Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παλιό υφιστάμενο κτίριο-διαφραγματικη λειτουργία-τοποθετηση μανδυα


 
statik

Recommended Posts

Γεια σας,

Μετά από τόσα που διαβασα εδω μεσα....μπερδευτικα.

Εχουμε και λεμε, με ενδιαφερει η αποκατασταση Κτιριου απο λιθοδομη με κεραμοσκεπη (πριν 1959).

Απο οτι καταλαβα δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ο Ec6 διοτι τα παλια κτιρια δεν τηρουν τις προδιαγραφες του. Τότε με τι θα συγκρίνω τα διαφορα εντατικα μεγεθη?

- Πως ξερω αν τιρειτε η διαφραγματικη λειτουργεια? Και πειτε οτι δεν τηρειτε, τι επιπλεον ελενχους πρεπει να κανω?

- Πειτε πως κατασκευαζεται σε εναν μονο τοιχο μανδυας παχους 10εκ. Πως επιρεαζει την διαφραγματικη λειτουργεια?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αν είναι το κτίριο όπως μας το λες τότε δεν νομίζω οτι λειτουργούσε διαφραγματικά έτσι και αλλιώς εκτός και αν είναι σύμμικτο με πλάκες οπλισμένου σκυροδέματος οπότε μπορεί να είναι διαφράγματα. Αν όμως αντί για πλάκες έχεις ξύλινα πατώματα τότε δεν υπαρχει διάφραγμα αφού και η περιμετρική ακαμψία (λιθοδομές) είναι μεγαλύτερη των οριζόντιων δίσκων (ξύλινα πατώματα).

 

Μανδύας σε λιθοδομή κατά την γνώμη μου πάντοτε καλύτερα με εκτοξευόμενο σκυρόδεμα και οπλισμός καρέ. Τώρα αν ψάξεις λίγο θα βρείς εύκολα λεπτόμερεια όπλισης και σκυροδέτησης για τέτοιες περιπτώσεις.

 

Για τα περι ελέγχων δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να σου απαντήσω με σιγουριά οπότε καλύτερα να στο απαντήσει κανένας άλλος συνάδελφος που να έχει ασχοληθεί ξανά με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Είτε με έλεγχο σε πεσσούς και υπέρθυρα, είτε με έλεγχο με τάσεις.

 

Δεν υπάρχουν έλεγχοι αν έχεις ξύλινες πατοδοκούς εδραζόμενες σε δοκοθήκες (οπές στην τοιχοποιία), απλά δεν έχεις διάφραγμα και στοπ. Πρέπει να υλοποιήσεις διάφραγμα (ή διαζωματοδιάφραγμα κατά τη γνώμη μου, προκειμένου να δέσεις και τους τοίχους μεταξύ τους).

Link to comment
Share on other sites

διαφραγματική λειτουργία, καθώς μαθαίναμε στα μπετά, σημαίνει ότι οι πλάκες παραμένουν πρακτικώς απαραμόρφωτες στο επίπεδο τους και επιπροσθέτως επιτυγχάνεται το "δέσιμο" και η ταυτόχρονη κίνηση των περιμετρικών τοίχων με λειτουργία παρόμοια ενός κουτιού.

Επομένως αν σκυροδετήσεις ένα ισχυρό σενάζ (σωστό σε διαστάσεις και όπλιση) και επιτύχεις σωστή βλήτρωση των ζευκτών της στέγης επάνω του θα μπορούσε κάποιος να πει ότι έχεις επιτύχει κάποια τήρηση διαφράγματος.

Για τον φίλο που ρώτησε παραπάνω:

- μη ύπαρξη διαφράγματος σημαίνει ότι το κτίριο σεισμικά θα πρέπει να αναλυθεί με δυναμική ανάλυση και όχι με την ισοδύναμη στατική που προυποθέτει ύπαρξη διαφράγματος.

-η ενίσχυση με μανδύα ενός τοίχου δεν προσφέρει στην τήρηση διαφράγματος, βελτιώνει τα μηχανικά χαρακτηριστικά και την αντοχή του τοίχου.

Link to comment
Share on other sites

- μη ύπαρξη διαφράγματος σημαίνει ότι το κτίριο σεισμικά θα πρέπει να αναλυθεί με δυναμική ανάλυση και όχι με την ισοδύναμη στατική που προυποθέτει ύπαρξη διαφράγματος.

 

Νομίζω ότι το διάφραγμα απαιτείται ούτως ή άλλως.

Επίσης μια ξύλινη στέγη θα πρέπει να έχει και πρόσθετους συνδέσμους οριζόντιας ακαμψίας(π.χ χιαστί εντατήρες-θλιπτήρες),ώστε να πληρεί κάπως το κριτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή διαζώματος μπορεί να αποκαταστήσει την διαφραγματική λειτουργία;

 

Όχι. Από που προκύπτει αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Επομένως αν σκυροδετήσεις ένα ισχυρό σενάζ (σωστό σε διαστάσεις και όπλιση) και επιτύχεις σωστή βλήτρωση των ζευκτών της στέγης επάνω του θα μπορούσε κάποιος να πει ότι έχεις επιτύχει κάποια τήρηση διαφράγματος.

 

Οταν εχω ξυλινη στέγη ή ξυλινο πατωμα τοτε αν ο ελκυστηρας της ξυλινης στεγης ή οι ξυλινοι δοκοι του πατωματος ειναι κατα την διευθυνση x βλητρωνονται πανω στο διαζωμα των τοιχων που ειναι κατα την ψ διευθυνση. Για να εχω ομως διαφραγματικη λειτουργία θα πρέπει να συνδεθουν και με τους τοιχους κατα την διευθυνση x. Aυτη η συνδεση πως υλοποιειται, ειναι ευκολο ενα σκαριφημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.