Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κτηματολόγιο διαφορές μεταξύ server


topeng

Recommended Posts

13 λεπτά πριν, curzondax said:

Όταν είπα "άλλο είναι το θέμα" το είπα ευγενικά. Φαίνεται ότι πρέπει να το ακούσεις πιο ξεκάθαρα. Μην πιστεύεις αυτόματα ότι όποιος ασχολείται με τεχνικά προβλήματα σε ορθοφωτογραφίες θέλει να κάνει ζωγραφιές και να βαφτίζει τις ζωγραφιές Τοπογραφικά διότι είναι και αγενές και αβάσιμο και αντιπαραγωγικό.

Ορθοφωτογραφία αγαπητέ, σημαίνει γνώση αναλυτικής και ψηφιακής πλέον φωτογραμμετρίας. Η ορθοφωτογραφίες είναι αποτέλεσμα μίας σειράς σοβαρών διαδικασιών που απαιτούν γνώσεις Φωτογραμμετρίας.

Η Υπηρεσία Θέασης είναι το αποτέλεσμα της ανωτέρω σοβαρής διαδικασίας. Είναι το τελικό δεδομένο που προήλθε από χιλιάδες ώρες επεξεργασίας και δεν ενδείκνυται για τοπογραφική τεκμηρίωση σε μεγάλες κλίμακες. 

Αν έχεις αεροφωτογραφίες και κάνεις ορθοφωτοχάρτη είναι τελείως διαφορετικό από τα να παίρνεις τις ορθο από την ΚΤ ΑΕ. Σου έχω εξηγήσει τα σφάλματα τον όρθο της ΚΤ ΑΕ.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά συνέχισε εσύ να κάνεις gatekeeping με ξεκάρφωτα και αβάσιμα off topic. Ορθοφωτογραφίες ονόμασαν επισήμως το Web app του κτηματολογίου. Το νήμα έχει ως μοναδικό θέμα αυτή την εφαρμογή και τον WMS server που τη στηρίζει.

Edited by curzondax
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, curzondax said:

Καλά συνέχισε εσύ να κάνεις gatekeeping με ξεκάρφωτα και αβάσιμα off topic. Ορθοφωτογραφίες ονόμασαν επισήμως το Web app του κτηματολογίου. Το νήμα έχει ως μοναδικό θέμα αυτή την εφαρμογή και τον WMS server που τη στηρίζει.

ΟΚ να είσαι καλά. Αν δεν καταλαβαίνεις τί λέμε, δεν μπορώ να κάνω κάτι. Απλώς σου εξηγώ την διαδικασία.

 

ετσι ειναι αν ετσι νομιζετε

Πιραντέλο.

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, curzondax said:

Όπως είπα άλλο είναι το θέμα. Με ενδιαφέρει η τεχνική ασυμφωνία μεταξύ δύο εφαρμογών. Δε θέλω να ζωγραφίζω σε ορθοφωτογραφίες και να βαφτίζω το αποτέλεσμα Τοπογραφικό.

Νομίζω ότι τον αποπαίρνουμε τον άνθρωπο.

Αν για παράδειγμα ανακαλύπταμε μία μέρα ότι, μόνο στον δικό μας υπολογιστή, οι ορθοφωτοχάρτες είχαν σφάλμα 30μ, δεν θα μπαίναμε στη διαδικασία να δούμε τι γίνεται?

Ότι ανασφάλεια δημιουργείται για αποκλίσεις 30μ είναι λογικό να δημιουργείται και για μικρότερες αποκλίσεις ακόμα και 2μ, ακόμα και αν είναι γνωστά τα σφάλματα των ΟΦΧ.

Προφανώς ο άνθρωπος φοβάται ότι αυτό το τεχνικό πρόβλημα - ασυμβατότητα ίσως του δημιουργήσει προβλήματα και σε άλλες εφαρμογές, και θέλει να δει αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει.

Πιστεύω και εγώ ότι υπάρχει μία "απότομη" στάση έναντι τέτοιων ερωτημάτων. Για να είμαι δίκαιος όμως, έχω την αίσθηση ότι αυτοί που κάνουν  μπαλαμούτια τέτοιου τύπου (τοπογραφικά από ΕΚΧΑ) δεν θα εξέφραζαν τεχνικές απορίες στο michanikos.gr ούτε θα είχαν 230 δημοσιεύσεις.

