Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Καλα, για αυτα, ναι οκ

Οταν ξανανοιξει το συστημα και απαιτειται Α/Α εργου τοτε ξανα καταθεσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν έχει ψηφιστεί κάτι ειδικά για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις. Ισχύει ό,τι και για τις υπόλοιπες εργασίες μηχανικού. Κοινώς ισχύει ο Ν. 3919/2011, άρθρο 7.

Η διαβούλευση που λες, έχει λήξει από τις 14 Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρακτικα αυτο τι σημαινει?

Οτι καταργουνται οι εισφορες βασει νομιμων αλλα ισχυουν βασει συμβατικων?

Δεν καταργηθηκε το 2% υπερ ΤΕΕ?

post-47080-0-42456900-1352482591_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες, δηλαδή κρατήσεις επί των συμβατικών, αλλά κρατήσεις μόνο για ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ. Αυτό καταλαβαίνω. Αλλά φίλε, εγώ έχω το νομοσχέδιο των 216 σελίδων και όχι των 800+ που ψηφίστηκε. Οπότε δεν ξέρω τι παίζει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εριξα μια πεταχτη ματια στις 236 σελιδες του σχεδιου νομου αλλα δεν ειδα κατι ιδιαιτερο.

 

Αποριας αξιο θα ειναι οταν θα ανοιξουν τα συστηματα αμοιβων και αυθαιρετων, αν θα ζητειται Α/Α εργου σε Buildingcert και αυθαιρετα και αν θα απαιτειται καταθεση σε τραπεζα...

 

Αληθεια, για τα ΠΕΑ που βγαλατε 5 βδομαδες τωρα, θα κανετε καταθεση στην τραπεζα οταν ανοιξει το συστημα η μπα?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί τις εισφορές πέραν του ΤΕΕ, ας πούμε ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ,

οι οποίες βέβαια κατά την γνώμη μου δεν απαιτούνται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να βρει το σημειο που γινεται αναφορα για καταργηση του 2% υπερ ΤΕΕ?

Γιατι αν θυμαμαι καλα, δε λεει για καταργηση της εισφορας αυτης αλλα καταργηση εισπραξη τους υπερ ΤΕΕ

Λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Η.6. "Συμπλήρωση διατάξεων ν. 1906/1990, ν3614/2007 και 4070/2012

.............

4. Οι εισφορές που από την ισχύουσα νομοθεσία υπολογίζονταν σε ποσοστό δύο τοις εκατό (2%) επί της συνομολογούμενης ή της νομίμου αμοιβής των μηχανικών δεν εισπράττονται εφεξής υπέρ του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας (Τ.Ε.Ε.). Επίσης, ποσοστό δύο επί τοις χιλίοις (2‰) εκ των καταβαλλομένων ποσών στους αναδόχους για την εκτέλεση δημοσίων έργων, όπως προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία παύει να αποτελεί πόρο του Τ.Ε.Ε.. Κάθε άλλη αντίθετη γενική ή ειδική διάταξη παύει να ισχύει".

Link to comment
Share on other sites

Αρα δε σε λεει οτι δεν πληρωνεις την εισφορα αυτη αλλα οτι δεν εισπραττεται απο το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.