Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τετράριχτη ξύλινη στεγη με φεγγίτη στη μέση


 
ManosDr

Recommended Posts

Καλημέρα στους συναδέλφους,

 

Έχω να αντιμετωπίσω μία τετράριχτη ξύλινη στέγη διαστάσεων 10*10μ με ένα φεγγίτη ακριβώς στο μέσο της διαμέτρου 1,50μ.

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ξαναδεί καν κάτι τέτοιο!

Το μέγιστο ύψος της στέγης είναι περίπου στα 2,60μ και κάτω από αυτή υπάρχει πλάκα σκυροδέματος με μία οπή στο κέντρο επίσης διαστάσεων 3,90*3,90μ, εξού και ο φεγγίτης από πάνω.

Αυτό που σκεφτόμουν ήταν να κάνω την κλασική διαμόρφωση της στέγης αλλά στις τέσσερις γωνίες της οπής να τοποθετήσω ξύλινα υποστυλώματα σαν ορθοστάτες τα οποία και θα στηρίζουν τις τέσσερις δοκούς που τρέχουν στις διαγωνίους της κάτοψης.

Επιπλέον στη θέση του φεγγίτη σκέφτομαι να τοποθετήσω , αν γίνεται δεν ξέρω, μία ξύλινη στεφάνη ή και μεταλλική πάνω στην οποία θα "κλείνουν" οι διαγώνιες δοκοί.

 

Αν έχει δει κάποιος κάτι παρόμοιο ή εάν υπάρχει κάποια σκέψη επί του προβλήματος ευχαρίστως να τη συζητήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο τα 4 διαγώνια ημιζευκτά θα χρειαστείς και 4 ενδιάμεσα αυτών.

Οπωσδήποτε πρέπει να υπάρχει δακτύλιος μεταλλικός.

Με τι θα σκεπαστεί ο φεγγίτης;

Link to comment
Share on other sites

Στο σκαρίφημα φαίνεται θέση του φεγγιτη και η οπή στην πλάκα κάτω από την στέγη όπου και σκέφτομαι να εδράσω τα ξύλινα "υποστυλωματα".

Πως θα στεγαστεί ακριβώς από πάνω δεν είμαι σίγουρος.

Τα ενδιάμεσα των ημιζευκτων δοκαρια είναι ενδεικτικά φυσικά αλλά μένει και ένα κενό της τάξης του 1,50μ ανάμεσα σε κάθε τέταρτο.

ΚΑΤΟΨΕΙΣ 06-04-2011-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

Από πάνω θα μπουν τεγιδες και από πάνω το σανίδωμα της στέγης για να τοποθετηθούν κεραμίδια ,αλλά τι τύπου δεν το γνωρίζω για να είμαι ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

- Από την στιγμή που μπορείς να βάλεις ορθοστάτες το πρόβλημα γίνεται απλούστατο: Δεν θα έχεις λειτουργία ζευκτού, αλλά επικλινείς μονοπροέχουσες δοκούς (τα ψαλίδια και οι μαχιάδες)

 

- Οι διαστάσεις είναι πολύ μικρές για να έχεις και τεγίδες. Θα έχεις μόνο ψαλίδια και πέτσωμα.

 

- Αξονική απόσταση ψαλιδιών κάτι μεταξύ 60 και 80 cm.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι τα λέμε ημιζευκτά καταχρηστικώς.Και επικαθήμενα.

Θα χρειαστεί αντηρίδα ο πρόβολος για να μην έχεις μεγάλες διατομές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.