Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

ΦΕΜ  πληρώνω για να μην μου έρθει ο φόρος  όλα μαζί και πάθω πλάκα

καλύτερα τα 10 και 20 ευρώ προκαταβολή φόρου....

 

 

ειδικά την πρώτη χρονία με τις νέες φορολογίες εκεί που είχα μάθει να έχω επιστροφή αρκετά ποσά

μου ζήτησαν και πλήρωσα και έπαθα πλάκα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να ρωτήσω κάτι έχουν ζητήσει σε κάποιον να κάνει ένα προσάρτημα για ενεργειακό πιστοποιητικό, για τράπεζα που να αναφέρει ότι τα στοιχεία του ιδιοκτήτη άλλαξαν, ο οποίος έχει ενταχθεί στο εξοικονομώ κατ'οίκον? Έχει ζητήσει αμοιβή για αυτό? Ευχαριστώ 

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται...Αν είχα κάνει εγώ την επιθεώρηση δεν θα έπαιρνα επιπλέον χρήματα, αν την είχε κάνει άλλος, τότε μάλλον δεν θα δεχόμουν το ΠΕΑ και θα ζητούσα να ξανακάνω επιθεώρηση. Έτσι και αλλιώς τα χρήματα θα τα πάρει πίσω ο ωφελούμενος. Ή στην τελική θα τους ζητούσα να βρουν τον αρχικό επιθεωρητή για να κάνει αυτός προσάρτημα.

 

Άπορία: Πώς είναι δυνατόν να άλλαξε ο ιδικοτήτης ενώ έχουμε ήδη ένταξη του ακινήτου στο πρόγραμμα;...Χρησιμοποιείς παρατατικό (''έχει ενταχθεί στο εξοικονομώ κατ'οίκον''). Ο ωφελούμενος πρέπει να διατηρήσει το έργο για 5 χρόνια. Οπότε όλα τα ΠΕΑ στα πλαίσια του προγράμματος λογικά μνημονεύουν τον ίδιο ιδιοκτήτη.

Ο ιδιοκτήτης/ωφελούμενος...αποδήμησε εις τόπο χλοερό; 

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ιδιοκτήτης πάει σε τόπο "χλοερό", πάει μαζί του και το πρόγραμμα (ακυρώνεται). (μούχει τύχει). :mrgreen:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα ακυρώνεται, αλλά τι γίνεται μ' εκείνο το "Ο ωφελούμενος πρέπει να διατηρήσει το έργο για 5 χρόνια", σε περίπτωση που έχουν ήδη ολοκληρωθεί οι επεμβάσεις, έχει γίνει και πλήρης εκταμίευση, αλλά μετά από τα παραπάνω και πριν την λήξη της πενταετίας ο ...ωφελημένος ταξιδέψει one way ticket; Θα πρέπει οι κληρονόμοι ή αγοραστές ή αυτός που αποκτά την πλήρη κυριότητα (σε περίπτωση συγκυριότητας) να επιστρέψουν το ποσό της επιδότησης;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να είναι τόσο χάλια τα πράγματα. 

Εάν έχουν πραγματοποιηθεί οι επεμβάσεις και παράλληλα εάν το 30% πχ της συμμετοχής ωφελούμενου έχει πληρωθεί ως προκαταβολή για να ξεκινήσουν τα συνεργεία, τότε γιατί να απενταχθεί το έργο...

 

Τώρα που το σκέφτομαι, έχω μια περίπτωση υπερήλικα που αναμένουμε ένταξη από το Νοέμβριο...να χάσω τον ύπνο μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

για την έκδοση Π.Ε.Α. σε χώρο με πολλούς συνδικαιούχους με διάφορα ποσοστά ψιλής κυριότητος, επικαρπίας, πλήρους κυριότητος όπου κάποιοι έχουν και πλήρη κυριότητα και ψιλή κυριότητα και κάποιοι έχουν και πλήρη κυριότητα και επικαρπία, κάποιοι μόνο πλήρη κυριότητα και όλοι σε διάφορα ποσοστά, στην Καρτέλα "Ιδιοκτήτες-Εργοδότες" ποιούς δηλώνουμε και ποιά ποσοστά (πλήρους κυριότητος, ψιλής κυριότητος, επικαρπίας) ;

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.