Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

η εταιρια το δεχεται.....ηδη τοχει κανει συναδελφος με δηλωσεις 4014 στην ιδια..........και εγω το κανω συστηματικα με επιχειρησεις προτιμω να κοβω μεσα απο συστημα ΤΕΕ και νχαω 10% παρακρατηση αντι 20% και ουτε να τηλ συνεχεια ποτε θαρθει το χαρτι

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τώρα που δεν λειτουργεί το σύστημα του ΤΕΕ πως θα γίνει η διαδικασία?

Επειδή έχω μπερδευτεί πρέπει να πληρώσουμε ΦΕΜ, καρατήσεις υπέρ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ? και εαν ναΙ πως γίνεται τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Περί ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ έχουν ειπωθεί πολλές απόψεις. Προσωπικά, πλέον δεν πληρώνω. Τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ, όταν ανοίξει το σύστημα μαζί με την αμοιβή.

Άλλωστε απεργούμε. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην καταθέσεις ΤΕΕ άμα ανοίξει το σύστημα....Πάει το πουλάκι πέταξε.....Τι θα σου πουν? Οτι για το τάδε ΠΕΑ θέλουμε και κρατήσεις??

Αφού ΠΕΑ βγαίνει και χωρίς Α/Α...Οπως παλιά που προσωπικά δεν πλήρωνα ποτέ ΤΕΕ (φυσικά ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ ούτε για αστείο). Ετσι και τώρα....

Εχω 2-3 και όσο δείτε κρατήσεις, άλλο τόσο θα δει το ΤΕΕ. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Κρατησεις ΤΕΕ πληρωνα και πληρωνω μονο και μονο επειδη αναγραφεται και στις ΤΟΤΕΕ οτι απαιτειται καταθεση στην ΕΤΕ...

Για ολα τα αλλα εχω εκφρασει πολλακις την αποψη μου...

Ουτε €

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην καταθέσεις ΤΕΕ άμα ανοίξει το σύστημα....Πάει το πουλάκι πέταξε.....Τι θα σου πουν? Οτι για το τάδε ΠΕΑ θέλουμε και κρατήσεις??

Αφού ΠΕΑ βγαίνει και χωρίς Α/Α...Οπως παλιά που προσωπικά δεν πλήρωνα ποτέ ΤΕΕ (φυσικά ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ ούτε για αστείο). Ετσι και τώρα....

Εχω 2-3 και όσο δείτε κρατήσεις, άλλο τόσο θα δει το ΤΕΕ. :smile:

 

Αν κάνεις όμως κατάθεση στην τράπεζα, αυτοί θέλουν οπωσδήποτε και ΤΕΕ (είχα ξεχάσει να το γράψω μια φορά στο καταθετήριο και δεν το πήρε, μου ζήτησε το ΤΕΕ).

Αρα, μόνο αν ΔΕΝ κάνεις κατάθεση στην τράπεζα γλυτώνεις το ΤΕΕ.

 

Και στην τελική, γιατί να κάνεις κατάθεση στην τράπεζα, αφού οι αμοιβές πια είναι "ελεύθερες" και οι κρατήσεις για το ΤΕΕ υποτίθεται καταργούνται και το ΠΕΑ δεν απαιτεί Α/Α έργου?

Link to comment
Share on other sites

γιατί πρέπει να γίνει κατάθεση στην τράπεζα αφού δεν έχεις κόψεις εντολή πληρωμής?

από την στιγμή που κόβεις απυ ή αποφασίζεις να μην περάσεις καθόλου από το σύστημα αμοιβών και άρα τελείωσες χωρίς καθόλου τράπεζαή όταν ανοίξει το σύστημα εκδίδεις εντολή πληρωμης και πάς τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Τι κατάθεση στην τράπεζα?? Πάω στην Πειραιώς και τα βάζω.....ή τα τρώω.....ή τα έχω στο συρτάρι.... Πέταξε το πουλάκι....Μπάιιιιιιιι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.