Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλαίσια Sunpower


antonis1383

Recommended Posts

αν τα sanyo κοστίζανε 1Ε/W όλοι θα βάζανε sanyo. Το sanyo συνδυάζει τα θετικά δυο τεχνολογιών. Σε σύγκριση με άλλα πλαίσια του εμπορίου η παραπάνω παραγωγή που θα βγάλει είναι της τάξεως του 1% μέγιστο και αυτό λόγω του καλού θερμοκρασικού συντελεστή για κρυσταλλικό. Επισυνάπτω link από πιλοτικό σταθμό που έχει κλείσει 3 χρόνια και περιέχει συνδυασμό sanyo suntech first solar.Δεν σημαίνει όμως ότι αξίζει τα λεφτά του.

 

http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?page=54faa638-a463-404a-85ad-2dd05853e66b&plant=a74163e1-9e2f-4e3b-aecc-cf24d50bbcd3&splang=en-US

 

Το sunpower στην παραγωγή θα έλεγα ότι υστερεί του sanyo λόγω της backcontact σύνδεσης που πρακτικά σημαίνει αρκετές απώλεις λόγω θερμοκρασίας. Όμως σε περιπτωσεις που δεν έχουμε διαθέσιμο χώρο και το sunpower είναι μία αρκετά καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ποιά Sunpower και ποιά Sharp? Για ποια τοποθεσία εγκατάστασης? Τι μέγεθος? Τί σκιάσεις? Καλύτερα λόγω παραγωγής kWh/kW?

Είναι σα να ρωτάς αν τo Volvo ή τo Toyota είναι καλύτερo.....

 

Cristop, έριξα μια ματιά στον πιλοτικό σταθμό και απόρησα με τον αντιστροφέα ΤL που έχουν τα Fisrt Solar....

Link to comment
Share on other sites

Ποιά Sunpower και ποιά Sharp? Για ποια τοποθεσία εγκατάστασης? Τι μέγεθος? Τί σκιάσεις? Καλύτερα λόγω παραγωγής kWh/kW?

Είναι σα να ρωτάς αν τo Volvo ή τo Toyota είναι καλύτερo.....

 

10 kw αθηνα χωρις σκιάσεις, εννοώ από πλευρας τεχνικών χαρακτηριστικών

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

ΖΧΓ δεν είπες για ποιο πλαίσιο συγκεκριμένα, γενικά λοιπόν, έχουν λίγο καλύτερο θερμοκρασιακό συντελεστή και NOCT τα Sunpower από τα Sharp, οπότε και λίγο καλύτερη (~2-3%) απόδοση σε kWh/kWp.

 

Αλλά αν δε σε ενδιαφέρει η αισθητική και η επιφάνεια κάλυψης (έχεις διαθέσιμο χώρο για 10kW και με Sharp), τότε μη το σκέφτεσαι καν.... τα Sunpower έχουν διπλάσια τιμή! απο τα Sharp. Άσε που η Sharp θα υπάρχει σίγουρα στο μέλλον. Η Sunpower αν (δίνω 1/100) πουληθεί από την Total τότε χάθηκε από το χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Για 35ΚW με SunPower τί λέτε;;;; Εχει τρελλή διαφορά στο κόστος βέβαια αλλά με τα 320w μειώνονται και λίγο οι βάσεις οπότε σε συνδιασμό με τη θεωρητική έστω καλύτερη απόδοση, ίσως να κάνει απόσβεση σε εύλογο χρόνο...

Θα ήθελα να ρωτήσω... ποιούς μετατροπείς προτείνετε; (λόγω γείωσης πόλου)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! εγω εχω βαλει τους kaco powador 5002 .ειναι μονοφασικοι.Πιο καινουριοι και με λιγο καλυτερη αποδοση ειναι οι kaco powador 16.0 TR3 KAI 18 TR3..ριξε μια ματια σ αυτους..αλλα απο οτι διαβασα σε προηγουμενο post εδω, καποιος ειπε οτι η καινουρια σειρα sunpower δεν θελει γειωση πολου..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδιά υποψήφιος πελάτης μου έχει φαγωθεί να βάλει σε τεράστιο δώμα Sanyo 250 γιατί έφαγε πρόλογο κατά τη γνώμη μου, ότι θα του δίνει +10% λόγω διαφορετικής τεχνολογίας. Αξίζει τα 6000 έξτρα από τα Schott που του προτείνω? Η γνώμη μου είναι πως η Schott θα υπερείχε ακόμα και αν ήταν στο ίδιο κόστος εγκατάστασης έστω λόγω της γραμμικής εγγύησης απόδοσης. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται δυο ταράτσες ασκίαστες, με νότιο προσανατολισμό, στην ιδια περιοχή που εχουν ισχυ απο 9,6 kw και οι δυο, με sunpower κ τα ίδια inverter, πως γίνεται να έχουν διαφορά στην απόδοση τον ιουνιο και τον ιούλιο μέχρι τωρα, περίπου 3 kwh ημερησίως???? Kαθαρίζονται μια φορά τον μήνα κ οι δυο ταρατσες. Επίσης, μαρτιο, απριλιο κ μαιο ειχαν ακριβώς την ιδια απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.