Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Σε ΠΕΑ ολόκληρου κτιρίου (μονοκατοικίας) ποιά τετραγωνικά μετράναι για τον υπολογισμό της αμοιβής (πχ μέσα είναι λεβητοστάσιο, αποθήκες)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα βαζω τα τ.μ. που δηλωνω και στο προγραμμα, το εμβαδον δηλαδη που φαινεται στο ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε συγκρότημα μεζονετών οι οποίες είναι σε επαφή θέλω να βγάλω ΠΕΑ σε μία από αυτές. Ποια είναι η αμοιβή ? 1,5Ε/μ2 ή 2,0Ε/μ2 ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 ερωτήσεις σχετικά με τα διαδοκαστικά:

 

Α ) στο α/α έργου που ζητά το ΥΠΕΚΑ ΄μπαίνουν ποια από τα δυο α/α που φάινονται στο σύστημα αμοιβνών του ΤΕΕ:

Α/Α t.gif 3190948t.gif Α/Α Πρωτοκόλλου t.gif 1873860 Τύπος έργου t.gif Κτιριακά

 

υποθέτω το πρώτο? συγνώμη για τη χαζή ερώτηση.

 

B) στο σύστημα ανοιβών του ΤΕΕ εκτυπώνοντας την αναφορά του ΤΕΕ μου γράφει ενδιάμεση αναφορά υπολογισμού? πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

επίσης στις συμφωνηθείσες αμοιβές στην εκτύπωση μου βγάζει 0. αυτό πως παιρνιέται στο σύστημα του ΤΕΕ?

αν η συμφωνηθείσα είναι ίδια με την ελάχιστη πρέπει να το συμπληρώσω? ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο Εφη.

 

Πάνε στις Αναφορές. Πάτα το <<Εμφάνιση αναφοράς>>. Βγάλε μετά την εντολή πληρωμής και θα έχει τα ποσά μέσα. Για την ενδιάμεση υποβολή νομίζω ότι όσο την έχεις δεν σου περνάει την αμοιβή στο σύστημα οριστικά. Μπορεί δηλαδή να στραβώσει η δουλειά και τα λεφτά να μη κατατεθούν. Οταν τελειώσει οριστικά η δουλειά πας ξανά στην επεξεργασία και στέλνεις οριστική υποβολή. Νομίζω ότι πρέπει σε κάθε περίπτωση να γράφεις την αμοιβή ακόμα κι αν είναι η νόμιμη. Τώρα δεν είμαι 100% γι αυτά. Ετσι όμως νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Τη συμφωνηθήσα αμοιβή (με τον αντίστοιχο Φ.Π.Α.) την γράφεις υποχρεωτικά, άσχετα αν είναι μικρότερη, ίση ή μεγαλύτερη από τη νόμιμη. Αντικαθιστά την υποβολή των συμφωνητικών στο ΤΕΕ. Αυτό έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ΔΕΝ απαιτείται να υποβάλουμε συμφωνητικά στο Τ.Ε.Ε. όταν διαφέρει η συμφωνηθείσα τιμή με την νόμιμη; Στο Τ.Ε.Ε. Θεσσαλονίκης που κατέθεσα συμφωνητικό για Π.Ε.Α. δεν μου είπαν κάτι τέτοιο. Αντίθετα το πρωτοκόλλησαν και το παρέλαβαν κανονικά. Στην δε εφορία που πήγα και ρώτησα μου απάντησαν ότι αν θέλω να καταθέσω το συμφωνητικό, θα το πάρουν χωρίς να πουν όχι (!), αν θέλω μπορώ να τα πάω όλα μαζί -όσα έχουν μαζευτεί- στο τέλος του κάθε τριμήνου, υποβάλλοντας τα μαζί με την κατάσταση στην οποία θα αναφέρονται, ότι θέλω, είναι επιλογή μου. (!)

Εγώ προσωπικά κατέληξα να τα καταθέτω στο τέλος κάθε τριμήνου με συνημμένη κατάσταση.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.