Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Αν δεν κάνεις συμφωνητικό υπάρχει περίπτωση να σε βρούν και πως??? Τι κυρώσεις έχεις? Για ΠΕΑ μιλάω...

Link to comment
Share on other sites

Κυρώσεις δεν θυμάμαι αν αναφέρει κάτι συγκεκριμένα ή αν είναι σε αυτές που πάνε με τον σορό (έχουν μια συγκεκριμένη έκφραση οι φοροτεχνικοί) αλλά ίσως μπορεί να βρεθεί από την κατάσταση που θα στείλει το ΤΕΕ στην ΓΓΠΣ σύμφωνα με τα έργα που έχεις ανεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Και αν το έργο είναι σε ενδιάμεση...έτσι για να βγει το Α/Α και βλέπουμε, τι λίστα θα παραδώσει το ΤΕΕ?? (λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ έχει εκδοθεί; Αν έχει εκδοθεί τότε μήπως ότι γράφει η συμφωνηθείσα στο ΠΕΑ. Ή μήπως στείλει όταν θα πάει σε τελική; Απορίες γενικώς για σκέψη εκφράζουμε....

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ μπορεί να εκδοθεί έχοντας το Α/Α από ενδιάμεση, με αιτιολογία ότι ο ιδιοκτήτης βρίσκεται εκτός για τις υπογραφές....Παραδώθηκε στον νομικό του εκπρόσωπο γιατί το θέμα ήταν επείγον... Οταν με το καλό γυρίσει (τρέχα γύρευε..) θα γίνει τελική υποβολή...Σκέψη λέω

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογικό όταν εκδώσεις το ΠΕΑ να έχεις συμφωνήσει το ποσό με τον ιδιοκτήτη; Ποιες υπογραφές λες; Του συμφωνητικού; Αν ένα έργο είναι σε τελική, σου επιτρέπει να βάλεις το συμφωνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Τη συμφωνηθήσα αμοιβή τη βάζεις. Στο buildingcert....Κανονικά σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη..Αυτό που λείπει είναι το αντίστοιχο συμφωνητικό που (λέμε τώρα..) θα κατατεθεί αργότερα.. O ιδιοκτήτης είναι εξωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω πως λειτουργώ εγώ και για αυτό έγραψα τα παραπάνω.

Συμφωνώ με τον πελάτη την αμοιβή. Κάνω το έργο, δηλώνω συμφωνηθείσα σε αυτό σε προσωρινή, αντιγράφω στο buildingcert τον Α/Α και την συμφωνηθείσα, εκδίδω το ΠΕΑ, γυρνάω στο ΤΕΕ/ΑΜΟΙΒΕΣ κλείνω το έργο (τελική υπαγωγή) και κάποια στιγμή θα βάλω και το συμφωνητικό.

Αν δεν το κλείσω τότε η συμφωνηθείσα που έχω στο buildingcert είναι αυτή που θα βάλω στο συμφωνητικό και αυτή που θα γράψω στην κατάσταση προς την ΓΓΠΣ.

 

Αν δεν την γράψω, τότε μπορεί να μην με βρουν ποτέ. Εκτός αν είμαι γκαντέμης και με κάνει έλεγχο (η εφορία) και το ψάξει, υπό την προϋπόθεση πως έχει πρόστιμο..... και αξίζει τον κόπο να το ψάξουν....

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το κάνω και εγώ με τη διαφορά, ότι αφήνω το ΤΕΕ σε ενδιάμεση και περιμένω για τελική όταν έρθει ο ιδιοκτήτης και υποφράψει το συμφωνητικό να το ανεβάσω... Εχω περίπτωση που ο άνθρωπος είναι Αυστραλία με 5 ακίνητα...Τι να κάνω δηλαδή να μην εκδόσω ΠΕΑ? Το αφήνω έτσι και αν με πιάσουν...με πιάσανε.

Γενικά σαχαμάρα το όλο θέμα...να δούμε που θα το πάνε στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα θέλει πάλι αριθμό ΤΕΕ???

Γιατί?

Και να το δηλώσουμε στο ΤΕΕ τι πρέπει να κάνουμε?

Κατάθεση?

Έχει εισφορές υπέρ ΤΕΕ?????

Edited by GregDel
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.