Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Κάλυψη ιατρικών εξετάσεων


electrical_salonika

Recommended Posts

Παιδια να ρωτησω γιατι θα τρελαθω.Πηγα τον Αυγουστο σε δερματολογο,γραφει επισκεψη στο βιβλιαριο,πληρωνω 20 ευρω,παιρνω κανονικα αποδειξη και τη καταθετω μαζι με το αποκομμα στο τοπικο τσμεδε και μετα απο 2 βδομαδες μου βαζουν στη τραπεζα τα 20 ευρω.(με ενημερωσε και με μειλ το τσμεδε).Ολα καλα μεχρι εδω

Πριν 2 βδομαδες πηγα σε γυναικολογο,κανω υπερηχο(μου εκανε η γιατρος στο ιατρειο της) και σκαω συνολο 50 ευρω.Μου γραφει επισκεψη στο βιβιλαριο οπου γραφει οτι εκανα και υπερηχο παιρνω και αποδειξη και παω και τα καταθετω και τα 2.Και μου στελνουν τωρα μειλ οτι μου επιστρεφουν 8,68 ευρω!!Παμε καλα;Εκανα εγω λαθος,επρεπε να μου ειχε γραψει 2 επισκεψεις;

 

Νομιζω ο υπερηχος ωοθηκων δεν δικαιολογειται πλεον απο κανενα ταμειο. Απλα τραγικο για τις γυναικες! Δεν ξερω αν εκανες αυτο...

Παντως επρεπε να παρεις την επισκεψη πισω 20 ευρω ή 10 αν ειχες ξαναπαει τον ιδιο μηνα.

Και η ερωτηση της ημερας: Πως καταφερες κι εχεις ενημερωση με εμαιλ? Απο το ΤΣΜΕΔΕ η ενημερωση? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να δω απο οδοντιατρο τι θα μου δωσει το ταμειο. Αμοιβη 800 ευρω!!!!!

Τα ποσά που δικαιολογούν για δόντια είναι απλά αστεία...

Κάθε δόντι έχει δική σου τιμή.

Να τους πας και διάγνωση ότι έφτιαξα το δόντι 15,17,19 και 24.

 

Εκανα εγω λαθος,επρεπε να μου ειχε γραψει 2 επισκεψεις;

Πρέπει να το κατέχει και λίγο ο γιατρός.

Νομίζω ότι θα ταίριαζε περισσότερο μία επίσκεψη 20€, εξέταση (δε ξέρω άμα δικαιολογείται) και μία επίσκεψη τον άλλο μήνα ή τον ίδιο (αλλά με 10€ επιστροφή).

ή αν έχεις κόρη που να δικαιολογεί η ηλικία της επίσκεψη σε γυναικολόγο κτλ κτλ.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ο υπερηχος ωοθηκων δεν δικαιολογειται πλεον απο κανενα ταμειο. Απλα τραγικο για τις γυναικες! Δεν ξερω αν εκανες αυτο...

Παντως επρεπε να παρεις την επισκεψη πισω 20 ευρω ή 10 αν ειχες ξαναπαει τον ιδιο μηνα.

Και η ερωτηση της ημερας: Πως καταφερες κι εχεις ενημερωση με εμαιλ? Απο το ΤΣΜΕΔΕ η ενημερωση? :shock:

ΟΚ,και να μην δικαολογειται πλεον,ας μου επεστρεφαν τα 20 ευρω...Με mail αρχισαν να με ενημερωνουν απο το καλοκαιρι για τα λεφτα που επιστρεφουν.Απο το τσμεδε ειναι.Το ειχα δηλωσει οταν δηλωσει και ΙΒΑΝ και τετοια

Link to comment
Share on other sites

1)Πας σε γιατρο (πχ παθολογο) να σου γραψει τις εξετάσεις.Αν ειναι συμβεβλημενος,σου γραφει την επισκεψη στο βιβλιαριο και κραταει αυτος το αποκομμα χωρις να πληρωσεις,ενω σε αλλο αποκομμα σου γραφει τις εξετάσεις που πρεπει να κάνεις.Αν δεν ειναι συμβεβλημενος,παλι σου συμπληρωνει τα ιδια χαρτια(ενα για την επισκεψη και ενα για τις εξετασεις) μονο που πληρωνεις και παιρνεις την αποδειξη(δε κραταει αποκομμα ο γιατρος).

.

2)Πας για τις εξετασεις.Αν πας σε συμβεβλημενο κέντρο,πρεπει πρωτα να πας στο τσμεδε να σου θεωρησει το αποκομμα που σου εγραψε ο γιατρος με τις εξετασεις(αν δικαιολογουνται ολες) το παιρνεις θεωρημενο και πας στο κεντρο να κανεις τις εξετασεις σου.Απλα τους δινεις το θεωρημενο αποκομμα.

Αν το κεντρο δεν ειναι θεωρημενο,πας με το βιβλιαριο τους δειχνεις τι εξετασεις πρεπει να κανεις,πληρωνεις κανονικα και παιρνεις αποδειξη.Μετα πας με την αποδειξη στο τσμεδε και τη καταθετεις μαζι με το αποκομμα του βιβλιαριου που ειναι γραμμενες οι εξετασεις.Επισης καταθετεις και την αποδειξη απο το γιατρο μαζι με το αποκομμα της επισκεψης αν δεν ειχες παει σε συμβεβλημενο.

Αυτα,διορθωστε με αν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπότε αν δικαιολογούνται όλες οι εξετάσεις δεν πληρώνω κατι?

 

Η θεώρηση πρέπει να γίνει εντός 5 ημερών και οι εξετάσεις εντός 30?

 

Υπάρχει περίπτωση το διαγνωστικό κέντρο να μην το δεχθεί? όπως κάποιοι γιατροί που σου λένε εγώ κόβω απόδειξη δεν γράφω το νεο βιβλιάριο. Για καλό και για κακό θα τους ενημερώσω πριν παω νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα και απο μενα. Μιας που μπηκαμε επιτελους (Γιεα!) στον ΕΟΠΥΥ, λεω να κανω μια δυο ερωτησεις μπας και κανενας συναδελφος ξερει.

Η ερωτηση μου αφορα την επισκεψη σε οδοντιατρο και τις θεραπειες, οπως σφραγισμα, καθαρισμο κλπ.

Μεχρι τοτε που ειμασταν ΕΤΑΑ, πηγαιναμε στον οδοντιατρο, καναμε οτι ηταν να κανουμε και μετα πηγαιναμε ΤΣΜΕΔΕ στον ελεγκτη και μας εδινε το ΟΚ για αυτα που καναμε και μας εβαζαν τα αντιστοιχα χρηματα στην τραπεζα.

 

Τωρα που ειμαστε στον ΕΟΠΥΥ τι παιζει?

Καταρχην στο site του ΕΟΠΥΥ δεν βλεπω πουθενα την επιλογη οδοντιατρος

http://www.eopyy.gov.gr/MedSupplier/Index

 

Δευτερον στο site του ΕΤΑΑ ενω βλεπω οδοντιατρος σαν επιλογη δεν υπαρχει κανενας συμβεβλημενος.

http://www.etaa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=84#AnchorAjax

 

Πως θα μπορεσω να κλεισω ενα ραντεβου και να κανω ενα σφραγισμα πχ με εναν οδοντιατρο, χωρις να πληρωνω ολη την επιβαρυνση? (Αν γινεται)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.