. You can do this through the Monitored Professional Development Scheme (MPDS) or independently through the non-MPDS route
  • To monitor your progress through reports, feedback and meetings

If you have a Master’s degree or PhD

You could register as a Chartered Engineer. To start the registration process, you’ll need:

  • To complete your degree and gain a Mechanical Engineering Qualification/Engineering degree and further learning, if appropriate
  • Four years’ professional work experience after graduation to become a Chartered Engineer
  • To find a company to gain experience with. You can do this through the Monitored Professional Development Scheme (MPDS) or independently through the Supported Registration Scheme
  • To monitor your progress through reports, feedback and meetings
Link to comment
Share on other sites

Εδώ να διορθώσω - συμπληρώσω πως και με BEng μπορείς να γίνεις Chartered με την κατάλληλη προϋπηρεσία. Τέλος, το Incorporated status με το Chartered δεν έχουνε κάποια ουσιαστική διαφορά και στην εταιρεία που είμαι εγώ π.χ έχει έξω από τα γραφεία μία πλάκα που αναγράφει Chartered and Incorporated Engineers και από κάτω έχει τα ονόματα χωρίς να διαχωρίζει.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.