Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Κάλυψη ιατρικών εξετάσεων


Recommended Posts

Φυσικά και μπορεί όπως γίνονταν εξάλλου μέχρι και σήμερα.

Εξάλλου οι συμβεβλημένοι είναι ακόμα πολλοί λίγοι και είναι αυτονόητο να υπάρχει η ανάγκη κάποιος να επισκεφτεί και κάποιον που δεν είναι στη λίστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να κάνω και γω την ερώτηση μου συνάδελφοι: Εκανα επέμβαση πρόσθιου χιαστού και σε λίγο ξεκινάω φυσιοθεραπείες αποκατάστασης.Ξερετε τι καλύπτει το ταμείο και τι πρέπει να έχω? Τις γράφει κι ο γιατρός κι ο φυσιοθεραπευτής?

Link to comment
Share on other sites

Το ταμείο καλύπτει ορισμένα είδη φυσικοθεραπείας και από αυτά, άλλα με υψηλότερες αμοιβές και άλλα με εξευτελιστικές, αλλά πάντα αρκετά κατώτερες από αυτές του φυσικοθεραπευτή.

Δεν χρειάζεται προέγκριση αλλά το ταμείο πληρώνει ΜΟΝΟ αυτές που αναγράφονται στις εγκεκριμένες φυσικοθεραπείες, τις οποίες μπορείς να βρεις στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Πρέπει, λοιπόν, ο γιατρός, που θα γράψει τη φυσικοθεραπεία που θα ακολουθήσεις, να συνεννοηθεί με το φυσικοθεραπευτή, ώστε να του δώσει σαφείς οδηγίες για την αγωγή που θα ακολουθήσει, για την πάθησή σου, ανεξάρτητα από εκείνη που θα γράψει.

 

Να προσέξεις, επίσης, οι ημερομηνίες του παραπεμπτικού του γιατρού και της απόδειξης του φυσικοθεραπευτή, να μην έχουν χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του ενός μηνός, γιατί διαφορετικά δεν θα πληρωθείς.

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

Το ταμείο καλύπτει ορισμένα είδη φυσικοθεραπείας και από αυτά, άλλα με υψηλότερες αμοιβές και άλλα με εξευτελιστικές, αλλά πάντα αρκετά κατώτερες από αυτές του φυσικοθεραπευτή.

Δεν χρειάζεται προέγκριση αλλά το ταμείο πληρώνει ΜΟΝΟ αυτές που αναγράφονται στις εγκεκριμένες φυσικοθεραπείες, τις οποίες μπορείς να βρεις στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Πρέπει, λοιπόν, ο γιατρός, που θα γράψει τη φυσικοθεραπεία που θα ακολουθήσεις, να συνεννοηθεί με το φυσικοθεραπευτή, ώστε να του δώσει σαφείς οδηγίες για την αγωγή που θα ακολουθήσει, για την πάθησή σου, ανεξάρτητα από εκείνη που θα γράψει.

 

Να προσέξεις, επίσης, οι ημερομηνίες του παραπεμπτικού του γιατρού και της απόδειξης του φυσικοθεραπευτή, να μην έχουν χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του ενός μηνός, γιατί διαφορετικά δεν θα πληρωθείς.

 

Επίσης κάθε χρόνο σου αντιστοιχεί μέχρι ένα ποσό φυσιοθεραπείες.

Δηλαδή δε μπορείς να κάνεις τώρα φυσιοθεραπείες και σε ενα εξαμηνο να πας και να ζητησεις ποσό για όλες τις επόμενες φυσιοθεραπείες που τυχόν κάνεις, εφόσον εχεις πλησιασει το ποσό που σου αναλογεί με τις πρώτες...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με τα νέα βιβλιάρια δεν πληρώνουμε πλέον συμμετοχή ούτε στο συμβεβλημένο γιατρό ούτε στο συμβεβλημένο διαγνωστικό κέντρο.

