Μετάβαση στο περιεχόμενο

Gunite, μέθοδος επισκευής και ενίσχυσης


 

Recommended Posts

Σωστός Αλέξη. Ο πυκνός ωπλισμός υποβαθμίζει την σωστή διάστρωση-εκτόξευση του gunite καθώς πίσω από τις ράβδους παραμένει κενό με αποτάλεσμα να μειώνεται η συνάφεια και να αυξάνεται κατακόρυφα το ανακλώμενο υλικό .΄Ομως, είναι και στο χέρι του τεχνίτη που χειρίζεται τη φυσούνα. Σε μεγάλα γεωτεχνικά υπάρχουν και μηχανές που χειρίζονται τη φυσούνα μέσα από όχημα.

Αν θυμάμαι καλά ο αμερικάνικος κανονισμός επιτρέπει μέχρι Φ16 ωοπλισμό γιαυτο το λόγο (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, θα το ελέγξω)

Σειρά μου τώρα.

Σε μία μελέτη ενίσχυσης ενός στύλου, θα λάβεις υπόψη σου τη διατομή ως μονολιθική; ως σύνολο; Ο υφιστάμενος ωπλισμός;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ενα καλό αρθρο για συντηρηση gunite

 

http://www.shotcrete.org/pdf_files/Spr06TechTip.pdf'>http://www.shotcrete.org/pdf_files/Spr06TechTip.pdf

 

επίσης το

 

http://www.shotcrete.org

 

έχει αρκετές πληροφορίες.

 

Εαν βρείτε τρόπο για αρχεία μεγαλύτερα απο >4ΜΒ θα βάλω το ACI-506R-90 Guide to Shotcrete. Δεν θέλω rapidshare δίοτι είναι μονο για 10 θα είναι αγώνας ταχύτητας.

Link to comment
Share on other sites

kostassid, στην ελαστική περιοχή (μόνο βαρύτητα) η θεώρηση μονολιθικότητας είναι σωστή, αλλά το υφιστάμενο υποστύλωμα είναι προφορτισμένο, ενώ ο μανδύας αφόρτιστος...

Σε στάδιο ΙΙ (ή ακόμη χειρότερα στην διαρροή -> στάδιο ΙΙΙ) ο μανδύας φορτίζεται αλλά η μονολιθικότητα πηγαίνει περίπατο (εννοώ όχι την αφηρημένη μονολιθικότητα, αλλά την μονολιθικότητα μεταξύ παλαιού - νέου).

Μια που οι ενισχύσεις γίνονται για τον σεισμό (στάδιο ΙΙΙ), είναι λογικό να αγνοείται η συνεισφορά του παλαιού χάλυβα (για πολλούς λόγους), αλλά να θεωρείται η διατομή του σκυροδέματος συμπαγής (άσχετα αν δεν είναι), εφόσον βέβαια παρέχεται επαρκής περίσφιξη...

Link to comment
Share on other sites

Η ροπη θα παραληθφει απο το νεο, τον πάλιο ή και τους δυο διαμηκης οπλισμους???

Ο μανδυας θα σχεδιαστει να παραλαβει την "εξτρα" ενταση ή ολοκληρη??

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση στο πρόβλημα που ειναι αρκετα διαδεδομένη στην Αμερική για να βελτιώσουμε τα κενά πίσω απο τον οπλισμό είναι τα spinning nozzles

 

http://www.rficonstructionproducts.com/Mortar_nozzle.htm

post-25492-131887266652_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ροπη θα παραληθφει απο το νεο, τον πάλιο ή και τους δυο διαμηκης οπλισμους???

Ο μανδυας θα σχεδιαστει να παραλαβει την "εξτρα" ενταση ή ολοκληρη??

Εηαρταται απο πολλους παραγοντες όπως η παλαιοτητα, η κατασταση του παλαιου οπλισμου κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μια κλασσική συνταγή για επισκευές.

 

MIX DESIGN GUNITE FOR DURABILITY REPAIR

 

Υλικό Δοσολογία (kg/m3)

CEM II, 42,5 400

10 mm αδρανές 460

Αμμος 1100

Νερο 180

RHEOMAC SF 100 56

Sigunit L 22 E 7 λίτρα

 

Αντοχή 28 ημερών >40 MPa, Κάθιση 55-75 mm.

Link to comment
Share on other sites

saltapidas

 

Αν θυμαμαι καλα, γτ δεν εχω ασχοληθει πολυ, ο ΚΑΝΕΠΕ οριζει οτι ο μανδυας πρεπει να διαστασιολογηθει για να παραλαβει ΟΛΗ την ενταση...

Link to comment
Share on other sites

Για να συνεχίσουμε παραθέτω ένα παράδειγμα υποστυλώματος το οποιο πρέπει να ενισχυθεί. Το υποστύλωμα βρίσκεται στη στάθμη υπογείου και έχω σχεδιάσει κατάλληλα τα δοκάρια ώστε να μας δυσκολέψουν κατά τη συνέχεια της κουβέντας για το πως θα σχεδιαστούν οι λεπτομέρειες.

Περιμένω απόψεις για βλήτρα, τοποθέτηση συνδετήρων, τοποθέτηση και αγκύρωση κυρίου ωπλισμού κλπ.

Model (1).pdf

model1.zip

Link to comment
Share on other sites

πες μου την αντοχή του υφισταμένου και την ηλικία του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.