Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα, μετά την οριστική υποβολή ενος ΠΕΑ διαπίστωσα οτο εχω καταχωρήσει λάθος την αμοιβή. Πρέπει να ανακληθεί το ΠΕΑ και να διορθωθεί η δεν παίζει κάποιο ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω μετά την κατάργηση των νόμιμων αμοιβών για τα πεα υπάρχει λόγος να κάνουμε κάποιο συμφωνητικό με τον πελάτη; Πόσο μάλλον να το ανεβάζουμε στο taxis; 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι μια απορία: Είμαι μισθωτός και για τα ΠΕΑ που εκδίδω περνάω μια αμοιβή στο σύστημα (η οποία όμως δεν πάει σε εμένα). Αυτό δε με επηρεάζει φορολογικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 20/12/2011 at 12:55 ΜΜ, mem_fretz said:

@inzaghi: ευχαριστώ θα ρωτήσω και εγώ τον λογιστή έτσι από περιέργεια

 

@pavlos33:

 

Παύλο συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα.. Η διαδικασία δεν είναι: 1) Εισαγωγή στο σύστημα αμοιβών του xml για το ΠΕΑ και υπολογισμός αμοιβής 2) Εκτύπωση εντολής πληρωμής 3) Πληρωμή γραμματείου είσπραξης στην ΕΤΕ μαζί με την εντολή πληρωμής. Πως γίνεται να μην καταθέσω εντολή πληρωμής στην ΕΤΕ και να πληρωθώ? Έχει αλλάξει κάτι σχετικά με τις αμοιβες και δεν το γνωρίζω?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα,

Γνωρίζετε εάν είναι απαραίτητη η σύνταξη συμφωνητικού για ενεργειακή επιθεώρηση;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα συνάδελφοι,

Από συζητήσεις με συναδέλφους καταλαβαίνω ότι υπάρχει μία σύγχυση σχετικά με το ΦΕΜ.

Ποια είναι η άποψη σας σχετικά με το ΠΕΑ?

Πληρώνουμε ΦΕΜ ή όχι.

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ΦΕΜ πληρώνουμε όταν η μελέτη που εκπονούμε εγκρίνεται από δημόσια υπηρεσία,

κάτι που κατά την γνώμη μου δεν ισχύει στα ΠΕΑ.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας,

Για  ΠΕΑ που εκδίδεται σε χώρο γραφείων που εκμισθώνει  ανώνυμη εταιρεία Α (ιδιοκτήτρια του κτιρίου) στην εταιρεία Β (μισθωτής) ,  μου ζητήθηκε να τιμολογήσω στην εταιρεία Β το ΠΕΑ.

Είναι δυνατόν να γίνει αυτό , από την στιγμή που το ΠΕΑ εκδίδεται στα στοιχεία της ιδιοκτήτριας εταιρείας Α?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Όπως τα γράφεις είναι, το ΠΕΑ εκδίδεται στο όνομα του ιδιοκτήτη, οπότε είναι περίεργο πως ζητάνε να εκδοθεί το παραστατικό στο όνομα του μισθωτή.

Μήπως θα γίνει κάποια υπερκμίσθωση στο ακίνητο για αυτό στο ζητάνε έτσι; Αν και πάλι ούτε έτσι βγαίνει νόημα...

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.