Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

προβλημα με πληκτρολόγιο USB και format


electrical_salonika

Recommended Posts

καλησπέρα. χτες θελησα να κανω φορματ το pc. εχω ενα πληκτρολογιο usb. ηθελα να μπω στο bios για να αλλάξω τα boot ωστε να κανει boot πρωτα απο το cd. δεν δεχοταν κανενα κουμπι f2,f11,del κτλ. οταν ανοιγε το pc ελεγε οτι μπανει στο Bios με το f2. δοκιμασα μετα ενα πληκτριολογιο ps2 και αυτο δουλεψε οκ και ετσι εκανα το φορματ. πιστευω οτι το usb πληκτρολογιο δεν επαιρνε τροφοδοσια κατα το ανοιγμα. πωςσ λυνετε αυτο το προβλημα ωστε ννα μην χρειαζεται να αλλαζω πληκτρολογιο. ευτυχως που το ειχα κρατησει το παλιο και δεν το πεταξα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα κοιτούσα δύο πράγματα:

1) Την μητρική (αν έχει κάποια επιλογή στο Bios).

2) To πληκτρολόγιο (drivers και οδηγίες).

 

Edit: Έχουν δίκιο τα παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια πληκτρολόγια, υπάρχει και ένα πλήκτρο που ενεργοποιεί/απενεργοποιεί τις λειτουργίες/functions (F1, F2, κτλ). Δες μήπως υπάρχει κάτι τέτοιο και στο δικό σου και πάτα το.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει σε φορητό υπολογιστή, να μην μπορώ να μπω στο BIOS γιατί δεν είχα πατήσει κατά την έναρξη αυτό το πλήκτρο.

 

Δεν ξέρω βέβαια αν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο (πριν να εισέλθει στο λειτουργικό δηλ) και στα κλασσικά πληκτρολόγια, αλλά δεν βλέπω γιατί όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανά κουμπί F Lock στην πάνω σειρά; Μερικά σχετικά καινούργια μοντέλα το έχουν και αν δεν είναι πατημένο δεν δουλεύουν τα F keys...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.