Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

..... έπρεπε να κάνω και αποτύπωση..Σπίτι 95 τ.μ.Του είπα στην αρχή 100€+φπα

 

μου είπε εγώ δίνω 50+φπα .........Ένιωσα ότι δε με σέβονται ως μηχανικό μας έχουν σαν μη πω..

 

1. Ενας υδραυλικός για μια αλλαγη φλοτερ σε καζανάκι θέλει 15' και  30 Ε στο χέρι. 

 

2. Ενα ΠΕΑ με αποτύπωση θέλει πολλά 15λεπτα για να γίνει.

 

3. Τα 100Ε αποφορολογημένα (-26%) = 74Ε

 

Συνάδελφε , αν θεωρείς ότι με την τιμή των  100Ε + ΦΠΑ για ΠΕΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ   (ήτοι 2 φλοτέρ  +14 Ε )  σέβεσαι τον εαυτό σου ως μηχανικό , 

 

τότε πράγματι , έχεις δίκιο να διαμαρτύρεσαι επειδή ο πελάτης σου αντιπρότεινε 50........

 

ΥΓ.  Δηλαδή αν δεν υπήρχε και η αποτύπωση στη  μέση ποιο θα ήταν το κόστος του ΠΕΑ ?

Edited by avgoust
  • Upvote 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα ΠΕΑ πληρώνετε ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ?

Επίσης, τα συμφωνητικά τα ανεβάζετε στο σύστημα?

Edited by m_chalm
Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρωνουμε κρατησεις και σκαναρουμε συμφωνητικα και τα ανεβαζουμε στο συστημα αμοιβων του ΤΕΕ

Ακομα ουτε ενα μεσα στο ετος δε σκαναρισα να ανεβασω βασικα αλλα θα τα κανω ολα μαζεμενα

Link to comment
Share on other sites

.....

 

 

.....

 

 

.....

 

εγω στο λογο μου, και οσοι με ξερουν ας αντ-απαντησουν αν πιστευουν πως εστω και 1% θα πω ψεματα

 

θα το εσκιζα μπροστα του...

 

και αν ημουν ψυχραιμος και δεν ειχα φυγει ηδη και καθομουν αλλα 10 δευτερολεπτα να τον κοιταω,

πριν το σκισω ακομα καλυτερα θα επαιρνα τα 50€ κ θα το εσκιζα στα 4 και θα του δινα ενα κομματι

 

προσοχη εκπτωσεις κανω.... αλλα σαυτον θα ξεσπαγα λολ

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς είναι το λέω από πρώτο χέρι... :mrgreen:

Τώρα όποιος κάνει ΠΕΑ με 50, ( και δεν μιλάω για κάποιον δικό του) θέλει παράλληλα να πληρώνει και να στήνεται ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ, σκανάρει και αγχώνεται......πρέπει επειγόντος να παρακολουθήσει έστω ένα τρίμηνο ΣΕΠ στο γυμνάσιο γιατί έχει πρόβλημα με τους επαγγελματικούς του ορίζοντες......

Στον ιδιοκτήτη που αντιπροτείνει 50 θα του έλεγα να κοιτάξει να αλλάξει καμιά βρύση και να αφήσει τα ΠΕΑ για αργότερα....Ετσι ακριβώς

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πρόσφατα από 2-3 μεσιτικά γραφεία που συνεργάζονται με άλλους συναδέλφους και συζητώντας κατέληξα στο ότι κανείς τους δεν κόβει απόδειξη εκτός αν το ζητήσει ο πελάτης. Και δηλαδή αναρωτιέμαι οι συνάδελφοι στη συμφωνηθείσα αμοιβή για την έκδοση του ΠΕΑ βάζουν 0? Δε το θεωρείτε λίγο επίφοβο?Πως μπορεί κανείς να το δικαιολογήσει?..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!!!Αυτό μας έλειπε να πληρώναμε και ΦΕΜ,ΤΣΜΕΔΕ..Θα ήταν γελοίο γιατί εμένα την περασμένη εβδομάδα μου έτυχε το εξής..Πελάτης για πιστοποιητικό,στέλεχος της Πειραιώς...Το σπίτι που θα επιθεωρούσα μέσα τη βρώμα και επικίνδυνο λόγω της περιοχής.Επειδή δεν ήξερε την άδεια και βιαζόνταν έπρεπε να κάνω και αποτύπωση..Σπίτι 95 τ.μ.Του είπα στην αρχή 100€+φπα και με άφησε να το κάνω και όταν ήταν να παραλάβει μου είπε εγώ δίνω 50+φπα τόσα έδινα και στον προηγούμενο που έχασε την άδεια..Τον πνίγεις ή δεν τον πνίγεις?Ένιωσα ότι δε με σέβονται ως μηχανικό μας έχουν σαν μη πω..

Μου χει συμβει κι εμενα....ειχα ζητησει 100+φπα, μου λεει 70 ευρω εχω (μαζι με το φπα), αν τα θες παρτα, αλλιως φωναζω αλλον (θρασος ετσι?) και φυσικα του ειπα, φωναξε αλλον.

 

Εμενα, αυτο που με προβληματιζει, δεν ειναι ο πελατης. Ειναι ο αλλος!

 

Εσας;

Edited by Raniak20
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω τον γραφω στα @@ μου και τον πελατη και τον αλλο...

 

Δε θελω να συνεργαζομαι με φτωχομπινε που θα με φερθει σα να μαι εργατης....

 

Εχω και μια αξιοπρεπεια....

 

Με συγχωρειτε κιολας για τις εκφρασεις...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μου χει συμβει κι εμενα....ειχα ζητησει 100+φπα, μου λεει 70 ευρω εχω (μαζι με το φπα), αν τα θες παρτα, αλλιως φωναζω αλλον (θρασος ετσι?) και φυσικα του ειπα, φωναξε αλλον.

 

Εμενα, αυτο που με προβληματιζει, δεν ειναι ο πελατης. Ειναι ο αλλος!

 

Εσας;

 

 

Εγω τον γραφω στα @@ μου και τον πελατη και τον αλλο...

 

Δε θελω να συνεργαζομαι με φτωχομπινε που θα με φερθει σα να μαι εργατης....

 

Εχω και μια αξιοπρεπεια....

 

Με συγχωρειτε κιολας για τις εκφρασεις...

 

ρε μη θυμωνετε..... αναλογα στο ποσα σας γυρνανε 10% 50% 70% απο αυτα που συμφωνησατε

σκιστε και δωστε το αναλογο κομματι απο το πεα κατα προτιμηση χωρις τον κωδικο

 

αφου βαλετε λεφτα στο χερι πρωτα

 

και μετα τσακωθειτε να γουσταρετε

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.