Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Δεν είχα παρακολουθήσει το θέμα νωρίτερα και τώρα την πάτησα !

Ξενύχτησα να τελειώσω το ΠΕΑ για να το παραδώσω αύριο το πρωί και τελικά είδα ότι θέλει Α/Α έργου!

 

Για ποιο λόγο ? με το φεκ222Α-Νοέμβρ.2012 δεν καταργήθηκε η νόμιμη αμοιβή και η αμοιβή αποτελεί ελεύθερη συμφωνία μεταξύ μηχαν.-ιδιοκτήτη ?

εγώ μέχρι τώρα έβγαζα νόμιμη - έκανα συμφωνητικό - έπαιρνα τη συμφωνηθείσα - πλήρωνα φεμ συμφων. - πλήρωνα τεε 2% & τσμεδε 3% επί νόμιμης ..... μη σχολιάσετε παρακαλώ :sad:

Στο μεταξύ για τα τελευταία 3-4 που έχω υποβάλλει - δεν έχω κάνει συμφωνητικά - όχι έγγραφα δηλαδή.... που να τους βρίσκεις τώρα.

 

μετά το "μνημόνιο" γιατί απαιτείται συμφωνητικό για κάτι που δεν έχει νόμιμη αμοιβή ?

Δηλαδή όσες φορές ήρθε κάποιος στο γραφείο για να του κάνετε σχέδια π.χ. για συμβόλαια ή για διακόσμηση του χώρου του ή για να του διεκπεραιώσετε μία υπόθεση στην πολεοδομία ... του είχατε κάνει ποτέ συμφωνητικά ? εγώ όχι - ποτέ. Του έλεγα ένα ποσό, συμφωνούσε, έκανα τη δουλειά και του έδινα την απόδειξή του - τέλος - ούτε φεμ, ούτε τεε, ούτε τσμεδε σε τέτοιες δουλειές.

Χωρίς να υπάρχει νόμιμη, γιατί συμφωνητικό ? με τα συμφωνητικά από τα ΠΕΑ θα πατάξουν τη φοροδιαφυγή ? μη χ€##...

 

 

Εκείνο που με "διαολίζει" περισσότερο, είναι ότι στην Ελλάδα, ακόμα και ηλεκτρονικά να γίνονται οι δουλειές, πάλι αργούν σαν να τις κάνεις "στο χέρι" και χειρότερα. Έχω ακούσει στο φόρουμ ότι κάποιοι έχουν 3ψήφιο αριθμό ΠΕΑ.... ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει 100 - θα πρέπει να σκανάρει 100 συμφωνητικά (αφού πρώτα τα έχει συμπληρώσει, τα εκτυπώσει εις τριπλούν, τα πάει και τα φέρνει τέλος πάντων), να υποβάλει σε 100 διαφορετικά έργα το συμφωνητικό, να σκανάρει τεε ή τσμεδε ή ότι άλλο έχει πληρώσει .... Ε Λ Ε Ο Σ ! πια..... μας έπρηξαν ! ας αποφασίσουν τι θέλουν. Ας μην καταργούσαν τις ελάχιστες αφού δεν τους αρέσει .... αλλά αφού τις κατάργησαν δεν θα μας τρελάνουν με τη χαρτούρα !

 

sorry, που φόρτωσα, αλλά έπρεπε κάπου να τα πω γιατί θα σκάσω όλο το βράδι

Edited by giatrasof
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδιωτικα συμφωνητικα δεν τα κανεις για δουλειες που εχουν νομιμη αμοιβη αλλα για καθε δουλεια για την οποια κοβεις ΑΠΥ

Ετσι επιβαλει ο Ν.3919, απο κει και υστερα ειναι στη διακριτικη σου ευχερεια να κανεις οτι καταλαβαινεις...

Να μην τονισουμε και παλι οτι δεν απαιτουνται εισφορες υπερ ΤΣΜΕΔΕ για ΠΕΑ, ενω το ΦΕΜ ειναι κατι διφορουμενο....

 

Οσον αφορα τα πεοσυμφωνητικα, ακου φασαρια...

