Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

το φαντάστηκα ότι θα ισχύει κάτι τέτοιο...δεν αξίζει δλδ καν ούτε να ξοδέψεις χρόνο να 'καταχωρηθείς' στους συνεργάτες....ευχαριστώ..

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γνωρίζει κάποιος:

Εστω μια εταιρεία παίρνει ένα πεα για ενα δημοτικο κτιριο (κληρωση, απευθειας ανάθεσηκλπ). Παροχη υπηρεσιων ενεργειακου επιθεωρητη με σύμβαση που διέπεται απο τίς διατάξεις του Ν4412/2016 <<Δημοσιες συμβασεις εργων προμηθειων και υπηρεσιων>>.Η εταιρεία σύμβουλοι εργων δεν είναι εταιρεια δηλωμένη ώς ενεργειακός επιθεωρητής, και ούτε νομίζω έχει ενεργειακο επιθεωρητη.

1. μπορεί να το πάρει?

2. μπορεί να το πάρει και να το δώσει σε μένα? εγω απλός ελευθερος επαγγελματιας,καμία υπαλληλικη σχέση με την εταιρεία,  ενεργειακος επιθεωρητης  χωρίς να έχω κάνει τα χαρτιά μου για κάποιο μελετητικο πτυχίο . Επρεπε να έχω?

3. Αν μπορω να το πάρω, έπρεπε να διαθέτω ασφαλιστικη ενημερότητα?

4. Ξερω ότι  Η εταιρεία θα τιμολογήσει.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1. Κανονικά όχι, αλλά οι δήμοι γενικά παίζουν περίεργα παιχνίδια (και είμαστε σε παρατεταμένη προεκλογική περίοδο)

2.3.4 Αν εξασφαλίσεις ότι θα πληρωθείς (από τον "ανάδοχο") κάνεις το ΠΕΑ σαν σε οποιονδήποτε ιδιώτη

αλλά, το τονίζω, το βασικό είναι να διασφαλίσεις την αμοιβή σου

κι επίσης, για να μην έχεις φορολογικά μπλεξίματα, κάνε ιδιωτ. συμφ/κό με τον "ανάδοχο" 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα να ρωτήσω για το ΚΟΤ2 που τρέχει υπολογίζω την αμοιβή βάση του οδηγού και περνάω κανονικά το ποσό στο σύστημα και κόβουμε και την απόδειξη. Ο πελάτης δε θα πρέπει να πάει να κάνει κατάθεση ακόμη και την αμοιβή στην τράπεζα γιατί αν θυμάμαι καλά κάτι τέτοιο είχα ακούσει σε μιά ημερίδα. Οπότε εκδίδουμε και εντολή πληρωμής ή απλά τον στέλνουμε στην τράπεζα με το ποσό και τον αριθμό του όψεως που έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Στο σύστημα αμοιβων του τεε,

Στην καρτέλα Κύριες εργασίες, στην επεξεργασία εργασιών, στο κουτάκι μονάδες τι τιμή βάζουμε?

Στην καρτέλα Χώροι:

Επιφάνεια ακάλυπτου->0?

Προυπολογισμός έργου ->0?

 

Ευχαριστώ

 

τα τμ. (το βρήκα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, έχω αναλάβει την έκδοση ενός ΠΕΑ σε μια εταιρία και θα εκδοθεί τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών. Η αμοιβή είναι κοντά στα 1000 ευρώ. Θα χρειαστεί να γίνει παρακράτηση 20% στην άξια του τιμολογίου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για υπηρεσίες προς εταιρίες απαιτείται να κοπεί τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών και αν το καθαρό ποσό είναι 300 ευρώ και άνω, πρέπει υποχρεωτικά να γίνει και παρακράτηση 20% στην αξία του τιμολογίου.

Φυσικά μπορεί να γίνει παρακράτηση 20% και για τιμολόγια που η καθαρή αξία τους είναι κάτω από 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Προκαταβλητέος φόρος θα καταβληθεί όταν απαιτείται από το νόμο[1]. Σε κάθε άλλη περίπτωση υπάρχει παρακρατούμενος φόρος 20% [2](για παροχή υπηρεσίας σε επιχείρηση).

Δεν αποτελεί ζήτημα διακριτικής ευχέρειας η επιλογή ανάμεσα στους δύο αυτούς φόρους. Όπου όμως προκύπτει ταυτόχρονη υποχρέωση (όπως εδώ έκδοση ΠΕΑ σε εταιρεία) για προκαταβλητέο φόρο και παρακράτηση, τότε πληρώνεται μόνο ο προκαταβλητέος φόρος. 
Προσωπικά θεωρώ ότι θα πρέπει να καταβληθεί προκαταβλητέος φόρος διότι αφορά σε εργασίες που ελέγχονται επικυρώνονται ή κατατίθενται από/σε δημόσια αρχή.

edit:

[1] Χωρίς όριο

[2] Οριο 300 ευρώ όταν ο παρέχων την υπηρεσία Φ.Π. που ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα και ο λήπτης το ίδιο

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.