Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοστολόγηση σχεδίασης σε AUTOCAD


Tsili

Recommended Posts

Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας..Μου ζητήθηκε να κάνω τη σχεδίαση κάποιων μηχανολογικών εξαρτημάτων σε autocad.Ολες οι διαστάσεις είναι ήδη μετρημένες και σχεδιασμένες σε στο χέρι..Πόσα να ζητήσω για περίπου 10 σχέδια?Κάθε σχέδιο εχει σχεδιαστική δουλειά 2 ωρών κατά προσέγγιση..Ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

από 150 έως 300 ευρώ περίπου ανά εκτυπωμένη σελίδα Α3.

εξαρτάται από την διαπιστευμένη εμπειρία-γνώση σου και την πυκνότητα σχεδιασμού των αντικειμένων.

 

καθαρή αμοιβή συν ΦΠΑ κλπ

 

αλλά δεν έχει διατίμηση το αντικείμενο....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η ελληνική αγορά για τους σχεδιαστές cad είναι 5-7 ευρώ / ώρα + ΦΠΑ, με την προϋπόθεση ότι η δουλειά είναι πάνω από 1 μήνα.

 

Στην περίπτωσή σου όμως θα σου πρότεινα να το πας ημερήσια αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Να ρωτήσω κάτι παρεμφερές...

Μου ζητήθηκε να δημιουργήσω ψηφιακά αρχεία σε AutoCad από παλιά σχέδια του '70. Πρόκειται για συγκρότημα περίπου 1000τμ x 4 κατόψεις = 4000τμ. Τα σχέδια έχουν μόνο συνολικές διαστάσεις του κτιρίου. Άρα μπορεί να μη χρειαστεί πλήρη αποτύπωση αλλά θα πρέπει να γίνουν ενδεικτικές μετρήσεις. Πιστεύω ότι 2 μέρες για μετρήσεις και άλλες 5 για τα σχέδια αρκούν.

Τι πιστεύεται ότι θα μπορούσα να ζητήσω για αμοιβή, προκειμένου να κάνω τη δουλειά αλλά να μην είμαι και κορόιδο....

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Θα ήθελα να κανω και εγώ μια σχετική ερώτηση.Ένας μηχανολόγος γνωστός μου, μου ζήτησε να φτιάξω σχέδια μιας μελέτης που έχει πάρει. Το κτήριο είναι διώροφη οικοδομή συνολικού εμβαδού 100 τ.μ.

Τα σχέδια θα περιλαμβάνουν : Ηλεκτρολογική εγκατάσταση (τοποθέτηση γραμμών ρεύματος, φώτα κτλ),ύδρευση ,αποχέτευση, κατακόρυφο διάγραμμα ύδρευσης ,κατακόρυφο διάγραμμα αποχέτευσης. Δεν έχω ιδέα τι ποσό να ζητήσω, σκεφτόμουν γύρω στα 300 ευρώ . Εσείς τι νομίζετε ;

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Και 50Ε καλα ειναι.

Φιλος ειναι, μπορει να σε κερασει και κανενα σουβλακι.

 

ΥΓ. Δεν μπορω να κρατηθω, βαλλε συναδελφε και αρνητικη φημη αν θες. GPER εσυ ησουνα που ελεγες για κινητοποιησεις ή κανω λαθος?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το ημερομίσθιο σου, τα έξοδα σου και 23% ΦΠΑ. Εύκολο.

 

Το (ημερομίσθιο σου ΣΥΝ τα έξοδα σου) /(δια) 0,72 ή 0,65 (ανάλογα πού θα κάτσει το flat tax, θα το ξέρουμε περίπου 30 Δεκεμβρίου) και το αποτέλεσμα το πολλαπλασιάζεις με 1,23% (ΦΠΑ). Εύκολο.

 

Πιό απλά, προσθέτεις ημερομίσθιο + έξοδα και το αποτέλεσμα το πολλαπλασιάζεις με 1,7 ή 1,9 (ανάλογα πού θα κάτσει η μπίλια του flat tax)

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.