Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Λοιπόν, χθες βράδυ μπήκα στο buildingcert για ΠΕΑ και είδα οτι αφάιρεσαν το μήνυμα που ελεγε οτι το ΠΕΑ μπορει να εκδοθεί και χωρίς Α/Α του ΤΕΕ

Τι σημαίνει αυτό ? Οτι για έκδοση ΠΕΑ απαιτείται Α/Α του ΤΕΕ ?

Και αυτό το 2% που πληρώναμε για το ΤΕΕ (και τώρα έχει καταργηθεί να το εισπράτει), ποιός θα το εισπτάτει και που θα το καταθέτουμε ?

'Εχει κάποιος ιδέα πως ενεργούμε μετά απο αυτές τις αλλαγές ?

Link to comment
Share on other sites

............Συμπτυχω τα 2 pdf σε 1 και οριζω το pdf reader να μου κανει απο τις 100 αυτες σελιδες του 1 pdf 50 ξεχωριστα pdf με την εμπροσθια και οπισθια σελιδα καθε συμφωνητικου

πχ σελιδες 1,100, 2,99, 3,98, 4,96 και παει λεγοντας....

Με ποια εντολή το κάνεις αυτό και πως; Έχω το adobe reader.

 

@dib

Ναι ζητάει ξανά Α/Α έργου από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Το 2% υπέρ ΤΕΕ που συνεχίζει να βγάζει το σύστημα, απλά το αγνοείς. Από την όλη διαδικασία, κρατάς τον Α/Α και τέλος. Ούτε κατάθεση αμοιβής στην ΕΤΕ ούτε κρατήσεις.

Αν θες ανεβάζεις και το συμφωνητικό, πακέτο με τον υπολογισμό της αμοιβής που παράγει το σύστημα, αλλά σε όλες τις σελίδες να υπάρχουν υπογραφές τόσο του πελάτη όσο και η δική σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ pano (+1)

 

Τώρα για το ανέβασμα του συμφωνητικού που λες, αυτό γίνεται στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ ?

Γιατί έχω να μπω 1-1,5 μήνα και δεν ξέρω τι αλλαγές έχουν γίνει

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί πέρασα από το Τ.Ε.Ε. Θεσσαλονίκης και με την ευκαιρία πήγα στον υπεύθυνο και ρώτησα τι ισχύει (πλέον) με τα Π.Ε.Α.

Οι απαντήσεις που έλαβα ήταν:

 

α) "Μπαίνεις στο Σύστημα αμοιβών του Τ.Ε.Ε. και παίρνεις Α/Α έργου. Δεν πληρώνεις 2% υπέρ Τ.Ε.Ε. και χαρτόσημο προς το παρόν. Ψάχνουμε να βρούμε με ποιο (άλλο) τρόπο θα εισπράττεται το ποσό υπέρ του Τ.Ε.Ε.. Σύντομα θα υπάρξουν ενημερώσεις"

 

β) "Ανεβάζεις το συμφωνητικό με υπογραφές οπωσδήποτε αν η πραγματική αμοιβή διαφέρει από την νόμιμη. Αν δεν διαφέρει η πραγματική από την νόμιμη, τότε είναι προαιρετικό να το ανεβάσεις αλλά καλό είναι να τ' ανεβάζεις όλα"

 

γ) "Πληρώνεις κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ". Στις αντιρρήσεις που προέβαλα απάντησε:

"Το Π.Ε.Α. θεωρείται μελέτη και από την πρώτη μέρα που άρχισε η έκδοση τους, ήταν υποχρεωτική και η πληρωμή παρακράτησης υπέρ ΤΣΜΕΔΕ (3,072%). Εν τω μεταξύ καταργήθηκε η παρακράτηση (προς το παρόν) υπέρ του Τ.Ε.Ε. αλλά δεν καταργήθηκε η παρακράτηση υπέρ ΤΣΜΕΔΕ. Άρα αυτή συνεχίζει να αποδίδεται κανονικά" :confused:

 

δ) Προς το παρόν μπορεί κάποιος να καταθέτει (μέχρι νεωτέρας) τα συμφωνητικά στο Τ.Ε.Ε. παίρνοντας αρ. πρωτοκόλλου, αντί να τα υποβάλλει ηλεκτρονικά. Άρα αν έχει κάποιος πρόβλημα με το σκανάρισμα τους, μπορεί (ακόμη) να τα καταθέτει στο Τ.Ε.Ε. (Θεσσαλονίκης)

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλώσεις την νόμιμη αμοιβή στο σύστημα αμοιβών τότε αυτή θα έρχεται σε αντίθεση με το συμφωνητικό που θα υποβάλλεις αν η πραγματική σου αμοιβή που δηλώνεις σ' αυτό είναι διαφορετική από την νόμιμη.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί πέρασα από το Τ.Ε.Ε. Θεσσαλονίκης και με την ευκαιρία πήγα στον υπεύθυνο και ρώτησα τι ισχύει (πλέον) με τα Π.Ε.Α.

Οι απαντήσεις που έλαβα ήταν:

 

γ) "Πληρώνεις κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ".

"Το Π.Ε.Α. θεωρείται μελέτη και από την πρώτη μέρα που άρχισε η έκδοση τους, ήταν υποχρεωτική και η πληρωμή παρακράτησης υπέρ ΤΣΜΕΔΕ (3,072%).

 

Έχει γίνει της π@@@@@ας το κάγγελο, γ@@ω το κολοκράτος .....

 

Εγω μέχρι τώρα για ΠΕΑ, ποτέ δεν έχω καταβάλει για ΤΣΜΕΔΕ + ΕΜΠ

Σε ποιό ΦΕΚ λέει οτι πρέπει να πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ (+ ΕΜΠ ?) για ΠΕΑ ?

Στο ΠΔ 100/10, αναφέρει ΡΗΤΑ μόνο για 2% του ΤΕΕ

Που σ@@α το είδε ο μ@@@κας του ΤΕΕ για ΤΣΜΕΔΕ ?

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"προς το παρόν"

Εγώ λέω να βάλουν φόρο 2% και 2% χαρτόσημο και 20% ΟΓΑ επί του χαρτοσήμου, στις μικτές αποδοχές όλων των υπαλλήλων του ΤΕΕ!!!!!!!!

Όλων των μισθωτών μηχανικών του δημοσίου και του ιδιωτικού τομέα.

Μπας και απεργήσουν και δεν επανέλθει αυτό το κατάφωρα άδικο χαράτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μήπως να παίρνουμε το Α/Α και να μην ρίχνουμε ούτε τα στοιχεία μέσα? Θα κάτσει να κάνει διασταύρωση κανείς?

 

Εγώ αυτό κάνω... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.