Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

β) "Ανεβάζεις το συμφωνητικό με υπογραφές οπωσδήποτε αν η πραγματική αμοιβή διαφέρει από την νόμιμη. Αν δεν διαφέρει η πραγματική από την νόμιμη, τότε είναι προαιρετικό να το ανεβάσεις αλλά καλό είναι να τ' ανεβάζεις όλα"

Όταν λέει νόμιμη, εννοεί αυτή τη νόμιμη ελάχιστη που καταργήθηκε;;;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί πέρασα από το Τ.Ε.Ε. Θεσσαλονίκης και με την ευκαιρία πήγα στον υπεύθυνο και ρώτησα τι ισχύει (πλέον) με τα Π.Ε.Α.

Οι απαντήσεις που έλαβα ήταν:

 

 

γ) "Πληρώνεις κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ". Στις αντιρρήσεις που προέβαλα απάντησε:

"Το Π.Ε.Α. θεωρείται μελέτη και από την πρώτη μέρα που άρχισε η έκδοση τους, ήταν υποχρεωτική και η πληρωμή παρακράτησης υπέρ ΤΣΜΕΔΕ (3,072%). Εν τω μεταξύ καταργήθηκε η παρακράτηση (προς το παρόν) υπέρ του Τ.Ε.Ε. αλλά δεν καταργήθηκε η παρακράτηση υπέρ ΤΣΜΕΔΕ. Άρα αυτή συνεχίζει να αποδίδεται κανονικά" :confused:

 

 

και σε ποιά τιμή εννοούσαν στην νομιμη ή την συμφωνηθήσα?

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα σε έκαναν συνάδελφε. Για ΠΕΑ εισφορές επί της συμβατικής και με τον νόμο.....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς έχω σταματήσει να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ για ΠΕΑ εδώ και δύο μήνες και δεν θα ξαναπληρώσω, γιατί απ' ότι κατάλαβα ήμουν ο μόνος...άντε και κάνα δυό άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω, είμαι ο μ@λ@κ@ς της παρέας :sad: , αλλά αυτός που με έπεισε να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ για ΠΕΑ δεν ήταν η γνώμη του ΤΕΕ αλλά ο λογιστής που είναι και σύμβουλος του ΤΕΕ και ο οποίος ήταν και είναι ακόμη απόλυτος σ' αυτό.. παρ' όλα αυτά είπα να γίνω κι εγώ οπαδός του ...Ντάριο Φο!

Edited by emnikol
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.