Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Chartered Engineer: Όλα όσα θέλατε να μάθετε αλλά φοβόσασταν να ρωτήσετε


Topap

Recommended Posts

Ήρθε Σήμερα

 

 

11 November 2015

Membership Number: 80XXXXXX

Dear Mr XXXXXX

Congratulations, you have been elected to the class of:

ASSOCIATE  MEMBER

You are now eligible to use the professional post-nominal designation AMIMechE after your name.

Within the next four to six weeks you will receive a welcome pack, containing:

·         A letter of welcome from the Chief Executive;

·         A membership certificate;

·         A guide to the benefits of Associate membership.

Within the next two weeks you will also receive a separate mailing containing a request for your annual subscription, if any fees are due, which must be paid to confirm your membership.

 

Πάμε γερά για Incorporated Engineer.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έγινα associate member λοιπόν έβαλα μπρος και για Incorporated engineer. Να ξεκαθαρίσουμε ότι:

Incorporated και Chartered γίνεσαι στο Engineering council, όχι στο ImechE ή στο IstructE, ΙΕΤ, CIBSE κλπ. Κάθε institute έχει δικές του διαβαθμίσες για τα μέλη του.

 

Incorporated μπορείς να γίνεις εφόσον έχεις bachelor και από εκεί μπορείς να πάς για chartered. Με Master (είτε Msc είτε MEng) μπορείς να πας για Chartered κατευθείαν.

 

Για να γίνεις Incorporated ή chartered ζητάνε σχετική εργασιακή εμπειρία, 3 χρόνια τουλάχιστον, και να έχεις 2 sponsors. Πράγματα που έχουν αναφερθεί, οπότε δεν τα επαναλαμβάνω.

Τι γίνεται όμως με το πτυχίο σου, το δέχονται? 

Εδώ έχουμε τις παρακάτω δύο περιπτώσεις:

 

-Εάν το πτυχίο σου (Bachelor αν πας για Incorporated, Master αν πας για Chartered) είναι accredited από τον οργανισμό μέσω του οποίου κάνεις την αίτηση στο engineering council τότε τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Κάνεις την αίτηση σου και αξιολογούν την προϋπηρεσία σου.

 

-Εάν δεν είναι (επειδή είναι από Ελλάδα ή από άλλη χώρα ή από Αγγλία αλλά μη accredited) τότε πρέπει να περάσεις από Academic Review. Για το τελευταίο θέλουνε (στο ImechE τουλαχιστον):

  1.  Πτυχίο/α. Aν είναι σε άλλη γλώσσα τότε επίσημα μεταφρασμένο/α στα Αγγλικά 
  2. Αναλυτική/ες βαθμολογίας (transcript).Aν είναι σε άλλη γλώσσα τότε επίσημα μεταφρασμένο/ες στα Αγγλικά
  3. Περίληψη μίας σελίδας της πτυχιακής/διπλωματικής εργασίας 
  4. Αναλυτικο βιογραφικό σημείωμα που καλο θα ηταν να αναφερει τυχον σεμιναρια που εχετε κανει.

Η διαδικασια παίρνει 10 με 12 βδομαδες και είναι δωρεάν. Αν δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις που θέτει το engineering council τότε θα σας παρουσιάσουν μια έκθεση με το τι θα πρέπει να κάνετε ώστε να έρθετε στο επίπεδο που θέλουν.

αυτό μπορεί να είναι εργασιακή εμπειρία, σεμινάρια, σχετικά μαθήματα κλπ.

Εδώ να πούμε ότι πέρα από το τεχνικό σας επίπεδο εξετάζουν και άλλα πράγματα όπως, management skills, negotiation skills, leadership skills κλπ. 

 

Αν τα στοιχεία που θα δώσετε κριθούν ικανοποιητικά τότε θα σας καλέσουν για συνέντευξη. Εκεί θα πρέπει να φέρετε αποδείξεις για το τι έχετε αναφέρει στο βιογραφικό σας. Οπότε αν έχετε πει ότι σχεδιάσατε έναν κινητήρα αντιύλης τότε πρέπει να τους φέρετε τεύχη υπολογισμών σχέδια και φωτογραφίες ενος κινητήρα αντιύλης.

 

Αν λοιπόν δεν σας κρίνουν ότι είστε σε επίπεδο για Incorporated ή chartered τότε μπορείτε να ζητήσετε να σας δώσουν έναν mentor. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Our heartiest congrats for your election to the class of Associate.