2σελιδο μπρος πισω καθε συμφωνητικο. Παιρνω μια 50αδα, τη βαζω στον αυτοματο τροφοδοτη του πολυμηχανηματος μου και σκαναρει σε 1 pdf 50 μπροστινες σελιδες πεοσυμφωνητικων

Επειτα τα γυρναω απο την αναποδη και βγαζω αλλο ενα pdf με 50 οπισθιες σελιδες πεοσυμφωνητικων

Συμπτυχω τα 2 pdf σε 1 και οριζω το pdf reader να μου κανει απο τις 100 αυτες σελιδες του 1 pdf 50 ξεχωριστα pdf με την εμπροσθια και οπισθια σελιδα καθε συμφωνητικου

πχ σελιδες 1,100, 2,99, 3,98, 4,96 και παει λεγοντας....

Παρολα αυτα, παραμενει μεγαλη φασαρια, ειδικα οταν ο αριθμος αυτος (50) ειναι ενα μικρο μερος των συμφωνητικων που πρεπει να σκαναριστουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω κάνει καμιά ντουζίνα ΠΕΑ μέχρι στιγμής, ενώ έβαζα Α/Α έργου και έχω πληρώσει και κάτι ψιλά από εισφορές (στα πρώτα) συμφωνητικό δεν είχα ανεβάσει ποτέ...

Πλέον βάζω μόνο έναν Α/Α και το αφήνω στη μοίρα του, λέτε να πάμε μέσα όλοι μαζί ? :( :(

 

ή να αρχίσω να πηγαίνω πίσω στους πελάτες και να ζητάω υπογραφές ? πωωωωωωωωωω

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να με κυνηγήσουν γι'αυτό, ας το κάνουν.....Συμφωνητικά για ΠΕΑ δεν κάνω...Που να τους βρώ τώρα??? Ο ένας επαρχία, ο άλλος έξω....άσε δεν κάνω. Και ούτε το βλέπω να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα αμοιβών την καρτέλα Ομάδα Έργου---> Ανάλυση Αμοιβών την δίνει ως επιλογή? Νόμιμη αμοιβή βγάζει? Γενικά αναφέρεται κάποιο ποσό κατά την διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτή η διαδικασία δεν αποσκοπεί κάπου συγκεκριμένα, που προσωπικά αδυνατώ να αντιληφθώ, εκθέτει ανεπανόρθωτα το ΤΕΕ στα μέλη του.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που πρέπει να υποστούμε μια επώδυνη γραφειοκρατική διαδικασία, για αμοιβές που ούτε κατά διάνοια συντηρούν ένα επαγγελματία και για κρατήσεις που δε γίνονται γιατί καταργήθηκαν. Στο τέλος καταλήγεις στο ''δε πα να...'' που είπε και ο Πάνος. ''Παίζουν με τον πόνο μας;''.

Το να έχει σχέση με την υποχρέωση του ΤΕΕ να ενημερώσει το ΥΠΟΙΚ για τις αμοιβές μας, δεν το νομίζω γιατί θα μπορούσε η όλη διαδικασία να είναι πάρα πολύ πιο απλή. Ασε που το ΥΠΟΙΚ δεν πιστεύω ότι θα είναι ποτέ έτοιμο να δεχθεί τα δεδομένα του ΤΕΕ. Και να ναι, τι συμπέρασμα θα βγει; Της τρελής θα γίνει.

 

Αν το ΤΕΕ έχει κάποιο λόγο να θεωρεί ότι η διαδικασία υποβολής αμοιβών έχει κάποιο νόημα, καλό είναι είναι να μας το πει όσο γίνεται γρηγορότερα.

Αλλιώς θα απαξιώνεται καθημερινά στα μάτια των μελών του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε συζήτηση με πολύ εμπειρότερους μηχανικούς από μένα, ουδής μπορούσε να εξηγήσει γιατί το κάνει αυτό το ΤΕΕ...Περισσότερο σαν εκφοβισμό (γιατί άραγε) και καψώνι μοιάζει.. Ούτε φυσικά υπάρχει ενδεχώμενο διασταύρωσης στοιχείων με ΥΠΟΙΚ κτλ...ειδικά για αμοιβές ΠΕΑ.. Κανείς τους δεν εφαρμόζει αυτή την αηδία όπως λένε και συμφωνώ.

Προσωπικά ουδέποτε έκανα συμφωνητικά για ΠΕΑ, ούτε τώρα υπάρχει περίπτωση να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως, καλου-κακου, σκαναρισα ολα τα συμφωνητικα που εχω κανει για ΠΕΑ που περασαν απο συστημα αμοιβων ΤΕΕ (ειναι και καμια 40αρια ακομα απο τοτε που παρακαμφθηκε και δεν εβγαλα Α/Α) και θα τα ανεβασω να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

Μου πονεσαν τα ματια με το σκαναρισμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.