Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Άντε πείτε σε άλλον επαγγελματία παρολο που συμφωνήσαμε τόσα εγώ σου δίνω λιγοτερα..να δούμε τι θα γίνει..

Σταματήστε να είστε γατάκια και τσαμπουκαλευτειτε λίγο.. Γιαυτό μας έχουν για φλωρους

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Η μοναδικη περιπτωση που ενεδωσα σε παζαρι την ωρα της παραδοσης ηταν οταν μου το εκανε ασβερκος ρωσοποντιος και μετα μου τσαμπουκαλευτηκε οταν σηκωθηκα να φυγω χωρις να του το παραδωσω.

 

Δεν του το εδωσα τζαμπα, αλλα απο το να μου το βουτηξει και να καταληξω σε κανα νοσοκομειο, του εκοψα 30€ και σηκωθηκα κι εφυγα....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί πελάτες οι οποίοι λειτουργούν κατ' αυτόν τον τρόπο.

Ένας επαγγελματίας τεχνίτης μου είπε πριν από αρκετό καιρό το εξής: όταν αρχίζω την συζήτηση με

κάποιον πελάτη προσπαθώ να καταλάβω τι τύπος είναι και αν θα με πληρώσει τα δε θέματα που

αφορούν την εργασία τα αφήνω σε δεύτερη μοίρα γιατί, θα μου τα ξαναπεί, επειδή θέλει να κάνει

σωστά την δουλέιά του.

Αν αφιερώσετε λίγο χρόνο στην αρχή θα καταλάβετε τι τύπος ειναι ο καθένας και αν προσπαθεί να

στην φέρει ή να σε πληρώσει τα συμφωνηθέντα.

 

Μη κάνετε παράθεση των αμέσως προηγούμενων μηνυμάτων.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω διαβάσει όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις αλλά δυστυχώς δεν έχω καταλάβει ακόμα εάν για την έκδοση ενός ΠΕΑ

χρειάζεται να μπώ στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ  και αν αυτό προηγείται της διαδικασίας ενεργειακής επιθεώρησης μέσω του buildingcert.

Επίσης δεν έχω καταλάβει εάν χρειάζεται να συμπληρωθεί ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη και το που κατατείθεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρειάζεται να μπεις στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Την διαδικασία αυτή μπορείς να την κάνεις και λίγο πριν την οριστική υποβολή της ενεργειακής επιθεώρησης (φτάνει να μην έχει κολλήσει το σύστημα :-x ). Συμπληρώνεις τον Α/Α έργου που έχει δημιουργηθεί αυτόματα από το σύστημα αμοιβών καθώς και τη συμφωνηθείσα αμοιβή σου (καθαρό ποσό).

Το ιδιωτικό συμφωνητικό το ανεβάζεις σκαναρισμένο στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, κάτι που μπορείς να το κάνεις και μεταγενέστερα από την έκδοση του ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάλιστα, για να καταλάβω και εγώ δηλαδή που τώρα προσπαθώ να μπώ στα πράγματα, πως γίνεται το ιδιωτικό συμφωνητικο;Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα;

Αν δεν κάνω τίποτα και πω στον πέλατη τόσο κάνει κόψω απόδειξη και τέλος τι θα γίνει;

Δεν θα μπορώ να κάνω υποβολή στο buildingcert? Επίσης για κάθε απόδειξη που κόβουμε για οποιαδήποτε μικρή εργασία πρέπει να πάμε στο τεε και να τουσ δίνουμε το 2% και αν δεν πάμε ποιος το ελέγχει?

Και ποια νομοθεσία τα γράφει όλα αυτά?

Γιατί στα πανεπιστήμια μας μαθαίνουν μόνο σχέδιο και ιστορία?

Που νομίζουν ότι θα προσπαθήσουμε να δούλεψουμε?

Σε άλλο πλανήτητη?

Link to comment
Share on other sites

το οτι δινεις και στο εμπ % για την γνωση που σου δωσε που το πας

 

και ναι.... αν και δε το νομιζουν .... ειναι σιγουροι.... οτι θα παμε σε αλλο πλανητη

Link to comment
Share on other sites

 

Αν δεν κάνω τίποτα και πω στον πέλατη τόσο κάνει κόψω απόδειξη και τέλος τι θα γίνει;

 

Εγώ πάντως αυτό κάνω.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.