Θα είσαι τυχερός αν σε κάνουν Incorporated μόνον σε 3 χρόνια, πιο παλιά μόνον μερικοί ντόπιοι τα κατάφερναν, αλλά για μας και στα 4 ή 5+ κέρδος είναι.
Πόσα CPD (Continuing Professional Development) ή κάτι ανάλογο σου ζητάνε να παρακολουθείς (και να εξετάζεσαι) το χρόνο?
Γιατί πας πρώτα για IEng και όχι απ'ευθείας για CEng? Πόσο είναι η συνδρομή το χρόνο?

Institution of Mechanical Engineers και όχι Institute. 'Institute' είναι για την Αμερική, πχ Institute of Electrical and Electronic Engineers (IEEE δλδ I-triple-E).

Και πάλι συγχαρητήρια.
I envy you...
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια είναι το μίνιμουμ. Δεν μου εχουν πει ακόμα ποσά CPD πρεπει να κάνω, μέχρι την Τέταρτη θα καταθεσω όλη τη χαρτουρα και μετα θα ξέρω σε 10 με 12 βδομάδες.

Όπως είπα και παραπανω δεν εξετάζουν μονο τεχνικές γνώσεις αλλά και γνώσεις πανω σε project management και team leading οποτε τα CPD courses που θα σου ζητήσουν να κανεις θα είναι ένας συνδυασμός ολων αυτών.

Πάω για IEng γιατι έχω Bachelor. Αν είχα master θα πήγαινα για CEng. Μπορω να πάω για CEng αλλά θα πρεπει να γίνω IEng πρωτα.

Για associate στο ImechE πληρωνεις £216 το χρονο και £37 για την αίτηση.

Για IEng και CEng είναι παραπάνω. Εξαρτάται παντα απο το institution.

Link to comment
Share on other sites

 

Συγχαρητήρια για το MEng, θα έχεις και βαθμολογία 2.1, μπράβο. Υποθέτω ότι MEng σου είναι IMechE-accredited και γιαυτό πληροί τα academic requirements for CEng.

 

Κάθε Institution έχει την πολιτική του και το IMechE φαίνεται ότι δεν κάνει διάκριση στο ποιοί πληρούν τα academic requirements for CEng και ποιοί όχι αλλά εσένα τώρα ελάχιστα θα σε ενδιαφέρει.

Παρατήρησα ότι στο membership grade 'Associate Member (AMIMechE)' τα requirements είναι αρκετά γενικά και μπορούν να γίνουν δεκτοί και απόφοιτοι άλλων μη Mech Eng ειδικοτήτων. Στην δική σου περίπτωση σαν MEng Mech Eng μιας και δεν υπάρχει ανώτερο grade απο το Associate πρέπει να εγγραφείς σ'αυτό και σε 6-8 χρόνια θα γίνεις και CEng MIMechE.

Αξίζει να γίνεις AMIMechE, (ακόμα και εγώ ο όχι μηχ μηχ) δεν πρόσεξα ότι δεν υπάρχει ανώτερο grade για σένα, βιάστηκα να μιλήσω στο #65 και αξίζει τις £50 (?) το χρόνο.

 

 

Γεια σου φίλε μου,

 

Σωστά υποθέτεις έχω MEng 2.1 in Mech Eng. Σκέφτομαι να υποβάλλω τα χαρτιά μου στο IMechE για Associate Membership, αλλά από αρχές του νέου έτους 2016, για να μην πληρώσω 147GBP για το υπόλοιπο του 2015.

Θα γραφτώ γιατί θέλω να ψαχτώ για δουλειά και στην Αγγλία κι εκεί θεωρώ πώς τα abbreviations τα κοιτάνε. Απλά είναι δύσκολο να ψαχτείς για δουλειά στην Αγγλία ενώ διαμένεις σε ελληνική διεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου,

 

Σωστά υποθέτεις έχω MEng 2.1 in Mech Eng. Σκέφτομαι να υποβάλλω τα χαρτιά μου στο IMechE για Associate Membership, αλλά από αρχές του νέου έτους 2016, για να μην πληρώσω 147GBP για το υπόλοιπο του 2015.

Θα γραφτώ γιατί θέλω να ψαχτώ για δουλειά και στην Αγγλία κι εκεί θεωρώ πώς τα abbreviations τα κοιτάνε. Απλά είναι δύσκολο να ψαχτείς για δουλειά στην Αγγλία ενώ διαμένεις σε ελληνική διεύθυνση.