Edited by ntanos
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι ο συνάδελφος ΠΜ έχει ακαδημαϊκές αναζητήσεις γύρω από τις διαφορές των σερβερ και δεν στοχεύει στο να απλοποιήσει μία διαδικασία ώστε να μην μετράει;

Πριν προλάβετε να μου ασκήσετε κριτική, καλά κάνει, αλλά ας είναι ειλικρινής.

Οι ΑΤΜ σας απάντησαν γιατί πιθανές παγίδες, αλλά κι αυτοί βρήκαν μπελά...

Ντάνο τί ακριβώς δικαιολογείς; Εσύ ξέρεις...

Και σας τα λέει ένας Μη-Τοπογράφος Μηχανικός.

  • Like 2
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε φίλε μπορεί να είμαι αφελής και να είναι όπως τα λες.

Η διαφωνία μου έγκειται στον τρόπο που κάποιες φορές απαντάμε σε ερωτήσεις. Αν ο άνθρωπος πχ ισχυρίζεται ότι δεν πρόκειται να παράξει "τοπογραφικό έργο" δεν έχει νόημα να τον αντιμετωπίζουμε σαν ψεύτη. Αυτός ξέρει. Αν δεν απαντάμε όμως επί του τεχνικού και απλά τον κατηγορούμε για δόλο, θεωρώ ότι είναι λιγάκι bullying.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2020 at 6:30 ΜΜ, ntanos said:

Τι να σου πω ρε φίλε μπορεί να είμαι αφελής και να είναι όπως τα λες.

Η διαφωνία μου έγκειται στον τρόπο που κάποιες φορές απαντάμε σε ερωτήσεις. Αν ο άνθρωπος πχ ισχυρίζεται ότι δεν πρόκειται να παράξει "τοπογραφικό έργο" δεν έχει νόημα να τον αντιμετωπίζουμε σαν ψεύτη. Αυτός ξέρει. Αν δεν απαντάμε όμως επί του τεχνικού και απλά τον κατηγορούμε για δόλο, θεωρώ ότι είναι λιγάκι bullying.

Τόλμα εσύ σαν ΑΤΜ να κάνεις ένα ερώτημα που άπτεται της "αποκλειστικότητας" των ΠΜ και θα δεις Bullying. Εγώ σαν Μεταλλειόλογος, έκανα τοπογραφικά τα οποία τα υπέγραφε πάντα τοπογράφος και φυσικά διάβασα τόσο πολύ γεωδαισία και συνορθώσεις κι ακόμη έχω απορίες. 

Και τέλος πάντως, δικό σας είναι το αντικείμενο των τοπογραφικών -ήταν τουλάχιστον-. Αν κρίνεις ότι οι ερωτήσεις δεν έχουν να κάνουν με υπεραπλούστευση των διαδικασιών ώστε να παρακαμφθούν οι μετρήσεις, δικαίωμα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 20/1/2020 at 9:39 ΠΜ, Tentonov said:

Τόλμα εσύ σαν ΑΤΜ να κάνεις ένα ερώτημα που άπτεται της "αποκλειστικότητας" των ΠΜ και θα δεις Bullying.

Δεν είναι όλοι ίδιοι. Είναι πλέον προφανές ότι η ταμπέλα της ειδικότητας του φόρουμ κάνει πολύ περισσότερο κακό από ότι κάνει καλό. Από τη στιγμή που πολλοί γράφουν ότι γράψουν με προκατάληψη αφού δουν τη ταμπέλα ειδικότητας πριν καν διαβάσουν το περιεχόμενο (ειδικά σε περιπτώσεις σαν αυτή που το νήμα έχει συγκεκριμένα θέμα ένα τεχνικό πρόβλημα αλλά υποτίθεται δεν πρέπει να λυθεί ποτέ γιατί κάποιοι υποψιάζονται μπαλαμούτια ή ότι θα χάσουν δουλειές) μάλλον είναι καλύτερο να μιλάει ο κόσμος χωρίς ταμπέλες.

Edited by curzondax
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.