 

"Βιβλιάριο Επισκέψεων Παρακλινικών Εξετάσεων

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ ΠΑΡΑΚΛΙΝΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

 

Ο ασφαλισμένος έχει το δικαίωμα της ελεύθερης επιλογής ιατρού ή διαγνωστικού κέντρου ή νοσηλευτηρίου.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις ο ασφαλισμένος είναι υποχρεωμένος να έχει μαζί του το βιβλιάριο.

 

Στην περίπτωση που επισκεφτεί συμβεβλημένο ιατρό, τότε ο ασφαλισμένος δεν πληρώνει καμιά συμμετοχή.

 

Ο συμβεβλημένος ιατρός

1) Κόβει και κρατάει ένα φύλλο από το βιβλιάριο στο οποίο αναγράφει την ένδειξη ΠΡΩΤΗ επίσκεψη ή ΔΕΥΤΕΡΗ επίσκεψη και το οποίο υπογράφεται από τον ασφαλισμένο,

 

2) Ενώ σε ξεχωριστό φύλλο αναγράφει παρακλινικές εξετάσεις, ειδικές θεραπείες (λογοθεραττείες,φυσιοθεραπείες, υλικά κολοστομίας, υλικά ατόνου κύστεως, ειδικές συσκευές κά) το οποίο θα προεγκριθεί από ελεγκτή ιατρό του Ταμείου εντός 5 εργάσιμων ημερών.

 

Το συμβεβλημένο διαγνωστικό κέντρο θα κρατάει το φύλλο των παρακλινικών εξετάσεων και ειδικών θεραπειών , το οποίο θα έχει προεγκριθεί από ελεγκτή ιατρό του Ταμείου ( όπου αυτό απαιτείται) χωρίς συμμετοχή του ασφαλισμένου.

 

Με τα νέα βιβλιάρεια εάν θέλω να κάνω εργαστηριακές εξετάσεις ο συμβεβλημένος γιατρός πρέπει να συμπληρώσει δυο (2) ξεχωριστά φύλλα, στο ένα που θα γράψει την πρώτη επίσκεψη και στο άλλο τις παρακλινικές εξετάσεις;

Ο ελεγκτής Ιατρός του Ταμείου υπάρχει μόνο στο κεντρικό στην Αθήνα ή και στα άλλα υποκαταστήματα του Ταμείου;

Link to comment
Share on other sites

ναι κοβει 2 ξεχωριστα φυλλα οπως αναφερει ο el04xxxx,το εκανα και γω και πηγα στα κεντρικα οπου εχει σχετικα μικρη σειρα χωρις νουμερα....,για τη θεωρηση....

τι γινεται ομως με τα γυαλια;ισχύει το ιδιο; τοχει κανει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

ναι κοβει 2 ξεχωριστα φυλλα οπως αναφερει ο el04xxxx,το εκανα και γω και πηγα στα κεντρικα οπου εχει σχετικα μικρη σειρα χωρις νουμερα....,για τη θεωρηση....

τι γινεται ομως με τα γυαλια;ισχύει το ιδιο; τοχει κανει κανεις;

 

Ναι, 1 φυλλο η επισκεψη και 1 φυλλο με τα χαρακτηριστικα των φακων/γυαλιων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πριν από ένα μήνα πήρα κι εγώ το νέο βιβλιάριο του ΤΣΜΕΔΕ.

Γνωρίζει κανείς να μου πει αν πχ θέλω να κάνω εξετάσεις αίματος τι πρέπει να κάνω?

Αναφέρομαι σε προληπτικές εξετάσεις χωρίς να μου τις έχει γράψει κάποιος ιατρός, σαν ετήσιο check up για παράδειγμα.

 

Το ρωτάω αυτό γιατί πλην του οφθαλμίατρου δεν μου έχει τύχει ξανά να χρησιμοποιήσω την ασφάλειά μας για κάτι άλλο

(και μακάρι να μην την χρησιμοποιήσω ποτέ εδώ που τα λέμε)…

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.