Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Οχι, δεν καταθετεις πλεον στην ΕΤΕ τιποτα...

Ολο το σκηνικο της καταθεσης γινοταν για να παρει το ΤΕΕ την προμηθεια του...

Τωρα απλως με τον κωδικο πληρωμης και το ιδιωτικο σου συμφωνητικο πηγαινεις στο ΤΕΕ και καταθετεις εκει το ποσοστο τους και τελος!

Thats all

Link to comment
Share on other sites

............................

Τωρα απλως με τον κωδικο πληρωμης και το ιδιωτικο σου συμφωνητικο πηγαινεις στο ΤΕΕ και καταθετεις εκει το ποσοστο τους και τελος!

......

 

Όλα αυτά στην ....πάνω Ελλάδα (Θεσ/νίκη),

γιατί εδώ στην κάτω (Αθήνα) το ΤΕΕ σσσσσσσσσσ.....

κοιμάται μην το ξυπνήσετε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα Ινζαγκι, απλά ο συνάδελφος μετά το δικό σου ποστ, κατά κάποιο τρόπο υπενίσσεται διαφορετική διαδικασία στην Αθήνα σε σχέση με αυτή που περιέγραψες στην πόλη σου....Εκτός αν εννοεί κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε, σε μια επισκεψη μου στο ΤΕΕ προ αρκετων ημερων για το θεμα δηλωναν αγνοια αλλα, οπως με ειπανε, για να ζητειται Α/Α Εργου και συμφωνηθεισα αμοιβη, προφανως και θα επιτρεπεται χαμηλοτερη της νομιμου....

Μετα ηρθε η ανακοινωση που ποσταρισα και νομιζω αποσαφηνισε καπως τα θεματα...

Εγω τουλαχιστον ετσι σκοπευω να κινηθω

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι δεν έχει αλλάξει κάτι με τις κρατησεις του ΤΣΜΕΔΕ, έτσι; ΦΕΜ; Πληρώνονται κανονικά;

 

Edit:

Σορρυ, δεν ειδα οτι υπήρχε και 1η σελίδα στη συζητηση. Το θέμα συζητήθηκε απο ότι βλέπω και προσωπικά ΔΕΝ θα πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ. Enough is enough, ας ξεκαθαρίσουν τη νομοθεσία και μετά - αν έχουμε - θα τους πληρώνουμε.-

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Σωστος, προσωπικα ουτε ΦΕΜ ουτε ΤΣΜΕΔΕ εχω δωσει για κανενα ΠΕΑ μου...

Μονο ΤΕΕ πληρωνω κανονικα και τιποτα αλλο...

ΑΠΥ+ΦΠΑ εννοειται, πλεον και ιδιωτικο συμφωνητικο

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω γιατι έχω καιρό να εκδώσω πεα

1. ισχύουν αυτα πού εκανα δηλαδη μπορούσα να ολοκληρώσω το ΠΕΑ να το τυπώσω , μετα να μπώ στο συστημα αμοιβών να εκτυπώσω την εντολή πληρωμης , να πάω ΕΤΕ και μετα να κόψω ΑΠΥ και αν θέλω ΦΕΜ;

2. Aν διατηρώ την ελάχιστη που βγαζει το σύστημα αμοιβών πρέπει να κάνω και ιδιωτικό συμφωνητικό ;

3. πότε μετά θα χρησιμοποιησω κάπου αυτο το συμφωνητικό π.χ ΔΟΥ ή ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Παρότι κι γω έχω καιρό να εκδώσω ΠΕΑ (όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι όπως υποψιάζομαι), νομίζω ότι ξέρω την απάντηση:

 

1. Το σύστημα ζητάει Α/Α και συμφωνημένη τιμή. Αρα μπορείς να βάλεις τα στοιχεία στο σύστημα αμοιβών, να πάρεις το Α/Α, να εκτυπώσεις το ΠΕΑ, να βγάλεις μετά την εντολή πληρωμής κλπ

2. Οχι, γιατί σε καλύπτει η νόμιμη αμοιβή

3. Μόνο αν συμφωνήσεις μικρότερη αμοιβή θα κάνεις ιδ. συμφ. το οποίο θα καταθέσεις με την λίστα στη ΔΟΥ τον Φεβρουάριο του επόμενου έτους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.