Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Chartered Engineer: Όλα όσα θέλατε να μάθετε αλλά φοβόσασταν να ρωτήσετε


Topap

Recommended Posts

Μια χαρά θα τον δεχτούνε.

Ας τους στείλει ένα email για να ρωτήσει, απαντάνε αμέσως. Aν το πρόγραμμα που παρακολούθησε δεν ήταν accredited από αυτούς τότε θα πρέπει να κάνουν academic review.

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί κύριοι,

 

το IMEchE διαθέτει Ελληνικό παράρτημα το οποίο μπορεί να σας καθοδηγήσει. Αντίστοιχα έχει και Institution of Civil Engineers τοπικό παράρτημα.  Όποιος είτε για το ένα είτε για το άλλο μπορεί να επικοινωνήσει είτε μαζί μου είτε να αναζητήσει το link μέσα από τα αντίστοιχα site.

Link to comment
Share on other sites

Το BEng ειναι bachelor in engineering ενω το BSc bachelor in science

Στην ουσία το ίδιο αλλα για μηχανικους ενα κλικ παραπάνω το BEng. Θυμάμαι ειχα συμφοιτητη στην Αγγλία που δεν τα πήγαινε τοσο καλα στα μαθήματα (χρωστούσε παραπάνω απο αυτα που έπρεπε) και για να μην χάσει χρονια τον "υποβάθμισαν" σε BSc mechanical engineering. Απο αυτο βγάζω το συμπέρασμα οτι ειναι ενα κλικ πιο κάτω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Msc είναι όταν κάνεις το μεταπτυχιακό μετά το Bachelor. (3+2 ή 4+1)

Meng είναι όταν κανεις ένα 5ετές πρόγραμμα με ενσωματωμένο το master.

 

Μήπως η διαφορά μεταξύ Bsc και BEng είναι η ίδια? Σχεδόν όλα τα πανεπιστήμια δίνουν BEng τίτλο στην Αγγλία.

Αν όμως πάρεις πρώτα HND ή HNC  (higher national diploma/certificate) και μετά πας να κάνεις ειπλέον μαθήματα παίρνεις Bsc αντί για BEng.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου οπως σου είπα έδιναν και BSc σε όσους "υστερούσαν" η ειχαν κανει προηγούμενος HND (ειχα φιλους 2 ηλεκτρολόγους έτσι). Γενικα το BSc ειναι κάπως υποδεέστερο και καπου ειχα δει οτι υπήρχε προβλημα με την έγγραφη σαν chartered engineer με αυτο. Για αυτο έθεσα και το ερώτημα στην αρχή

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε οτι το ΒSc ειναι υποδεεστερο...

 

Ειστε αφεντικα και λαμβανεται 2 βιογραφικα...

 

1ο - ΒSc Bath University

2o - Beng Greenwich

 

Ποιον θα προσλαμβανατε;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε οτι το ΒSc ειναι υποδεεστερο...

 

Ειστε αφεντικα και λαμβανεται 2 βιογραφικα...

 

1ο - ΒSc Bath University

2o - Beng Greenwich

 

Ποιον θα προσλαμβανατε;;;;;;;;

 

Καλείς και τους δύο για συνέντευξη, μιλάς μαζί τους και κατόπιν αποφασίζεις. Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά 

Edited by project.breeze
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας πεις λίγα λόγια παραπάνω για αυτό που έγραψες στο post σου (in Bold) ;

Εγώ έχω αποφοιτήσει στην Αγγλία ως Mechanical Engineer (MEng) και τώρα ψάχνομαι με το IMechE σχετικά τα membership options. Τους έστειλα ένα email και μου είπαν ότι μπορώ να γίνω Associate Membership.

Δε μετράει καθόλου το Associate (AMIMechE​) στην αγορά εργασίας της Αγγλίας;

 

 

Συγχαρητήρια Top​ap για τη συνεισφορά σου.

Συγχαρητήρια για το MEng, θα έχεις και βαθμολογία 2.1, μπράβο. Υποθέτω ότι MEng σου είναι IMechE-accredited και γιαυτό πληροί τα academic requirements for CEng.

 

Κάθε Institution έχει την πολιτική του και το IMechE φαίνεται ότι δεν κάνει διάκριση στο ποιοί πληρούν τα academic requirements for CEng και ποιοί όχι αλλά εσένα τώρα ελάχιστα θα σε ενδιαφέρει.

Παρατήρησα ότι στο membership grade 'Associate Member (AMIMechE)' τα requirements είναι αρκετά γενικά και μπορούν να γίνουν δεκτοί και απόφοιτοι άλλων μη Mech Eng ειδικοτήτων. Στην δική σου περίπτωση σαν MEng Mech Eng μιας και δεν υπάρχει ανώτερο grade απο το Associate πρέπει να εγγραφείς σ'αυτό και σε 6-8 χρόνια θα γίνεις και CEng MIMechE.

Αξίζει να γίνεις AMIMechE, (ακόμα και εγώ ο όχι μηχ μηχ) δεν πρόσεξα ότι δεν υπάρχει ανώτερο grade για σένα, βιάστηκα να μιλήσω στο #65 και αξίζει τις £50 (?) το χρόνο.
 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.