Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Κάλυψη ιατρικών εξετάσεων


electrical_salonika

Recommended Posts

Δεν έχω ασχοληθεί (ακόμη) με οδοντίατρο στην έκδοση ΕΟΠΥΥ αλλά, ενδεχομένως, θα σου έδινε εύκολη απάντηση ένα από τα πενταψήφια (χρησιμοποιώ το 14884, ως πιο οικονομικό, και δεν έχω εμπειρία χρέωσης από τα υπόλοιπα).

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι χρεωσεις των πεναψηφιων εδω:

 

ώς κλείνω ραντεβού σε γιατρό του ΕΟΠΥΥ;

  • Μέσω των αριθμών:
     

  • 14554 (από VODAFONE & ΣΤΑΘΕΡΑ: 0,98€/κλήση, ΚΙΝΗΤΑ 1,86€/κλήση - τιμές με ΦΠΑ),
  • 14784 (από ΣΤΑΘΕΡΑ: 1,07€/κλήση, ΚΙΝΗΤΑ 1,18€/λεπτό - τιμές με ΦΠΑ),
  • 14884 (από ΣΤΑΘΕΡΑ: 0,99€/κλήση, ΚΙΝΗΤΑ 1,18€/λεπτό - τιμές με ΦΠΑ),
  • 14900 (από ΣΤΑΘΕΡΑ: 1,08€/κλήση, ΚΙΝΗΤΑ 1,18€/λεπτό - τιμές με ΦΠΑ)
     

[για τις δομές του Ε.Ο.Π.Υ.Υ. (πρώην ΙΚΑ)]
  • Με απ’ απευθείας τηλεφωνική συνεννόηση με τον συμβεβλημένο γιατρό. Θα ενημερώνομαι υποχρεωτικά από αυτόν εκ των προτέρων για το εάν θα υπάρχει οικονομική επιβάρυνση (εάν έχει συμπληρώσει το πλαφόν ή πότε μπορεί να με δεχθεί).
     

Ασφαλισμένοι 09-11-2012 10:07:03 ViewDoc.png

 

Πηγη http://www.eopyy.gov.gr/Faq/ShowFaqs

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(Στελνω 2ο ποστ γιατι ειναι για αλλο θεμα)

 

Οκ ΜΑΚΑΡ, αν ασχοληθεις η αν ασχοληθει η εχει ασχοληθει οποιοσδηποτε και ξερε κατι μας λεει για το τι γινεται με τους οδοντιατρους και τον ΕΟΠΥΥ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα προ ολίγου (απόγευμα) σε κλεισμένο ραντεβού για συνταγογράφηση, στο πρώην ΙΚΑ Χαλανδρίου, και στη συνέχεια επισκέφθηκα την οδοντίατρο και τη ρώτησα για τις υπηρεσίες που παρέχει ο ΕΟΠΠΥ.

 

Η διαδικασία για ραντεβού είναι η ίδια, όπως και για τους υπόλοιπους γιατρούς (στο ΙΚΑ βρήκα και αριθμό τηλεφώνου ΟΤΕ για κλείσιμο ραντεβού με τους εκεί γιατρούς), αλλά αυτά που παρέχει ο ΕΟΠΠΥ είναι πολύ λίγα δεδομένου ότι δεν έχει υλικοτεχνική υποδομή για σύνθετες εργασίες. Μου είπε ότι στο συγκεκριμένο υποκατάστημα δεν υπάρχουν ειδικότητες οδοντιατρικής αλλά μπορούν να υποδείξουν στον ασθενή να επισκεφθεί γειτονικά υποκαταστήματα που έχουν την κατάλληλη ειδικότητα.

 

Γενικά, μόνο καθαρισμούς και απλές εργασίες μπορείτε να υπολογίζετε στα ιατρεία του πρώην ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προβλέπεται ακόμα οδοντιατρική περίθαλψη από τον ΕΟΠΠΥ . Οι ασφαλισμένοι δεν χρειάζονται οδοντιάτρους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by kosbar
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, μόνο καθαρισμούς και απλές εργασίες μπορείτε να υπολογίζετε στα ιατρεία του πρώην ΙΚΑ.

 

Για τι άλλο θα πήγαινε κανείς στον οδοντίατρο του ΙΚΑ?? Για να τον ξεδοντιάσει? Σε κάποια πράγματα δεν εμπιστεύεσαι τον καθένα....

Link to comment
Share on other sites

Όσο περιέργο και αν φαίνεται το κράτος μας θεωρεί τις οδοντιατρικές εργασίες................................. αισθητική επέμβαση και ως εκ τούτου μη απαραίτητη....

 

Δεν παίζονται... :)

Edited by dkalam
Link to comment
Share on other sites

Τα 100Ε για αγορα γυαλιων ορασεως τα δινουν ακομα?

Ξερει κανεις?

Πρεπει πλεον να παμε σε οφθαλμιατρο του ΕΟΠΠΥ??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο ΕΟΠΥΥ δικαιολογεί, από πέρυσι, γυαλιά κάθε 4 χρόνια, και, επομένως, .... ακολουθούμε και εμείς τους κανόνες αυτούς.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα γυαλιά οράσεως, δίνουν ακόμα κάποιο ποσό. Το τοπικό ΤΣΜΕΔΕ μου είπε 80€, ο οπτικός μου ισχυρίζεται 100€. Το κακό είναι οτι πλέον τα δικαιούμαστε κάθε 4 χρόνια και όχι κάθε 2 που ίσχυε πριν και ναι θέλει συνταγή από γιατρό του ΕΟΠΥΥ

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.