Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


johnskop

Recommended Posts

Επιμένω ότι δεν είναι τίποτα αυτή η δήλωση... Απλή μεταφορά στοιχείων που ήδη έχουμε υποβάλλει με το Ε3 και την εκκαθαριστική ΦΠΑ είναι για τους περισσότερους από εμάς. Αν τώρα η δουλειά δεν έγινε για κάποιο λόγο στο Ε3 σωστά, τότε έχει σοβαρότερα προβλήματα να επιλύσει, αυτός που δεν υπέβαλλε σωστό Ε3...

Link to comment
Share on other sites

sovatzou ότι έχεις δηλώσει στο Ε3 δηλωσε και στη φορολογική αναμόρφωση, ακριβώς το ίδιο

 

το θέμα είναι άμα διασταρώσουν τα στοιχεία ηλεκτρονικά να είναι ακριβώς τα ίδια, αν τα δηλώσεις διαφορετικά θα σε τσακώσουν

----

την επόμενη χρονιά θα τα δηλώσεις ορθότερα

Edited by myri
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος ότι στον Πίνακα IV στο ΦΠΑ, δεν βάζουμε το συνολικό ΦΠΑ που φαίνεται στην εκκαθαριστική δήλωση?

 

Και τι ακριβώς εννοεί με αυτό: "Στην στήλη του ΦΠΑ αναγράφονται τα ποσά που καταβλήθηκαν με έκτακτη δήλωση ΦΠΑ από μη ενταγμένους στο ΦΠΑ μόνο όταν πρόκειται για επιτηδευματίες", που είναι η οδηγία που έχει δοθεί?

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

sovatzou ότι έχεις δηλώσει στο Ε3 δηλωσε και στη φορολογική αναμόρφωση..........

την επόμενη χρονιά θα τα δηλώσεις ορθότερα

και που θα πάει........ κάποτε θα το πετύχω να το κάνω και σωστά.

Link to comment
Share on other sites

πως δεν είναι και τίποτα το δύσκολο. αν κάποιους περνούσε όλο το κινητό (που όλοι όλο το περνούσαν) τώρα πρέπει να βάλεις το 40% (ή όσο είναι). και μετά τι? τροποποιητικές φπα του 2010?

Άλλο θέμα το ΦΠΑ άλλο θέμα το πόσο ποσό δικαιολογείται ως έξοδο.

Το ΦΠΑ καλά έκανες και το πήρες όλο πίσω, ως έξοδο δικαιολογείς το 50% του καθαρού ποσού.

 

Πήρε παράταση μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου 2012 (όπως και το Ε9):

 

http://www.minfin.gr...4c-1b7a6e27a38f

 

 

Τελευταία στιγμή μας το λένε.....

Παράταση το Ε9 έχει ως 31.01.2012, η αναμόρφωση ως 15.02.2012.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!

Απ' ότι κατάλαβα διαβάζοντας το thread, μάλλον κι εγώ συμπλήρωνα λάθος το Ε3 αλλά δυστυχώς και τα βιβλία μου, αφού καταχωρώ στις μη εκπιπτόμενες δαπάνες το 50% του αναγραφόμενου στο τιμολόγιο ποσού για κινητά και βενζίνη και το 30% των λογαριασμών (μετά από συμβουλή φίλου λογιστή).

Και βέβαια, καταχωρώ και το 50% και 30% του ΦΠΑ τους, αντιστοίχως.

Άρα, έχω ήδη δηλώσει σαν δαπάνες αυτό που η εφορία αναγνωρίζει, έτσι δεν είναι;

Συγχωρήστε τη χαζή απορία, αλλά έτσι που τα κατάφερα, δεν βλέπω τι θα μπορούσα να καταγράψω στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης... :sad:

Edited by EleniS
Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΠΑ του κινητού εκπίπτει όλος. Ως δαπάνη αναγνωρίζεται το 50% της καθαρής αξίας των λογαριασμών. Στο σταθερό (και το ίντερνετ) δεν ορίζεται συγκεκριμένο ποσοστό, εγώ προσωπικά εκπίπτω 100% και στη δαπάνη και στον ΦΠΑ. Και ας έρθει ο έλεγχος να μου πει το οτιδήποτε. Αν δεν ασκούσα ελ. επάγγελμα δε θα είχα ανάγκη ούτε ίντερνετ ούτε σταθερό τηλέφωνο.

Στις βενζίνες για το ΙΧ που χρησιμοποιείς στη δουλειά σου, εκπίπτει το 70% της τελικής δαπάνης (μαζί με τον ΦΠΑ) από το εισόδημα μόνο (δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ).

Έχεις αρκετά σοβαρά λάθη. Ψάξε το ενδεχόμενο να κάνεις τροποποιητικές δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΠΑ του κινητού εκπίπτει όλος. Ως δαπάνη αναγνωρίζεται το 50% της καθαρής αξίας των λογαριασμών. Στο σταθερό (και το ίντερνετ) δεν ορίζεται συγκεκριμένο ποσοστό, εγώ προσωπικά εκπίπτω 100% και στη δαπάνη και στον ΦΠΑ. Και ας έρθει ο έλεγχος να μου πει το οτιδήποτε. Αν δεν ασκούσα ελ. επάγγελμα δε θα είχα ανάγκη ούτε ίντερνετ ούτε σταθερό τηλέφωνο.

Στις βενζίνες για το ΙΧ που χρησιμοποιείς στη δουλειά σου, εκπίπτει το 70% της τελικής δαπάνης (μαζί με τον ΦΠΑ) από το εισόδημα μόνο (δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ).

Έχεις αρκετά σοβαρά λάθη. Ψάξε το ενδεχόμενο να κάνεις τροποποιητικές δηλώσεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τώρα βλέπω οτι το έγραψα λάθος, δεν καταχωρώ ΦΠΑ βενζίνης, αλλά μόνο το 50% της τελικής δαπάνης, το ίδιο και για το κινητό.

Από τους λογαριασμούς (ΔΕΗ, ΟΤΕ) καταχωρώ μόνο το 30% σαν δαπάνη (και το 30% του ΦΠΑ επίσης).

Κάνω λάθη εις βάρος μου, όπως βλέπω (και δυστυχώς, μου τα μετέφεραν έτσι...), ελπίζω αυτό να θεωρηθεί ελαφρυντικό από την εφορία.

Edited by EleniS
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω εαν η φορολογική αναμόρφωση αφορά όλους όσους περνάνε εξοδα όπως βενζίνες κινητα κλπ ή αυτούς που είναι πάνω από ενα συγκεκριμένο τζίρο?

Γιατί πήγα στον λογιστή μου και του ζήτησα να μου κάνει την δήλωση και μου είπε ότι αυτό αφορά μόνο όσους είναι πάνω από 50,000 και ότι εμένα μου τα έχει περάσει τα αντίστοιχα ποσοστά στα βιβλία.

Ισχύει αυτό που λέει ή θα τρέχω?

Link to comment
Share on other sites

Τους αφορά όλους.

 

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΑΣΧΕΤΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ!!!!!!!!!!!!

 

Το 50.000 εχει σχέση μονάχα με το οτι από 50κ και πάνω ειαι υποχρεωτική υπογραφή από Λογιστή.

 

Άσχετοι!!!!!!!!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.