 

Προς το παρόν κάνε τα χαρτιά σου για academic review αν το MEng σου δεν ήταν accredited.

https://www.imeche.org/membership/membership-registration/How-to-apply/Eligibility/academic-requirements/online-academic-review-form

Παίρνει κάμποσο καιρό (10 με 12 βδομάδες) και εκτός από μεταφρασμένο πτυχίο και αναλυτική, ζητάνε αναλυτικό βιογραφικό και περίληψη διπλωματικής εργασίας. Το καλό είναι ότι είναι δωρεάν.

Από εκεί θα πάρεις feedback για το τι πρέπει να κάνεις (CPD, εργασιακή εμπειρία κλπ) ώστε να γίνεις Chartered. 

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν κάνε τα χαρτιά σου για academic review αν το MEng σου δεν ήταν accredited.

https://www.imeche.org/membership/membership-registration/How-to-apply/Eligibility/academic-requirements/online-academic-review-form

Παίρνει κάμποσο καιρό (10 με 12 βδομάδες) και εκτός από μεταφρασμένο πτυχίο και αναλυτική, ζητάνε αναλυτικό βιογραφικό και περίληψη διπλωματικής εργασίας. Το καλό είναι ότι είναι δωρεάν.

Από εκεί θα πάρεις feedback για το τι πρέπει να κάνεις (CPD, εργασιακή εμπειρία κλπ) ώστε να γίνεις Chartered. 

 

Το MEng μου είναι accredited. Τους είχα στείλει email πριν καιρό και μου είχαν πει ότι δικαιούμαι Associate Membership.

Δεν ήξερα ότι παίρνει τόσο καιρό. Μάλλον θα ξεκινήσω τη διαδικασία σιγά σιγά.​

Link to comment
Share on other sites

Το MEng μου είναι accredited. Τους είχα στείλει email πριν καιρό και μου είχαν πει ότι δικαιούμαι Associate Membership.

Δεν ήξερα ότι παίρνει τόσο καιρό. Μάλλον θα ξεκινήσω τη διαδικασία σιγά σιγά.​

Aν είναι accredited τότε δεν θέλεις Academic Review.

Πρέπει να πιάσεις δουλειά σε εταιρεία που έχει MPDS (Monitored professional development scheme) ή να μπεις σε SRS (Supported Registration Scheme) όπου στην ουσία πρέπει να βρεις έναν mentor ώστε να σε καθοδηγήσει για να φτάσεις στο επίπεδο για CEng.

Αν μπεις σε MPDS τότε πέρα από τη συνδρομή σου πρέπει να πληρώνεις και ένα ακόμα fee για το MPDS.

Το SPS δεν ξέρω αν κοστίζει.

εναλλακτικά μπορείς να ζητήσεις mentor από το imeche με αίτηση εδώ

https://www.imeche.org/membership/professional-development-and-cpd/professional-development/building-your-career/mentor-matching

Aλλά θα πρέπει να είσαι πρώτα associate

 

UPDATE:

Dear XXXXXXXXX

We are pleased to confirm that your application for Academic Review has been received. This is a formal assessment process that forms part of your application for professional registration.

What happens next?

 

A two stage review of your academics:

Step 1

 

  • We will check that your documentation provides sufficient detail for assessment. If any information is missing or incorrect, we will notify you by email. Your application will not be formally assessed until all the necessary documents are received.
  • If your degree is from a university outside the UK, we will need to take additional steps to review it for equivalency to a UK degree. This will add to the time it takes to process your application.
  • Once your documentation is confirmed as correct and complete, it will be sent to our team of volunteer assessors.

 

Please note that if you have sent an incomplete application form or one with documents missing, your application cannot be moved to step 2.

Step 2

 

  • Our volunteers will scrutinise your application and come to a considered judgement as to whether it demonstrates the required level of learning.
  • If the assessors are unable to reach an agreement, your application may need further investigation by the Academic Assessment Committee.

 

Please note that the Academic Review process takes approximately eight to twelve weeks.

If your application is incomplete, the process will take considerably longer.

 

You can check the progress of your application through our Application Tracker

 

Kind regards

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Yes!!!!

 Dear Mr XXXXXXX

 

Reference/Membership Number: 80XXXXX

 

I am writing to you regarding the review of your academic qualifications.

 

The Academic Assessment Committee has now assessed your qualifications and decided that you currently meet the academic benchmark standards for registration as an Incorporated Engineer (IEng).

 

Βρήκα ήδη δύο sponsors και πάω για IEng από Γενάρη

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.