Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Σήμερα έδωσα ΠΕΑ κόβοντας ΑΠΥ (150+ΦΠΑ για 68τμ), έχοντας συμπληρώσει πριν Α/Α και συνφωνηθήσα αμοιβή (150) στο buildingcert (άλλωστε χωρίς αυτά δεν γίνεται οριστική υποβολή). Στη συνέχεια θα κάνω κατάθεση για το ΤΕΕ (η όλη ιστορία για 3 ευρώ). ΤΣΜΕΔΕ, ΦΕΜ δεν ασχολούμαι.....

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα Α/Α αυτό που βγαίνει μετά την υποβολή (φαίνεται στο τελικό pdf). Εχει κάποιο νόημα ότι και καλά έκανες την διαδικασία. Αλλιώς όριζες ένα έργο κάθε φορά σαν παράδειγμα, έπερνες τον αρχικό Α/Α (μην σε μπερδεύει) και τελείωνες.....

 

Ερώτηση.....

Σε ΠΕΑ φίλου δεν θα του πάρω λεφτά, στην συμφωνηθήσα αμοιβή τι βάζω? 150 για το και καλά? (Διαμέρισμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, στις Ενεργειακές Επιθεωρήσεις μπορώ να κάνω Συμφωνητικό (θα το υποβάλω στο ΤΕΕ) με τον Ιδιοκτήτη και να δηλώσω χαμηλότερη τιμή από την ελάχιστη νόμιμη;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά για να καταλάβω. Ποιος από την εφορία θα ελέγξει την κατά νόμο "νόμιμη" άμοιβη σε σχέση με αυτά που παίρνετε?? Θα χτυπάει στον κομπιουτεράκι τα τ.μ. επί τόσα ευρώ τα τ.μ. Μην ψαρώνετε!!! Και που θα ξέρει πόσα τ.μ. είναι?? Θα σου λέει εκτύπωσε μου τα ΠΕΑ...??? Ααααα και κάτι άλλο. Σύμφωνα με τον νόμο του Ιουνίου περί απελευθέρωση αμοιβών ΘΑ..... καθοριστούν οι νόμιμες. Αυτή την στιγμή ΔΕΝ υπάρχουν νόμιμες!!! Υφίσταται μόνο η ελάχιστη...Τα συμπεράσματα δικά σας. Εγώ μέχρι στιγμή πάντως δεν κάνω συμφωνητικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, στις Ενεργειακές Επιθεωρήσεις μπορώ να κάνω Συμφωνητικό (θα το υποβάλω στο ΤΕΕ) με τον Ιδιοκτήτη και να δηλώσω χαμηλότερη τιμή από την ελάχιστη νόμιμη;

Το εχω κανει κανονικα....

Ακομα δεν κατεθεσα τα συμφωνητικα βεβαια αλλα οταν τα καταθεσω θα πληρωσω τις κρατησεις στο ταμειο του ΤΕΕ-ΤΚΜ για τη νομιμη...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν κάνω συμφωνητικά. Στις περιπτώσεις που συμβατική<νόμιμης, πήγα πλήρωσα στο ταμείο του ΤΕΕ της κρατήσεις ΤΕΕ, στην Εθνική έδωσα το ΤΣΜΕΔΕ και εφορία κανονικά το ΦΕΜ. Το θέμα μου είναι ότι στη εφορία άρχισαν να μου λεν για συμφωνητικά κτλ. και είμαι λίγο confused.

 

Μη χρησιμοποιείτε μεγάλη γραμματοσειρά σε ολόκληρο το κείμενο.

miltos

Edited by miltos
Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.