Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανακυκλοφορία-Ηλιακοί Συλλέκτες


xobit

Recommended Posts

Καλημέρα.Ξέρει κανείς πως θα υπολογίσω τον κυκλοφορητή για μια συστοιχία ηλιακών συλλεκτών για να ζεστάνω 2 boiler των 2000 lt έκαστος;

Link to comment
Share on other sites

Μανομετρικό και παροχή. Αυτά τα μεγέθη σε ενδιαφέρουν. Κοίτα πόση πτώση πίεσης έχεις στο δίκτυό σου.

Link to comment
Share on other sites

Μανομετρικό και παροχή. Αυτά τα μεγέθη σε ενδιαφέρουν. Κοίτα πόση πτώση πίεσης έχεις στο δίκτυό σου.

 

Σε ποιο δίκτυο πόση πτώση θα έχω?στο δίκτυο του ζεστού?Εγώ θέλω στο δίκτυο των ηλιακών σλλεκτών με το boiler.Αν υπάρχει και καποιο σχεδιαγραμμα σύνδεσης θα ήταν καλό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο δίκτυο πόση πτώση θα έχω? Εγώ θέλω στο δίκτυο των ηλιακών σλλεκτών με το boiler.

 

Άρα εκεί. Θα είναι ξεχωριστό κύκλωμα από ότι φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Άρα εκεί. Θα είναι ξεχωριστό κύκλωμα από ότι φαντάζομαι.

Για να βρω την πτώση πίεσης θα πρέπει να βρω την παροχή!πως θα τη βρω σαυτο το κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Η παροχή θα πρέπει να επαρκεί για την διατήρηση της θερμοκρασίας κάτω από το σημείο βρασμού.

Άρα, βλέπεις πια είναι η μέγιστη ισχύς των συλλεκτών σου, ποια είναι η μέγιστη πιθανή θερμοκρασία στο μπόϊλερ, βρίσκεις το ΔΘ, βάζεις και έναν συντελεστή ασφαλείας και στην συνέχεια βρίσκεις την απαιτούμενη παροχή. Για την παροχή αυτή βρίσκεις ποια είναι η θερμοκρασία εξόδου από το μπόιλερ (προφανώς μεγαλύτερη της θερμοκρασίας του μπόιλερ), λογαριάζεις νέο ΔΘ και υπολογίζεις νέα παροχή, που λογικά (αν η διαφορά δεν είναι μεγάλη) είναι η τελική σου παροχή (διαφορετικά συνεχίζεις...).

Αν η παροχή βγαίνει παράλογα μεγάλη, βάζεις κυκλοφορητή δυο ταχυτήτων (ή δύο κυκλοφορητές) και δύο θερμοστάτες...

Link to comment
Share on other sites

Η συνήθη προτεινόμενη παροχή είναι 50-80 λίτρα ανα τμ συλλεκτικής επιφάνειας.

Οι περισσότεροι ρυθμίζουν στους 50.

Από εκεί και πέρα θα σου ποστάρω απόσπασμα από δικιά μου μελέτη που είχα κάνει κάποτε για να κατανοήσω την σύνδεση συστοιχιών σε reverse return.

Πιστεύω θα σε βοηθήσει.

Παιδιά είχε γραφτεί πριν κανα δύο χρόνια σε άλλο φόρουμ ένα καταπληκτικό τόπικ πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Μέσα από κάποιες διχογνωμίες και ότι άλλο συναντά κανείς στα φόρουμ για μένα στάθηκε σταθμός αυτό το τόπικ.

Μπορείτε να το διαβάσετε εδώ http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3036

Πολλές φορές βρίσκομαι σε δίλημμα μήπως ενοχλεί του υπεύθυνους του φόρουμ να ποστάρω λίνκ σε άλλο φόρουμ. Θα παρακαλέσω να με ενημερώσετε.

-------------------------------------------------------------------------

 

Στα αποτελέσματα του δικτύου μου...

Εχει υπολογιστεί πτώση πίεσης κάθε συστοιχίας 100 χιλιοστά μόνο για τους συλλέκτες για 400 λίτρα παροχή.

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να βάλω το δίκτυο στην 4 Μ.

Με μερικές προσθέσεις μπορεί εύκολα κανείς να δει ότι κάθε αριστερή συστοιχία από την κατάθλιψη του κυκλοφορητή έως και την αναρρόφηση παρουσιάζει πτώση πίεσης 650-660 χιλιοστά.

Οι δεξιές χωρίς να έχει μπει ρυθμιστική απλά με το κομμάτι δικτύου Π-Α να γίνετε απο φ 28 παρουσιάζει πτώση κάθε συστοιχία 680 χιλιοστά.

Αυτό μεταφράζετε ότι οι δεξιές συστοιχίες αντί να πάρουν 50L/m2 θα πάρουν 2λίτρα παραπάνω. Δεν νομίζω ότι θα πάθει κανείς τίποτα.

Αν επιλεγεί για αυτό το δίκτυο ο κυκλοφορητής star-st25/4 και αφεθεί το δίκτυο χωρίς στραγγαλισμό αντί για 2000 λίτρα που έχει υπολογιστεί θα πάρει 2200 λίτρα και θα λειτουργήσει με παροχή 55 λίτρα ανα τετραγωνικό μέτρο συλλέκτη.

Φυσικά όπως θα δείτε δεν έχει υπολογιστεί μπόιλερ και δίκτυο λεβητοστασίου γιατί βαριέμαι[:D]

revreturn2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ερώτηση:

Το reverse - return που έγγειται;

Παρατηρώ ότι γεωμετρικά συνδέεσαι σε κάθε συστοιχία συλλεκτών, όχι καθώς πηγαίνει η σωλήνα αλλά όπως επιστρέφει;

Κάτι δεν καταλαβαίνω στο σχέδιο μάλλον;

Αν είναι έτσι, γιατί να μην συνδέεσαι καθώς πηγαίνει η σωλήνα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.