Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

3 hours ago, Arche said:

απλα θα συμφωνησε καπως ο εκμισθωτης να πληρωσει το ΠΕΑ η μισθωτρια εταιρεια

Ναι ακριβώς έτσι είναι! Το συμφωνήσανε μεταξύ τους .

Ενδεχομένος ένα ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ τους θα έλυνε το πρόβλημα νομίζετε; 

Θα εκδόσω το ΠΕΑ στην εκμισθώτρια εταιρεία όπως επιβάλλεται, και θα τιμολογίσω στον μισθωτή. Με το συμφωνητικό δεν θα είμαιστε λογιστικά καλυμμένοι  όλοι;

Link to comment
Share on other sites

έχεις φτιάξει ιδιωτικό συμφωνητικό ανάθεσης ανάληψης έργου και συμβάλεται η εκμισθώτρια εταιρεία σαν "αναθέτων" ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arche said:

έχεις φτιάξει ιδιωτικό συμφωνητικό ανάθεσης ανάληψης έργου και συμβάλεται η εκμισθώτρια εταιρεία σαν "αναθέτων" ?

Όχι δεν έχω προχωρήσει σε κάποια ενέργεια ακόμη. 

Μήπως πρέπει η εκμισθώτρια να κάνει ιδιωτικό συμφωνητικό με τη μισθώτρια ως προς την υποχρέωση εξόφλησης του ΠΕΑ και ακολούθως να προχωρήσω εγώ σε ιδιωτικό συμφωνητικό ανάθεσης-ανάληψης με την μισθώτρια ;

  

Link to comment
Share on other sites

μίλησε πρώτα με την εταιρεία που σου το ανάθεσε και πες τους "οπότε συμφωνητικό ανάθεσης ανάληψης εργασίας να φτιάξω με την μισθώτρια εταιρεία". Πάρε υπεύθηνη απάντηση από κάποιον με ψηλή θέση στην εκμισθώτρια εταιρεία' Και μετά πες του να σου δώσει και το όνομα του διευθυντή και το τηλέφωνο του της μισθώτριας και "αναθέτουσας το έργο" εταιρείας. Μίλησε και με αυτούς, ένα τηλέφωνο να σιγουρευτείς και ότι θα πληρώσουν την εργασία, άλλωστε θα χρειαστεί να επισκεφτείς το ακίνητο όπότε τότε μπορείς και επιτόπου να μιλήσεις με τον ίδιο.
Πάρε τις φωτογραφίες του ακινήτου να μην ξαναπάς. Το ΠΕΑ αν μπορεί να βγει στο όνομα του μισθωτή δεν ξέρω, μήπως όπως νομίζω δήλωση για ρύθμιση αυθαιρέτων με τον Ν.4495/17 νομίζω πως το θυμάμαι καλά τώρα, μπορεί να κάνει και ο μισθωτής. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μία catchup ερώτηση.

Στα ΠΕΑ από ότι έχω καταλάβει δεν υπάρχει ελάχιστη αμοιβή (από το 2016). Όποτε στην ουσία δεν υπάρχει ανάγκη συμπλήρωσης / ανεβάσματος έγγραφου ιδιωτικού συμφωνητικού. Η συμπλήρωση του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ, δεν έχει νόημα εκτός του α/α επειδή το θέλει το (απαρχαιωμένο) σύστημα. ΦΕΜ κανονικά.

Διορθώστε με εάν κάνω λάθος....

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

ΦΕΜ κανονικά για >300€ + ΦΠΑ και άνω.

Αυτό που είναι γραμμένο για ΦΕΜ > 300€?

Το ΠΕΑ πάει μέσω e-adeies ή τακτοποίηση 4495/17 ή  κάτι αλλο?

Για ιδιώτες είναι > 500,01 € (χωρίς ΦΠΑ) και για επαγγελματίες > 300,01€ (χωρίς ΦΠΑ)...

 

Που κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

@Apollon^Το όριο των 300€ ισχύει για την παρακράτηση 20% και όχι για τον ΦΕΜ.

On 13/10/2014 at 8:43 ΜΜ, georgegaleos said:

Για όλες τις εργασίες μας που ελέγχονται επικυρώνονται ή κατατίθενται από/σε δημόσια αρχή απαιτείται ΦΕΜ από το πρώτο ευρώ. 

On 17/2/2021 at 1:54 ΜΜ, georgegaleos said:

ΠΟΛ.1067/2015

Αρθρο 69
"...Περαιτέρω, με την παρ.4 του άρθρου αυτού, σε προκαταβολή φόρου 4% ή 10% κατά περίπτωση υπόκεινται μόνο οι αμοιβές των αρχιτεκτόνων και μηχανικών επί μελετών για τις οποίες προβλέπεται θεώρηση των σχεδίων ή μελετών ή χορήγηση σχετικής άδειας από την αρμόδια Υπηρεσία.

Edited by Guthwik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Guthwik Αν και δεν το είπα εγώ, καλά το έχω καταλάβει. Το άνω των 300€ είναι για τιμολόγια (επιχειρήσεις) όπου εκεί γίνετε παρακράτηση 20% και προφανώς δεν πληρωνει ΦΕΜ ο μηχανικός αλλα το ποσό αποδίδετε από την επειχηρηση. Καταλαβαίνω όμως οτι υπάρχει και η περίπτωση όπου όταν χρειάζεται ΦΕΜ (άδεια) τότε προηγείται το ΦΕΜ.

Τελος πάντων, για μικρά ποσά, ΠΕΑ εγώ πληρώνω ΦΕΜ κανονικά. Αν κατάλαβα καλά λέτε ότι δεν χρειάζεται αφού δεν κατατίθεται σε δημόσια αρχή; Οχι ότι έχω χάσει λεφτά, αφού θα τα πληρώσεις μετά, αλλά έχει και την φασαρία του.

Επισης αυτό με το σύστημα αμοιβές του ΤΕΕ, ιδέες; Μου φαίνεται δεν έχει νόημα να συμπληρώνετε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.